SSK Gün Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SSK Gün Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SSK kalan ya da çalışılan gün sorgusu, emekliliği yaklaşan her vatandaşın merakla yaptığı aramalardan birisidir. Sadece emekliliği yaklaşanlar değil, milyonlarca sigortalı çalışan tarafından yapılan bu sorgulama ile vatandaşlar dört gözle bekledikleri emekliliklerine gün saymaya devam ediyor. Siz de emekliliğinize ne kadar kaldığını merak ediyor, kaç günlük ve ne kadar sigorta primi ödendiğini görmek istiyorsanız SSK hizmet dökümü isimden sorgulamayaparak öğrenmek istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

Sosyal Sigortalar Kurumu, yapılan düzenlemeyle sigortalı çalışan ve emeklileri yeniden adlandırdığı gruplara ayırmıştır. Buna göre önceden Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olan çalışan ve emekli vatandaşlar yenilenen adıyla 4A sigorta grubunda yer almaktadır. Daha önceden BAĞ KUR’a bağlı olarak çalışan veya emekli olan vatandaşlar ise 4B grubunda yer alıyorlar. Önceki ismi Emekli Sandığı olan sigorta grubunda çalışan ya da emekli olmuş memur vatandaşlar ise yeni sistemde 4C grubuna yerleştirildiler. Bu durumda SSK emeklilik sorgulamave SGK borç sorgulamagibi işlemlerinizi de ait olduğunuz sigorta grubunu dikkate alarak yapmalısınız. Sosyal Güvenlik Kurumu, internet üzerinden e-devlet sistemine bağlı bir kuruluştur. Bu nedenle SGK ile ilgili bütün işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Hizmet dökümü sorgulama ile sigortalı çalışan gereksinim duyduğu bütün bilgilere ulaşabilir. Bunlara örnek olarak;  şahsın sigorta başlangıç (ilk işe giriş) ve sigorta bitiş tarihleri (işten çıkış), sigorta primlerin ödenip ödenmediği, yatırılan pirim tutarı hakkında bilgi, bugüne dek çalışan sigortalı adına ne kadar prim yatırılmış olduğu ve gün sorgulamayla ilgili olarak sigortalı çalışanın ne zaman emekli olacağı hakkında bilgiler yer almaktadır.

SGK Emeklilik Sorgulama

Sigortalı çalışan kişi emekli olacağı günü belge olarak oluşturabilir. Bunun için çalışan kişiden talep edilen bazı gerekli bilgiler vardır. Bunların düzgün ve doğru bir şekilde sisteme girilmesinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinde sonuçlandırılabiliyor. Şimdi adım adım bu işlemi özetleyelim:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinde bulunan “Ne Zaman Emekli Olurum?” seçeneğini tıklayarak talep formunun sayfasını açın.
 • Bu forumda yer alan cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, hizmete başlama tarihiniz, SSK prim ödeme gün sayınız gibi sizden istenen alanları doğru bir şekilde doldurun.
 • Gönder tuşuna tıkladıktan sonra açılan sayfada emekli olabileceğiniz yaş ve tarih gösterilmektedir.
 • Altı kısımda ise 3600 gün şartlarını yerine getiren sigortalı çalışanlara yönelik bilgiler yer almaktadır.
 • Bu konuda dikkat edilmesi gereken, açılan sayfadaki uyarıyla da belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi kayıtlarının kıstas alınacağıdır. Yani sizin girdiğiniz bilgilerde yanlışlık olabileceği gibi eksik bilgiler de mevcut olabilir. Oysa Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi arşivinde yer alan sigorta kayıtlarınız doğruluğu sabit olduğundan esas alınan onlar olacaktır.

E-devlet Üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu İşlemleri

Daha önce söylediğimiz gibi Sosyal Güvenlik Kurumu 2014 yılında e-devlet kapısı sistemine bağlanarak vatandaşın hizmetine açılmıştır. E-devlet üzerinden yapılacak olan SGK sorgulamaişlemleri için TC kimlik numarası ve şifreyle giriş yapan sigortalı çalışan e-hizmetler menüsünden sosyal güvenlik ve sigorta başlığını seçerek birçok işleme ve ihtiyacı olan belgelere ulaşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında yer alan işlemlerden en çok talep edilenlerin bazıları şunlardır:

 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belge Doğrulama
 • 4A Hizmet Dökümü
 • 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama
 • Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?
 • Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir