SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? – BekçiAlımı

SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SSK borç sorgulaması özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu SGk işveren borç sorgulamak için kullanılan hizmetlerden biridir. İşverenler için büyük kolaylıklar sağlayan SSK borç sorgulama hizmeti sayesinde borç durumu ve tüm bilgiler elde edilebilir. İşverenlerin borç sorgulama sisteminden yararlanabilmeleri için öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeleri gerekir. Bu başvurudan sonra SSK bir barkod numarası verecektir. Kurumdan temin edilen bu barkod numarası ile SSK işveren borç sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bu sayede şayet borç yoksa, ‘’Borcu yoktur. ‘’ belgesi alınabilmektedir. Sigortalı olarak çalışanlar için de birçok avantaja sahip olan hizmet sayesinde ihtiyaç duyulan belgelere ve verilere kolaylıkla ulaşmak mümkün.

SGK ve SSK İşveren Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK işveren borç sorgulama hizmetlerinden faydalanmak için öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet adresi olan E- SGK kategorisinde yer alan, E-Borç sorgulama bağlantısına tıklanması gerekir. Bu alana giriş yapabilmek için şifrenizi girmeniz gerekir. SGK tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre, kurum tarafından belgelerinizi teslim ettiğinizde verilecektir. SGK kullanıcı adı ve şifresi kurum dışında alınamaz. Eğer bu bilgileri kayıp etmişseniz, bu noktada yeniden SGK’ya başvuru yapmanız ve aynı işlemleri tekrarlamanız gerekmektedir. SGK işveren borç sorgulama için internet adresi ise:  https://uyg.sgk.gov.tr/EborcSorgu/olarak belirlenmiştir. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra:

  • Öncelikli olarak ekranda görüntülenen TC kimlik numarası ve kurum tarafından verilen şifreyi girmeniz gerekmektedir.
  • Daha sonra güvenlik kodu kısmında bulunan sayıları bu alana girdikten sonra giriş yapabilirsiniz.
  • Çıkan ekrandan SGK işveren borç sorgulama işlemleri kolaylıkla halledilebilir. Bu noktada ekran üzerinden sorgu türü, sorgu tipi, sicil numarası ve güvenlik kodunu girebilirsiniz. Bu ekran üzerinden SGK’ya olan tüm borç bilgileri görüntülenecektir.

SSK Borç Sorgulama Hizmetinde Hangi Bilgiler Bulunur?

SSK borç sorgulama hizmeti kapsamında bilgilerinizi girdikten sonra aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunlar:

  • Borçların hangi döneme ait olduğu,
  • Borç durumu,
  • Borçların kimin adına olduğu,
  • İş statüsü,
  • Geçmiş ödemeler,
  • Dekontları görüntüleme gibi bilgilerin tamamına ulaşabilirsiniz.

SGK borç sorgulama hizmeti sayesinde kısa sürede tüm bilgi ve verilere ulaşmak mümkündür. SSK borç sorgulama işlemi için e-devlet üzerinden bu hizmetleri alabilirsiniz.

SSK Borç Sorgulama E- Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

SSK borç sorgulama e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E- devlet oldukça hızlı ve güvenli bir yöntem olarak borç sorgulama ve diğer işlemler için kullanılabilmektedir. İnternet erişimi sayesinde dakikalar içinde borç bilgilerinizi ve borç ödemelerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu işlem ve hizmetlerden faydalanmak için e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E- devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesinden e- devlet şifresi temin edebilirsiniz. E- devlet üzerinden verilen şifreler, kapalı zarfla verilir ve bu zarf içinden çıkan şifre ve TC kimlik numaranız ile e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

SSK Borç Sorgulama Nereden Öğrenilir?

SSK borcu sorgulama hizmeti için e-devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. İşverenlerin borç sorgusu yapması ve prim durumlarını öğrenmesi için bu sistemden giriş yapmaları mümkündür. Sistem üzerinden oldukça pratik ve kolay bir şekilde SGK borç sorgusu yapabilirsiniz. Bu hizmetten faydalanmak için SGK’nın resmi internet sitesine giriş yapabilirsiniz. İşverenler borç sorgu sistemine giriş yapmak için e- devlet sisteminde bulunan e-SGK başlığına tıklamaları ve e- borç sorgulama uzantısına tıklamaları yeterli olacaktır. Bu alanda mevcut borçlar, ödenmiş borçlar ya da geçmiş ödemelere yönelik dekontlar görülebilir.

 

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir