16 Haziran Cumartesi 2018
Ana Sayfa / Sağlık / Stresin Nedenleri, Sonuçları ve Zararları

Stresin Nedenleri, Sonuçları ve Zararları

Stres, insan kendini huzursuz hissettiğinde vücudun vermiş olduğu fiziksel, ruhsal, zihinsel veya davranışlarıyla verdiği tepkilerin tamamına denir. Stres yaşamayan insan yok diyebiliriz, stres dışarıdan gelen tepkilere karşı oluşturulan bir savunmadır. Eğer vücut savunma yapamıyorsa enerjisi bitmiş demektir buda ölümle mümkündür. Yani yaşayan herkes bir şekilde tepki veriyor buda insanların az veya çok stres yaşadığını gösterir.

Stres genel de ruhsal ve duygusal baskılar sonucunda ortaya çıkar, örnek verecek olursak ayrılık, yaşam koşullarının olumsuz olması, problemlere karşı çaresiz olunması ve işsizlik gibi bir çok yaşam olayları insanın strese girmesi için sebep sayılabilir.

Peki strese girdiğimizi nasıl anlayabiliriz?
Stresin bazı belirtileri mevcut bunlara bakarak ne durumda olduğunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Teşhis koymanız kesinlikle mümkün değildir, bu sebepler size sadece yol gösterir ve eğer rahatsızlık söz konusu ise uzman doktorlara gitmeniz gerekir.

Stres olduğunuzu gösterebilecek bazı fizyolojik ve psikolojik belirtiler arasında sayabileceklerimiz şunlardır; yerinde duramama, odaklanma sorunu, uyumada güçlük, sürekli gerginlik durumu, dalgınlık, sürekli yorgunluk, nefes darlığı yaşama, sık gelen baş ağrıları gibi bir çok neden sayabiliriz. Tabi bu nedenlerin sizlerde olması sizin için kesin teşhis değildir sadece dikkatli olmanızı gerektirir.

Stresi ortadan kaldırmak için ne yapmak gerekir?
Stresinizi azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için bir çok yapılacak şey var. Spor yapabilirsiniz, egzersiz hareketlerini uygulayabilirsiniz, bulunduğunuz ortamı değiştirebilirsiniz çünkü mekan değişikliği insanı rahatlatır,

Stres nedir?
Stres İngilizceden dilimize geçmiş bir kelimedir ve karşılığı sıkıntı, sıkıntı hissi demektir.

Bu yazımızda stres nedir, stres nasıl tetiklenir, stres hangi durumlarda açığa çıkar, stresin nedenleri ve stresin sonuçlarından bahsettik umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını satın alabilirsiniz. Üstelik bu uygulama ile ilinizdeki Bekçi Alım ilanlarını kaçırmayacak, ilan geldiği an bilgi alacaksınız. 40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 16.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. 2018'de alınacak 17 bin bekçi arasında siz de yer alın. Üstelik bekçilik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

İlginizi Çekebilir!

Dolgu-İmplant-Köprü Bekçiliğe Engel mi?

Mahalle bekçisi adayları, alım ilanları yaklaştıkça farklı tarz sorular ile bizlere başvuruyorlar. Bizde bilgimiz ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir