SSK Pirim Sorgulama – BekçiAlımı

SSK Pirim Sorgulama

SSK primini öğrenmek için E-Devlet sistemine giriş yapmak yeterlidir. SGK bilgileri, günümüzde oldukça önemli olan ve her daim ulaşmamız gereken bilgiler olduğu için bu işlemlerin hızlandırılması için akıllı telefonlar ya da internete bağlı cihazların tamamından dakikalar içerisinde SSK prim sorgulama yapılabilmektedir. Ne zaman emekli olunabileceği ve ödenen prim gün sayısı gibi detaylarının tamamına SGK hizmet dökümü üzerinden ulaşmak mümkündür.

SSK Prim Sorgulama Nereden Yapılır?

SSK prim sorgulama için 2014 tarihinde yapılan düzenlemeler sayesinde SGK borç sorgulama, SSK emeklilik sorgulama, SSK hizmet dökümü sorgulama gibi tüm bilgiler internet üzerinden ulaşılabilir olmuştur. E- devlet sistemi üzerinden yapılan bu sorgulama sistemi sayesinde dakikalar içinde tüm prim ve emeklilik bilgilerine kolayca ulaşılabilmektedir. En güvenilir devlet dijital platformlarından biri olan E- devlet üzerinden tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve PTT tarafından verilen şifre yeterli olmaktadır. E- Devlet şifresi, her Türk vatandaşına PTT tarafından 2 TL karşılığında verilmektedir. Bu şifre ile E- devlet sistemi üzerinden sisteme giriş yapmanız mümkündür. Daha sonra TC kimlik numarası ile SSK sorgu işlemlerini kolaylıkla yapmanız mümkün. Bu hizmet sayesinde SGK giriş ve SGK çıkış tarihlerini kolaylıkla öğrenebilir, sigortanızın yatıp yatmadığını tespit edebilirsiniz. Bu güne kadar yatan toplam sigorta miktarı hakkında da bilgi sahibi olmanız mümkündür.

SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK prim ve hizmet sorgulama sistemi için online olarak e- devlet sistemine giriş yapmanız yeterlidir. Bu noktada çalışan kişinin adına ne kadar prim ödendiği ve sigorta yatıp yatmadığı gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. SGK hizmet dökümü özellikle çalışanlar tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gereken sistemlerdir. İşverenin atladığı sigorta ayları tespit edilebilir.

SSK Prim Sorgulama Hizmetinde Hangi Bilgiler Bulunur?

SSK prim sorgulama e-devlet sisteminden kolaylıkla yapılabilir. Bu hizmet dökümü kapsamında çalışan kişilerin ihtiyaç duyabileceği belgeler elde edilebilir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin ihtiyaç duydukları belgeler, yazıcı ile çıktı alınabilir ve işverene de teslim edilebilir. Sigortalı kişiler için 4A, 4B ve 4C dokümanları bulunmaktadır. SGK ile beraber çalışan kişiler 4A hizmetinden sigorta durumlarını kontrol edebilir. 4B olarak ifade edilen Bağ-Kur hizmetleri olmak üzere 4C ise Emekli Sandığı olmaktadır. Hizmet döküm belgesinden elde edilebilecek olan bilgiler ise:

  • Çalışan kişinin bilgileri,
  • Çalışan kişinin sigortalı olarak çalıştığı toplam gün sayısı,
  • Sigortalı olarak çalışan kişinin primlerinin ödenme tarihleri ve prim ödeme miktarları,
  • Sigortalının işe başladığı ilk tarih,
  • Sigorta primin yatıran şirket, kişi ya da ofise ait bilgiler bulunmaktadır.

SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK prim sorgulaması için e-devlet sistemi üzerinden turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu noktada anasayfa üzerinde çıkan giriş yap butonuna tıkladıktan sonra TC kimlik numaranızı ve PTT tarafından temin edilebilecek olan e- devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak bu bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu noktada sistem üzerinden 4A, 4B,C seçenekleri arasından çalıştığınız kuruma bağlı olarak seçimi yapıp daha sonra hizmet dökümünün tüm detaylarını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Barkodlu SGK hizmet dökümü alma seçeneği ile, belgeleri çıktı olarak da alarak, resmi geçerlilik ile işverenlere teslim edebilirsiniz.  E- devlet sistemi üzerinden öğrenilebilecek diğer bilgiler ise:

  • Borç ödeme ve borçluluk durumları,
  • Emeklilik bilgileri,
  • Emekli aylığı bilgileri,
  • Optik ve cam çerçeve bilgileri,
  • Prim gün sayısı kolaylık e-devlet sistemi üzerinden öğrenilebilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir