TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Nerden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Nerden, Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile SSK’nın sorgusu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet üzerinden kolay ve hızlı hizmet sunmasıyla vatandaşlar tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine gitmeden, sıra beklemeden dolayısıyla zaman ve efor harcamadan çok kolay bir şekilde SSK ile ilgili sorgulama işlemlerinizi yapmanız mümkündür. Sadece TC kimlik no ile SSK (4A) hizmet dökümü belgenize ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı diğer hizmetlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca TC SSK sorgulama mobilcihazlarınızdan da bağlanarak kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlemdir.

Ülkemizde son dönemde hemen hemen bütün devlet işleri internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sayede birçok kurumun şubelerine uğramadan, sıra beklemeden kolay bir şekilde istediğimiz belgelere ulaşabiliyoruz. Ayrıca bu işlemler için hiçbir ücret de talep edilmediğinden devlet kurumlarında oradan oraya sürüklenmek yerine oturduğumuz yerden ihtiyacımız olan evrağa sahip olabiliyoruz. E-devlet adı verilen bu sistemle neredeyse bütün devlet işlerimizle alakalı hizmet alabiliyoruz. Bu hizmetler arasında TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresizolarak da vatandaşın kullanımına sunulmaktadır.

E-devlet Sistemi Üzerinden SSK (4A) Hizmet Dökümü Alma

Bildiğiniz üzere Sosyal Sigortalar Kurumu, çıkan bir düzenleme ile sigorta gruplarının adlarını değiştirmiş, yeni kategoriler kurmuştu. Bu düzenlemeye göre SSK grubundaki sigortalılar artık 4A sınıfına dahil edilmişti. E-devlet üzerinden SSK hizmet dökümü isimden sorgulamayapılabilir ve belgeye ihtiyaç duyan vatandaş tarafından kolay bir şekilde oluşturulabilir. Bunun için öncelikle e-devlet sisteminde TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekir. Daha önce e-devlet sistemine giriş yapmamış ve şifre kullanmamış iseniz, sizin için oluşturulan ilk şifrenizi PTT şubelerine giderek almanız gerekir. Kapalı bir zarfta verilen bu şifrenin bedeli 2 TL’dir. (Yalnız şifrenizi kaybetmeniz halinde yenisini almak için tekrar başvurduğunuzda sizden 4 TL talep edilir.) Şimdi e-devlet sistemi üzerinde yapabileceğiniz sorgulamalara ve ihtiyacını duyduğunuz belgelere değinelim:

  • E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptınız.
  • Ana sayfa üzerinde yer alan e-hizmetler menüsüne tıklayın.
  • Alt kısımda Sosyal Güvenlik ve Sigorta başlığı yer alıyor, ona tıklayın.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu alt başlığına gelin ve yapmak istediğiniz işlemi seçin.
  • Burada 4A hizmet dökümü, 4A hizmet dökümü belge doğrulama gibi birçok ihtiyacınız olan belgeye ulaşabilirsiniz.

E-devlet üzerinden vatandaşa sunulan hizmetlere 7 gün 24 saat, istediğiniz yerden ulaşabileceğiniz gibi buradan sorgulatacağınız hiçbir belge ücretli değildir.

E-devlet Sistemi Üzerinden SSK Borç Sorgulama

Vatandaşa sunulan büyük kolaylık olan e-devlet sisteminde tüm SSK borçlarınızı görmeniz de mümkündür. Sistemde tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu alt başlığına gelerek SGK borç sorgulama TC ilekolayca yapılabilir ve hiçbir ücret karşılığı yoktur. TC kimlik numaranızla giriş yaptığınız için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait başlığın altından “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” yazısına tıklayarak adınıza kayıtlı borca ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu sorgulama ile genel sağlık sigortası borcunuz var ise;

  • Borcunuzun hangi aylarda ne kadar tutarının olduğunu
  • Borcu ödemediğiniz takdirde aylık gecikme zammının ne kadar olduğunu
  • Ödenmiş borcunuz varsa ne kadar olduğunu
  • Bugüne kadar toplam borç miktarınızı
  • Sağlık sigortanızın hangi kurumlar tarafından hangi tarihlerde oluşturulduğunu görebilirsiniz.

E-devlet Sistemi Üzerinden SGK Gün Sorgulama

Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu başlığının altında bulunan hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Yine 4A hizmet dökümü belgenizi oluşturarak TC ile SGK gün sorgulama işlemlerinizi sonuçlandırabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir