Sözleşmeli Er Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir? 2018 – BekçiAlımı

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir? 2018

Günümüz koşullarında neredeyse her gün şehit haberlerini almaktayız. Gencecik subaylar haince düşürülen pusular sonucunda şehit oluyorlar. Bu tür şehit haberlerini sürekli olarak alan vatandaşlar gönüllü askerlik için yüz binlerce başvuruda bulunmuşlardır. Yapılan başvurular askerlere yardımcı olmak ve ordu kayıplarını en aza indirmektir. Türk Silahlı Kuvvetleri gönüllü askerlik için açmış olduğu kontenjanlara on binlerce başvuru almaktadır. Vatan sevgisini en üst safhada tutan Türkiye vatandaşları gönüllü asker olabilmek için belirli sınav ve şartlara tabi tutulmaktadırlar. Başvuru yapan ücretli askerlik adayları TSK tarafından belirlenmiş olan fiziksel şartları yerine getirdikleri sürece Ücretli askerlik için başvuruda bulunabilirler. Peki Ücretli Askerlik Nedir? Nasıl olunur? Gibi soruların cevaplarını da aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

Ücretli Askerlik Nedir?

Uzun yıllardan beri TSK tarafından yapılması planlanan profesyonel orduya geçiş için geçtiğimiz yıllarda büyük adımlar atıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde gönüllü askerler yani sözleşmeli er alımları yapılmaya başlanmıştır. Sözleşmeli erler görev süresince 10 sene görev yapacak ve 2 bin TL maaş alacaklardır. Tabi görev yapmış oldukları yerlere ve zor şartlarda bulundukları bölgelere bağlı olarak maaşlar değişiklik göstermektedirler. Sözleşmeli erler bekarlardan oluşacak şekilde alınmaktadırlar. Ülkemizde temelleri atılmakta olan profesyonel ordunun temellerini oluşturacak olan sözleşmeli erler görev alımları için başvuruda bulanabilirler. Toplamda 3 ila 10 sene aralığında görev yapan sözleşmeli erler 10 yıl sonucunda aktif olarak görev yaptıklarında devlet tarafından 60 Bin TL ikramiye alabilecekler.  Peki gönüllü askerlik alanında görev yapmak isteyenler için istenen başvurular nedir? Sorusunun cevabını da aşağıdaki yazımızda belirteceğiz.

Gönüllü Askerlik Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Gönüllü yani ücretli askerlik yapmak isteyen kişiler öncelikle TSK’nin resmi internet adresi üzerinden yapmış oldukları açıklamaları baz alarak ilerlemeleri gerekmektedir. Bunların yanında sizlerden istenen fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulacağınız koşulları eksiksiz bir şekilde yerinize getirmenizdir. TSK’nin internet adresi üzerinden başvuruda bulunduğunuz formu eksiksiz bir şekilde hepsini doğru olarak girmeniz gerekiyor. Başvuru formunuzu gönderdiğiniz taktirde TSK tarafından belli bir güvenlik soruşturmasına tabi tutuluyorsunuz. Güvenlik soruşturma sonucunda herhangi bir sıkıntıya rastlanmadığı taktirde başvurunuz onaylanacaktır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

4 Soru Cevaplandı

  1. 1 hafta sonra askere gidecegim. Askerligm bitmeye yakin sozlesmeli olarak kalabilirmiyim.bide snav olmamiza gerek oluyomu nasil olsa askerim. Alacagm ucret hep 2bn lira olara mi kalacak. Seneden seneye maasim artacak mi?? Cevaplarsaniz sevnirim…

  2. Yaşım 19 sözleşmeli er olmak istiyorm askerlik yapmadım suan gidebilirmiyim sözlesmeli olarak

  3. Doğanay artıran

    89 yılının 12 ayı doğumluyum askerliği yaptım 2010 Kasım ayında terhis oldum ilköğretim mezunuyum paralı asker olabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir