SSK Emeklilik Prim Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SSK Emeklilik Prim Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik prim sorgula hizmetleri özellikle yıllarca SGK’ya bağlı olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi altında çalışmış kişiler için en önemli konuların başında gelmektedir. SSK emeklilik prim sorgulama ve prim günleri hakkında bilgi edinmek için geçmiş zamanlarda devlet kurumlarda saatlerde kapıda beklemek ve sıraya girmek gerekmekteydi. Günümüzde teknolojik imkanların gelişmesi ve internetin hayatımıza girmesi sayesinde kısa sürede emeklilik primleri sorgulanabilmekte ve emekliliğe kalan gün ya da prim sayısı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan Bağ – Kur, SSK ve Emekli Sandığı’na ait tüm bilgiler tek bir yerden kontrol edebilmektedir.

SSK Emeklilik Prim Sorgulama Online Olarak Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik prim sorgula online olarak kolaylıkla yapılabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber meydana gelen değişimler sayesinde saniyeler içerisinde emeklilik prim gün hesaplama ya da diğer bilgilerin tamamına erişmek mümkün olmaktadır. Özellikle koşturmadan ve birçok belgeyi temin etmeden halledilebilen bu işlemler sayesinde SGK ile beraber çalışan herkes emeklilik için bilgileri edinebilir. SSK emeklilik sorgusu yapmak için:

  • E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine başvurmanız ve e-devlet şifresi temin etmeniz gerekmektedir. E-devlet şifresi 2 TL karşılığında satın alınabilir. Şifre, zarf içinde verilir ve sisteme giriş yapıldıktan sonra kendinizin belirleyeceği bir şifre ile değiştirilmektedir.
  • E – devlet şifresi temin ettikten sonra TC kimlik numarası ile e-devlet kapısına giriş yapılır.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra bağlı olarak çalıştığınız kurumunda hizmetlerinden kolaylıkla faydalanarak emeklilik günlerinizi öğrenmeniz mümkündür. Bunun için 4A, 4B ve 4C hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

SSK Emeklilik Prim Günü Nasıl Hesaplanır?

SSK emeklilik prim günü hesapla hizmetleri için e-devlet sistemine giriş yapmak yeterli olacaktır. Emeklilik için ödenmesi gereken primlerin yanı sıra kaç gün sonra emekli olabileceğinize dair bilgilerin tamamına da SGK’nın resmi web sitesi olan e-sgk üzerinden bilgi edinmeniz mümkündür. Bu sayfa içerisinde çalıştığınız 4A, 4B ve 4C ayrımını yaparak kolaylıkla en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra SGK’nın resmi sayfası olan https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/adresine tıklayarak, emekliliğe kalan gün sayısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK emeklilik yaşıiçin sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. SSK emeklilik sorgulama hizmetleri sayesinde ne zaman emekli olacağınızı, prim gün sayısını, sigortaya ilk giriş tarihini ve diğer tüm bilgilere ulaşmanız mümkündür. TC kimlik numarası ile kolaylıkla SGK prim gün sayısı öğrenilebilir. Bağ – Kur, Emekli Sandığı ya da Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında SSK üzerinden emekliliği sorgulamak için E-SGM üzerinden kolaylıkla bilgilere ulaşabilirsiniz. E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile kısa sürede prim gün sayısına ve ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmeniz mümkün.

E-Devlet Üzerinden SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden SSK prim sorgula hizmetinden kolaylıkla faydalanılabilir. İnternet erişimi olmayan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidip, emeklilik yaşı ve prim gün sayısı hakkında bilgi sahibi olabilir. Ancak en pratik yöntem elbette e-devlet sistemi üzerinden bilgi sahibi olmaktır. Prim sorgulama hizmetleri için E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kolaylıkla giriş yapılabilir. Giriş yaptıktan sonra 4A, 4B ya da 4C hizmetleri arasından hangisinde çalışıyorsanız tıklayarak, hizmet dökümünü alabilirsiniz. Bu kapsamda emeklilik yaşı, prim gün sayısı, sigortaya giriş ve çıkış tarihleri ya da şirket bilgileri hakkında dökümanları da yazdırarak çıktısını alabilirsiniz. Bu belgeler de resmi evrak sayılmaktadır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir