SSK Hizmet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? – BekçiAlımı

SSK Hizmet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK hizmet sorgusu sayesinde SSK prim gün sayısı ve sigorta ile ilgili tüm ödemeler hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün. SGK hizmet dökümü sistemi sayesinde SSK borç sorgulama ve hizmet dökümü alma işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. İnternet üzerinden SSK ile ilgili işlemlerin yapılabilmesi sayesinde çalışanların hayatı kolaylaştır. Oldukça sık şekilde kullanılan hizmet dökümü sorgusu sayesinde emeklilik, ödenen primler ve prim gün sayısı gibi birçok bilgiye saniyeler içinde erişmek mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından online olarak verilen bu hizmet sayesinde hizmet dökümüne kolaylıkla ulaşılabilir.

SSK Hizmet Sorgulama Nereden Yapılır?

Online SSK hizmet sorgulama sistemlerinden faydalanmak için dijital platformlar üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen online hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük dijital devlet platformu olan E- devlet sistemleri üzerinden hizmet sorgulama işlemlerinin tamamını yapabilirsiniz. Teknolojinin hızla gelişmesi sayesinde vatandaşlar ihtiyaç duydukları bilgilere e- devlet üzerinden yalnızca internet erişimi olma şartı ile kolaylıkla ulaşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kurulmuş olan e- SGK hizmeti ile beraber online olarak SSK ve SGK sorgu işlemleri tamamlanabilmektedir. Güncel olarak öğrenilebilecek bilgiler ise:

 • SSK sigortalılık durum bilgileri,
 • SSK prim ödeme,
 • SSK ödenmiş prim gün sayısı,
 • Primlerin hangi ay ne kadar ödendiği vs. Bilgilerine ulaşmak mümkündür.

SSK ve SGK Hizmet Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

SSK hizmet sorgulamak için öncelikli olarak SSK mükelleflerinin internet üzerinden online olarak e- devlet kapısı sistemlerine giriş yapmaları gerekmektedir. E – devlet sistemine giriş yapabilmek için e- devlet şifresi ve TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. E- devlet şifresi olmayan kişiler herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifre alabilmektedir. Bu şifre ve TC kimlik numarası ile e- devlet’e giriş yaptıktan sonra e- SGK kısmından hizmet dökümünün görüntüsü alınabilir. Bunun yanı sıra e- devlet’e giriş yapabilmek için kimlik doğrulaması farklı yöntemlerle de yapılabilir. Bunun için:

 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, sisteme giriş yapılacağı ekran üzerinden e- Devlet şifresi, Mobil İmza, E- imza, internet bankacılığı ya da TC Kimlik kartı yöntemleri ile giriş yapabilmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra e- hizmetler bölümünde yer alan ‘’4A Hizmet Bilgisi’’ ekranına tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra SSK ve SGK sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

Bu hizmetlerin yanı sıra SSK sicil numarası, SSK müstahaklık durumları, SSK hizmet durumları, SSK prim ödemeleri, SSK işe girişin ilk tarihi, SSK işe giriş çıkış tarihleri,SSK toplam kazanç bilgilerine ulaşmak mümkündür.

SSK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Bulunur?

SSK hizmet dökümü özellikle sigortalı olarak çalışan kişilerin, çalıştıkları alana bağlı olarak 4A, 4B ve 4C hizmet dökümlerine ulaşabildikleri bir hizmettir. Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışan kişiler 4A hizmet dökümünden faydalanabilir. Bağ –Kur çalışanları ise 4B hizmet dökümü alabilir. Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kişiler ise 4C hizmet dökümü üzerinden arzu ettikleri belgelere online olarak ulaşabilirler.

SSK Hizmet Dökümünde Yer Alan Bilgiler Nelerdir?

SSK hizmet dökümü üzerinden sigorta ve prim gün sayısı ile ilgili her bilgiye ulaşmak mümkündür. SGK hizmet dökümü üzerinden temin edilebilecek olan belgeler ise:

 • Sigortalı olarak çalışan kişinin çalıştığı gün sayısı,
 • Prim ödeme tarihleri,
 • İşe girilen ilk tarih,
 • Hangi aylarda sigortanın ödendiği gibi tüm bilgilere ulaşmak mümkündür.

SSK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SSK hizmet dökümü almak için e-Devlet uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Bu alanda TC kimlik no ve şifre kısmını doldurarak sigorta ve hizmet dökümlerinin tamamına ulaşabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir