TC Kimlik Numarasından IBAN Bulma – BekçiAlımı

TC Kimlik Numarasından IBAN Bulma

IBAN, uluslararası standartlara sahip olan banka hesap numarasına verilen isimdir. Her ülkenin IBAN uzunluğu farklıdır. Ancak bu uzunluk maksimum 34 hane ile sınırlı tutulmuştur. IBAN’ın amacı bankalardaki tüm müşterilerin uluslararası standartta bir bütün olarak tanımlanabilmesini sağlamaktır. IBAN ve bağlı olduğu hesap tek bir kişi üzerine olabilir. Hesabın sahibi, IBAN’ın da sahibidir. Bu nedenle kimlik bilgileri üzerine tanımlanmaktadır. Herhangi bir şekilde IBAN numaranızı kaybetmeniz durumunda TC numarasından İBAN bulma işlemini yaparak probleminizi çözebilirsiniz. Ancak bu işlemin öncesinde banka hesap numarası bulma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Banka Hesap Numarası Bulma

TC numarasından İBAN bulma işlemi için ilk olarak hesap numaranızı bulacaksınız. Bunun e-Devlet, banka veya banka müşteri hizmetleri numarasını kullanmanız gerekmektedir. Örneğin banka müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşüp banka hesabı numaranızı bulmak istediğinizi söyleyin. Sonrasında sizden isteyeceği bilgileri ve T.C. kimlik numaranızı yetkiliye verin. Müşteri hizmetleri yetkilisi verdiğiniz bilgilerin doğru olması durumunda size banka hesabınızın numarasını ve diğer bilgilerini aktaracaktır. Artık yapmanız gereken tek şey İBAN bulma işlemidir.

İBAN bulma

İBAN bulma işlemi için banka hesabınızın türü, hesap numaranız ve hesabınızın kayıtlı olduğu şube kodu gereklidir. Bu üç bilgiye sahipseniz ilgili bankanın internet sitesinden ‘‘İBAN Hesaplama’’ sekmesine gidin ve bilgileri gerekli boşlukları girin. Sonrasında ‘‘Hesapla’’ butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra girdiğiniz bilgiler doğruysa İBAN’ınıza ulaşabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir