Soğuk Su İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı? – BekçiAlımı

Soğuk Su İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı?

Genel sağlık için her gün iki ila üç litre su tüketmenin faydalı olduğu söylenir. Peki ya su soğuksa? Soğuk su içmek sağlığınızı nasıl etkiler? İçme suyunun kendine has riskleri ve avantajları olabilir. Yazımızda, soğuk su tüketimin faydaları ve zararlarından söz ettik.

Soğuk Su İçmek Neden Riskli?

Uzmanların birçoğu, soğuk su içmenin yarardan çok zarar vereceğini söylüyor. Soğuk suyun, midede büzülmeye neden olabileceği ve sindirim sürecini zorlaştıracağı bilinir. Sıcaklığı 4 derecenin altında olan suyu tüketirseniz, vücudunuzun iç sıcaklığının normal seviyede yani 37 derecede kalması için daha çok çaba göstermeniz gerekir.

Yapılan bir araştırmaya göre, soğuk suyun vücuda girişi sırasında, solunum yollarındaki nazal mukus salgısı kalınlaşır. Sıcak veya ılık su ise nefes almayı kolaylaştırır. Soğuk su içmenin, soğuk salgınlığı ya da grip olan kişilerde tıkanıklığı artırdığı belirlenmiştir.

Uzmanlara göre yemeklerle birlikte soğuk su içmek, vücutta bir dengesizlik yaratıyor. Bu yüzden yemeklerle birlikte ılık su tüketimi daha çok fayda sağlıyor.

Soğuk Su İçmenin Yararları

Soğuk su vücuda yarardan çok zarar veriyor gibi görünse de bazı konularda olumlu etkisi de var. Bunları inceleyelim:

  • Vücut sıcaklığını dengeler: Soğuk su, sıkı bir egzersiz seansından sonra vücudunuzun aşırı ısınmasını önleyebilir.
  • Enerji verir: Vücudunuza gün boyunca daha fazla enerji sunabilir.
  • Aşırı kilolu kişilerin enerji harcamasını artırır: İçme suyunun sindirime yardımcı olabileceği yaygın bir bilgidir. Ayrıca su tüketimi, zayıflama konusunda da yardımcı olabilir. Aşırı kilolu kişilerin soğuk su tüketmesi enerjinin daha kolay harcanmasına destek sunabilir. Ancak bu durum soğuk su tüketiminin abartılması anlamına gelmemelidir.

Sıcak/Ilık Su Tüketmek, Soğuk Sudan Daha Mı İyidir?

Ilık su tüketmenin avantajları ve dezavantajları da söz konusu. Ilık su, sindirime yardımcı olabilir, dolaşımı iyileştirebilir ve vücudunuzun toksinlerden daha hızlı kurtulmasını destekler. Fakat, ılık su içmek vücudunuzu daha susuz hale getirebilir. Vücudunuz terleme yoluyla daha fazla su kaybetmeye eğilimli olduğu için bu durum bir problem oluşturabilir.

Soğuk su, vücudunuzu daha nemli tutar. Bununla birlikte, soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda soğuk su içmeniz, pek de doğru bir davranış olmayabilir. Çünkü hasta olduğunuz zamanlarda tükettiğiniz soğuk su, iyileşmenizi yavaşlatabilir.

Örneğin sıkı antrenmanlardan sonra birkaç yudum soğuk su alabilirsiniz. Ancak ağır bir yemekten sonra ya da hastalık durumlarında ılık su tüketmeniz daha doğrudur.

Bunları Unutmayın!

  • Soğuk su veya ılık su alımı, tamamen kişinin sağlık durumuna bağlıdır. Soğuk su, migreni olan kişiler için uygun değildir. Öte yandan ılık su, çoğu insan için daha güvenli görünüyor.
  • Soğuk su normal şartlarda kötü olmasa da bazı insanlarda sorunlara yol açabilir. Bu nedenle sizin için neyin iyi olduğuna karar vermek için sağlık koşullarınıza ve mevsime göre hareket etmelisiniz.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir