SGK Teşvik Sorgulama – BekçiAlımı

SGK Teşvik Sorgulama

SGK teşvik sorgusu için E- SGK üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. SGK Potansiyel Teşvik Sorgulama ekranı sayesinde herhangi bir devlet kurumuna gitmeden, online olarak internet üzerinden SGK teşvik durumunu sorgulayabilirsiniz. 2019 senesinde işveren ve sigortalı olan kişilerin prim teşviklerini aynı ekran üzerinden sorgulamanız mümkün. E-SGK işveren ve vatandaş girişlerini de aynı sistem üzerinden yapabilirsiniz.  SGK Potansiyel Teşvik Sorgulama ekranı sayesinde hem işverenler hem de çalışanlar için büyük kolaylıklar yaratılmıştır. SGK teşvik sorgusu için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamaya göre, işveren ve sigortalılar hangi prim teşvikleri kapsamında olduklarını kolaylıkla görebilmektedir. Bunun yanı sıra ‘’Potansiyel Teşvik Sorgulama’’ ekranı sayesinde birçok veriye de ulaşmak mümkün.

SGK Teşvik Sorgulama Ekranı Nedir?

SGK teşvik sorgula ekranında SGk tarafından potansiyel teşvik sorgulaması yapılabilmektedir. Çalışan kişilerin hangi prim teşvikleri kapsamında hizmet aldığını kontrol edebilmeleri için açılmış olan bu hizmet sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden bilgi alınabilir. Bu noktada bu hizmetten hem işverenler hem de sigortalı çalışanlar faydalanabilmektedir.  Bu hizmetten faydalanmak için E- SGK üzerinden “Potansiyel Teşvik Sorgulama” ekranını açabilirsiniz.

SGK Teşvik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK potansiyel teşvik sorgulama hizmetlerinden faydalanmak için E-SGK sistemlerine giriş yapmak gerekmektedir. Sigortalı olan çalışan kişinin 4447 sayılı işsizlik sigortaları kanununda belirtilen onuncu geçici ve geçici 19 ve geçici 20’inci maddelerine göre 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun seksen birinci maddesinde yer alan sigorta teşviki uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu bilgilerden faydalanmaları online olarak mümkündür. SGK teşvik sorgulama sistemleri sayesinde işverenler ve sigortalı çalışanlar SGK bilgilerine en kısa sürede ulaşabilmektedir. Özellike E- SGK üzerinden kısa sürede ulaşılabilen bu bilgiler sayesinde ihtiyaç duyulan veriler işveren ve çalışan için kolayca temin edilebilmektedir. Bu hizmet kapsamında:

  • İş yeri ve sigortalı çalışan kişilerin sorgulanması,
  • Çalışan kişilerin işe giriş ve işten çıkış tarihleri,
  • Kart ve prim ile ödeme yapma gibi birçok bilgiye ulaşmak mümkündür.

SGK Teşvik Sorgulama Nereden Yapılır?

Online SGK teşvik sorgulama sistemleri sayesinde sigortalı olan çalışan kişilerin faydalanacakları potansiyel teşvik sistemleri araştırılabilmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişiler, E-SGK üzerinden ulaşabilecekleri potansiyel teşvikler kısmından, sigortalıyı işe almadan önce hangi teşviklerden faydalanabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz. APHB tarafından bildirilmiş olan aylık toplam sigortalı sayısı görüntüleme menüsü sayesinde de özellikle teşvikler için ihtiyaç duyulan aracılar ve araçlar için olmak üzere toplam çalışan sayısına ulaşmanız da mümkün. 6552 sayılı yapılandırma özelliği sayesinde planınızı ve plana dahil olan borçlarınızın tamamını ve geçmiş döneme ait olan borç bilgileriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK Borç Teşvik Nasıl Sorgulanır?

SGK borç teşviği sorgulama hizmetleri dahilinde olmak üzere 6736 yapılandırma planınızı ve plana dahil olan tüm borçları, ödemeleri ve geçmişe dönük ödemeleri görüntüleyebilirsiniz. 7020 yapılandırma planları da aynı kısımdan görüntülenebilmektedir. Bunun yanı sıra aynı sistem üzerinden plana dahil edilmiş olan tüm borçlarınızı bu alandan görebilirsiniz. İlişiksizlik belgesi temini menüsü üzerinden ise özel bina inşaatı dosyaları adına kurumun hazırladığı ilişiksizlik belgesini de görüntüleyebilir ve çıktısını alarak resmi belge olarak kullanabilirsiniz. Özellikle vatandaşlar tarafından SGK hizmetleri kapsamında kolaylıkla ulaşılan bu hizmetler sayesinde dakikalar içerisinde tüm bilgi ve verilere ulaşmak mümkündür. E-SGK hizmetleri sayesinde online olarak tüm bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmak mümkün. Bu bilgilerin tamamına güvenli olarak ulaşabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir