SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SSK hizmet dökümünün isimden sorgususigortalı çalışanların en sık yaptığı işlerden birisindir. Çalışan kişi, hizmet dökümü belgesi sayesinde işi, sağlık sigortası ve emeklilik durumuyla ilgili birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Çalışan sigortalılar ya da sigorta durumunu merak eden vatandaşlar internet üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde bu belgeleri oluşturabilirler. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinde sıra beklemelerine gerek kalmadan ihtiyacı olan bilgilere sahip olabilirler.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Nedir?

Sigortalı kişilerin bulunduğu sosyal güvence kategorileri olan 4A, 4B ve 4C gruplarında ayrı ayrı çıkarılan bir belgedir. Genel olarak bu belgede sigortalı kişinin sigorta durumu hakkında bilgiler yer alır. Eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) olan sigortalılar 4A grubunda, eski adıyla BAĞ-KUR olan sigortalılar 4B grubunda ve eski adıyla Emekli Sandığı’na dahil olan sigortalı memurlar 4C grubunda yer almaktadırlar. Bu adlara göre SGK sorgulamasonucu çıkarılan hizmet dökümüne göre belgele yer alan bilgiler genel hatlarıyla şunlardır:

  • Sigortalı şahsa ait temel bilgiler (adı, soyadı, TC numarası, doğum yeri ve tarihi gibi)
  • Sigortalının belgenin çıkarıldığı tarihe kadar çalıştığı gün sayısı
  • Sigortalıya ait primlerin ödenme tarihleri (gün ay yıl olarak)
  • Sigortalı şahsın ilk defa girdiği işteki giriş tarihi (sigorta başlangıç) ve işten çıktığı tarih (sigorta bitiş)
  • Sigortalı şahsın hangi aylarda sigortasının ödendiğinin bilgileri
  • Sigortalı şahsın belgenin çıkarıldığı tarihe kadar hangi şirketlerde sigortalı olarak çalıştığına dair bilgi.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

Günümüzde hemen hemen her işimizi internet üzerinden yapıyoruz. İnternetin hayatımızın içerisinde bu kadar yer etmesi ve hayat standardını yükseltip işlerimizi çok pratik ve kolay hale getirmesi sonucu devlet dairelerinde olan işlerimiz de online mecraya taşındı. 2014 yılında e-devlet kapısı sistemi üzerinden başlatılan Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri hem SGK’nın iş yükünü hafifletti hem de vatandaşımıza zaman ve para tasarrufu yaptırdır. Önceden iş güç arasında, Sosyal Sigortalar Kurumu şubelerine gitmek, iş saatleri arasında numara alıp sırada beklemek adeta Çin işkencesi gibiyken günümüzde 2 dakika içerisinde istediğimiz belgeyi sorgulayıp sonuçlandırabiliyoruz. Bu şekilde SGK hizmet dökümü sorgulamaişlemlerini de çok hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyoruz. E-devlet kapısı üzerinden birçok devlet dairesi ve kurumu işlemleri yapmak oldukça kolay. Dijitalleşen dünyada internetin getirdiği en büyük kolaylıklar devlet işlerinde de kullanılarak vatandaşların beklentileri karşılanabiliyor.

E-Devlet Hizmet Dökümü İşlemleri

E-devlet sistemine TC Kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Eğer daha önce şifre almadıysanız PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Bu şifreyle sisteme ilk girişinizi yaptıktan sonra kişisel ayarlarınızdan şifrenizi değiştirebilir, istediğiniz şekilde yeni şifre oluşturabilirsiniz. Şahsınıza ait T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanarak hizmet dökümü belgenizi oluşturabilirsiniz. Burada sigorta kurumunuza göre 4A hizmet dökümü, 4B hizmet dökümü veya 4C hizmet dökümünden kendinize ait olana girmeniz gerekmektedir.

SGK Onaylı Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

Milyonlarca sigortalı çalışan vatandaşın merak ettiği “SGK onaylı hizmet dökümü nereden alınır?” sorusu yine e-devlet sistemi sayesinde açıklığa kavuşuyor. E-devlet sistemi üzerinden oluşturulan hizmet dökümü belgesini görüntülediğinizde “Barkodlu SGK Hizmet Dökümü Alma” seçeneğiyle hizmet dökümü belgenizi SGK onaylı hale getirebilirsiniz. Bu belge üzerindeki barkod sayesinde tüm resmi işlemler de kullanılabilir. Bu belgeyi isterseniz bilgisayarınıza indirebilir, isterseniz de yazdır seçeneğiyle kağıda geçirebilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir Soru

  1. 3600.nezama.emkli.olabilirim.ssk.girişim.1986.5.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir