SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? – BekçiAlımı

SSK Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Doğum parası sorgulama için öncelikli olarak e- Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. Doğum parası, T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir hizmettir. Sosyal yardım olarak vatandaşlara verilen bu hizmet, çocuk parası olarak da bilinir. E- Devlet üzerinden kısa sürede yapılabilen bu sorgulamada, nüfusun artışı da teşvik edilmektedir.  Doğum parasını sorgulamak için E- devlet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak, e – devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Ardından e- hizmetler bölümünden ya da 4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme hizmetine tıklayarak, doğum paranızı sorgulayabilirsiniz. Doğum parası için yeni başvuru yaptıysanız, bu başvurunun sonuçlanması 90 günü bulabilir. 90 gün içinde doğum parası alıp alamayacağınız ya da almaya hak kazanmışsanız, ayın hangi zamanında nasıl almanız gerektiği yazacaktır.

SSK Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Ne Kadar?

SSK doğum parası özellikle çalışan ya da çalışmayan her kadının doğum yapması durumunda, belirlenen yardım ücretidir. SSK Doğum parası T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Doğum parası 2019 senesinde de 2018 fiyatları ile yapılmaya devam edecektir. SSK doğum parası 2019 senesinde ise:

 • SSK doğum parası ilk çocuk için 300 TL olarak,
 • SSK doğum parası ikinci çocuk için 400 TL olarak,
 • SSK doğum parası üçüncü çocuk için 600 TL olarak,
 • Üçüncü ve daha fazla çocuk için se 600 TL olarak belirlenmiştir.

SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK doğum parası başvurusu yapmak için bazı alternatif yöntemler bulunmaktadır. Doğum parası başvurusu için öncelikli olarak başvurulması gereken yerler:

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,
 • TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesi,
 • İlçe Kaymakamlıkları kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları olmaktadır.

Doğum parası için başvurulabilecek bu yerlere gidilip form doldurmak, doğum ücreti almak için yeterlidir.

SSK Doğum Parasını Kimler Alabilir?

SSK doğum parası almak için yeterli olan ön koşul TC vatandaşı olmaktadır. Bunun dışında çalışan ya da çalışmayan her Türk anne adayı doğum parası alabilir. Gerekli şartlar ise:

 • Doğumdan sonra bebeğin sağ olması,
 • Anne çalışıyorsa doğum öncesi izninin başladığı tarihlerde sigortanın devam etmesi,
 • Doğumdan önceki süreçte en az 90 gün kısa vadeli olarak da olsa sigorta priminin ödenmiş olması,
 • Bu şartların sağlanması durumunda başvurudan sonra doğum para almak mümkündür.

Doğum parası çalışmayan annelere de çalışan annelere de verilmektedir. Çalışan annelerin de gerekli koşulları sağlaması durumunda doğum parası alması mümkündür.

SSK Doğum Parası Ödemesi Nereden Alınır?

SSK doğum parası ödemesi geçtiğimiz yıllarda Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktaydı. Günümüzde ise SSK doğum paraları PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Doğum yardım parası için doğum yapan annenin adına PTT’ye ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme Bakanlık tarafından yapılmaktadır. Ödemenin teslim alınması için annenin bizzat PTT’ye başvurması ve kimliği ile beraber ödemeyi alması gerekir. Anne adayına babanın ya da diğer yakınların bu ödemeyi alması mümkün değildir.

SSK Doğum Parası Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

SSK doğum parası ödemeleri annenin başvuru yapmasından hemen sonra yapılmaktadır. Eğer anne başvuru şartlarını karşılıyorsa, başvurusunun incelenmesinin ardından ödeme yapılması uygun görülmüş ise doğum yardım parası için başvurudan yaklaşık 90 gün sonra ödeme yapılmaktadır. 90 gün içerisinde sonuçlanan doğum parası her ayın başında PTT şubelerinden alınabilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir