Stresin Nedenleri, Sonuçları ve Zararları – BekçiAlımı

Stresin Nedenleri, Sonuçları ve Zararları

Stres, insan kendini huzursuz hissettiğinde vücudun vermiş olduğu fiziksel, ruhsal, zihinsel veya davranışlarıyla verdiği tepkilerin tamamına denir. Stres yaşamayan insan yok diyebiliriz, stres dışarıdan gelen tepkilere karşı oluşturulan bir savunmadır. Eğer vücut savunma yapamıyorsa enerjisi bitmiş demektir buda ölümle mümkündür. Yani yaşayan herkes bir şekilde tepki veriyor buda insanların az veya çok stres yaşadığını gösterir.

Stres genel de ruhsal ve duygusal baskılar sonucunda ortaya çıkar, örnek verecek olursak ayrılık, yaşam koşullarının olumsuz olması, problemlere karşı çaresiz olunması ve işsizlik gibi bir çok yaşam olayları insanın strese girmesi için sebep sayılabilir.

Peki strese girdiğimizi nasıl anlayabiliriz?
Stresin bazı belirtileri mevcut bunlara bakarak ne durumda olduğunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Teşhis koymanız kesinlikle mümkün değildir, bu sebepler size sadece yol gösterir ve eğer rahatsızlık söz konusu ise uzman doktorlara gitmeniz gerekir.

Stres olduğunuzu gösterebilecek bazı fizyolojik ve psikolojik belirtiler arasında sayabileceklerimiz şunlardır; yerinde duramama, odaklanma sorunu, uyumada güçlük, sürekli gerginlik durumu, dalgınlık, sürekli yorgunluk, nefes darlığı yaşama, sık gelen baş ağrıları gibi bir çok neden sayabiliriz. Tabi bu nedenlerin sizlerde olması sizin için kesin teşhis değildir sadece dikkatli olmanızı gerektirir.

Stresi ortadan kaldırmak için ne yapmak gerekir?
Stresinizi azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için bir çok yapılacak şey var. Spor yapabilirsiniz, egzersiz hareketlerini uygulayabilirsiniz, bulunduğunuz ortamı değiştirebilirsiniz çünkü mekan değişikliği insanı rahatlatır,

Stres nedir?
Stres İngilizceden dilimize geçmiş bir kelimedir ve karşılığı sıkıntı, sıkıntı hissi demektir.

Bu yazımızda stres nedir, stres nasıl tetiklenir, stres hangi durumlarda açığa çıkar, stresin nedenleri ve stresin sonuçlarından bahsettik umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir