SSK Tahsis No ile Emeklilik Sorgulama – BekçiAlımı

SSK Tahsis No ile Emeklilik Sorgulama

SSK tahsis no ile emeklilik sorgulama yapmak, emekli vatandaşların emekli maaşlarının yatırılacağı günü öğrenmek, emekli maaş tutarını görmek amacıyla internet üzerinden yapılan sorgulama işlemidir. Emekliler, yaptıkları SGK tahsis no sorgulamaişlemi ile emeklilikle ilgili merak ettikleri birçok şeyi de öğrenme fırsatına sahip oluyorlar.

SSK Tahsis No Nedir?

Ülkemizde yapılan sosyal güvenlik ve sigorta düzenlemesinin ardından bilinen eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)’da isim değişikliğine gidilerek 4A adı altında yeni sigorta grubu oluşturulmuştu. Eski SSK’lı emekli ve çalışanlar yeni düzenleme sonucunda 4A’lı sigortalılar arasında yerini alıyor. Sigortalılar arasında oluşan haksızlıkları en aza indirmek ve eşit sayıda prim ve gün dolduran sigortalıların emeklilik maaşlarında oluşan farklılıkları gidermek amacıyla yapılan bu değişiklik sonucu birçok emekli vatandaş SGK tahsis numarasını merak ediyor.

Tahsis numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşı almaya hak kazanmış kişileri gruplamaya yarayan bir numaradır. Bu numara vasıtasıyla emekli vatandaşların sıralarını ve takiplerini yapan SGK, emekli maaşlarını da bu numarada yer alan rakamlara göre yatırmaktadır. Dolayısıyla SSK (4A) tahsis numarasını bilen bir emekli vatandaş, maaşının hangi gün yatacağını da önceden bilebilir. Çünkü elinde bulunan SSK tahsis no ile maaş sorgulamaişlemi yapabilir.

SSK Tahsis No ile Emeklilik Sorgulama

Eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)’dan emekli vatandaş yapacağı emeklilik sorgulamasıyla 4A’ya bağlı bir sigortalı olarak birçok hizmetten faydalanabilir. Bu hizmetlerden yararlanması için emekli vatandaşın kendine ait SSK tahsis no’sunu öğrenmesi gerekmektedir. SSK tahsis numarasını öğrenmiş bir emekli;

  • Tahsis numarasının son rakamından emeklilik maaşının hangi zaman aralığında yatacağını bilebilir.
  • Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden verdiği emeklilik hizmetlerinden faydalanabilir.

SSK Tahsis No İle Emeklilik Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

SSK tahsis no ile emeklilik sorgusuyapmak isteyen bir vatandaş, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara tanıdığı internet hizmetlerinden yararlanabilir. Hem SGK’nın resmi internet sitesinden hem de e-Devlet üzerinden yapılabilinen tahsis no ile emeklilik sorgulama işlemleri vatandaşa büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu hızlı ve pratik yöntemlerin dışında emekli vatandaş, bulunduğu ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne giderek de SSK tahsis no’sunu alabilir.

E-Devlet Üzerinden SSK Tahsis No İle Emeklilik Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar e-Devlet kapısı sisteminde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden online ve ücretsiz bir şekilde faydalanabilirler. Burada yer alan e-hizmetler arasında emeklilik ile ilgili tüm işlemlerini kolay ve pratik bir şekilde yapabilirler. Bu sebeple e-devlet tahsis no sorgulamaişleminde gerekli olan iki şey emekli vatandaşa ait TC kimlik numarası ve emekli vatandaşın e-Devlet şifresidir. Gerekli olan TC kimlik no ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde sorgulama sonucuna gelebilirsiniz. Adım adım e-Devlet tahsis no sorgulama:

  • E-Devlet internet sitesi (turkiye.gov.tr) adresine girin.
  • Emekli vatandaşa ait TC kimlik numarasını girdikten sonra yine aynı vatandaşın e-devlet şifresini girin. (Vatandaş daha önce e-devlet şifresi almamış ve sisteme ilk defa giriş yapma durumundaysa kendisine özel olarak devlet tarafından verilen şifreyi temin etmesi gerekir. Bu şifreyi en yakın PTT şubesine giderek, kapalı zarf içinde elden teslim almalıdır. Şifre bedeli ilk sefere mahsus olmak kaydıyla 2 TL’dir. Sisteme giriş yaptıktan sonra dilerse yeni şifre belirleyebilir.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama çubuğuna 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi yazarak çıkan bağlantıya tıklamalıdır. Bunun akabinde sorgulama ekranı gelecektir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir