SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? – BekçiAlımı

SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK prim sorgulama yapmak için artık devlet dairelerinde oradan oraya koşturmaya gerek kalmıyor. Vatandaşlar internet üzerinden prim sorgulama işlemlerini diledikleri yerden diledikleri zaman yapabiliyorlar. Bu sayede hem zamandan hem de ekonomik olarak tasarruf sağlayabiliyorlar. Vatandaşların böyle bir hizmetten faydalanması için çıkarılan düzenlemeyle 2014 yılından bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri e-devlet kapısı sistemi üzerinden hizmete sunuluyor. Birçok devlet kurumuna dair hizmetin yanında, e-devlet kapısında SSK prim gün sayısı dökümanıda oluşturularak vatandaşların ihtiyacı olan belgelere ulaşımı sağlanıyor.

E – Devlet Kapısı Sistemi Nedir, Nasıl Girilir

SSK prim gün sayısını öğrenmek istiyorum diyen vatandaşımızın? internetten yapacağı sorgulama işlemlerinde kullanması gereken platform e-devlet sistemidir. Vatandaşa devlet dairelerinde olan işlerinde kolaylık sağlaması amacıyla çıkarılan e-Devlet Kapısı adı verilen bu platformda birçok devlet dairesi ve kamu kuruluşu hizmet vermektedir. Bu sistem sayesinde vatandaş işi gücü arasında vakit ayırıp devlet dairelerine iş saatleri içerisinde yetişmek zorunda kalmaktan kurtulmuştur. Her Türk vatandaşının üyelik hesabını aktif ederek, işlerini bu sistem üzerinden görebilir. E-devlet sistemine girip kamu hizmetlerinden online olarak yararlanmak için TC kimlik no ve şifre gereklidir. Size özel olan ilk şifrenizi PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Kapalı zarfta adınıza özel olan bu şifrenin 2 TL bedeli vardır. TC kimlik numaranız ve devlet tarafından verilen bu ilk şifrenizi girdikten sonra sistem içerisinde yeni şifre belirleyebilirsiniz.

E-devlet SGK Hizmet Dökümü

Bilindiği üzere işçi ve memurların sigorta grupları yeni düzenlemeye alınarak farklı kategorilerde tekrar isimlendirilmişti. Buna göre eskiden SSK olarak tanımladığımız sigorta grubu yeni düzenlemede 4A adını almıştı. Aynı zamanda BAĞ-KUR 4B, Emekli Sandığı da 4C olarak isimlendirilmişti. Bu sebeple “SSK kaç günüm var, nasıl öğrenirim?” diye soran meraklı vatandaş yeni adıyla 4A sigorta grubuna dâhil olduğundan, ihtiyacı olan belgeye 4A Hizmet Dökümü sorgulamasıyla ulaşabilir. 4A’dan bağımsız olarak tüm çalışanlar ve emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili işlemlerini ve gerekli bilgileri bu hizmet dökümünden görebilirler. Hizmet dökümüyle şu konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

  • SGK giriş (sigorta başlangıç) ve SGK çıkış (sigorta bitiş) tarihlerini öğrenme
  • Sigortanızın yatıp yatmadığını görebilme
  • Sigortanın yatması durumunda ne kadar yattığını görebilme
  • Bu güne dek sizin adınıza ne kadar prim yatmış olduğunu görebilme
  • Yatırılan prim tutarı hakkında detaylı bilgi
  • Ne zaman emekli olacağınızı öğrenme (emeklilik yaşı hesaplama) gibi daha birçok merak ettiğiniz konu hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-devlet üzerinden TC kimlik no ve şahsınıza ait şifre ile giriş yaptıktan sonra ulaşabileceğiniz SGK hizmet dökümü sorgulamaişlemleri oldukça basit ve ücretsizdir. Ayrıca SSK hizmet dökümü isimden sorgulamaile dilediğiniz zaman ister bilgisayarınızdan ister mobil cihazlarınızdan sağlıklı bir şekilde sonuç alabilirsiniz. Hizmet dökümü belgesinde genel olarak;

  • Çalışan şahsa ait kayıtlı resmi bilgiler
  • Çalışan kişinin sigortalı çalıştığı gün sayısı
  • Sigortalının primlerinin ödendiği gün ve miktarları
  • Sigortalının ilk işe başladığı gün gibi bilgiler yer almaktadır.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifrenizle giriş yapın. Ana sayfada yer alan e-Hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçip tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada istediğiniz sigorta grubunu seçerek hizmet dökümünü kolayca oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu belgeyi resmi işler için kullanacaksanız “Barkodlu SGK Hizmet Dökümü Alma” seçeneğiyle resmi geçerlilikteki hizmet dökümü belgesini oluşturabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir