SGK Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? – BekçiAlımı

SGK Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK ’da bulunan tüm tescil sonuçlarınızı görüntüleyebilmek için daha önce isteğe bağlı prim ödemesi yapmak veya kamu veya özel sektörde çalışmış olmak gerekmektedir. SGK tescil sorgulamaları yatırılan prim miktarının görüntülenmesine ve bu kapsamda emeklilik, sağlık gibi hizmetlerden yararlanıp yararlanılamayacağı hakkında vatandaşların bilgi sahibi olmasına yardımcı olmaktadır.

SGK tescil sorgulaması yaparak iş verenizin veya kamuda çalışıyorsanız devletin ne kadar prim ödemesi yaptığını bu uygulama ile öğrenebilir ve SGK 4A, 4B ve 4C hizmet sektörlerine ait sicil numara sorgulamalarınızı kısa sürede bu platform üzerinden görüntüleyebilirsiniz. SGK uygulamalarının internet ortamına aktarılmasıyla birlikte SGK tescil sorgulama işlemleri başta olmak üzere birçok konuda e-Devlet üzerinden bilgi alarak sosyal güvencenizi kontrol edebilirsiniz.

SGK Tescil Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK tescil sorgulama işlemleri halk arasında SGK hizmet dökümü sorgulama olarak da bilinmektedir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak eskiden temin etmekte zorlandığınız ve uzun zaman harcayarak sahip olduğunuz bilgi ve belgeler e-Devlet sisteminin yaygınlaşması ve belgelerin bu ortama güncel olarak aktarılma sonucunda hızlı ve güncel bir şekilde sorgulanabilmektedir.

SGK tescil sorgulaması için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL’ye şifre alabilirsiniz. E-Devlet şifresiyle SGK sorgulaması yapmak için;

  • Arama motoruna E-Devlet yazarak www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilir T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi ilgili kısımlara yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana ekranda bulunan Kurumlar bölümüne tıklanır.
  • Kurumlar seçeneği altındaki Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi tıklanarak SGK tarafından verilen online hizmetler görüntülenir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinin en üstünde bulunan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü seçeneğinin seçilmesi sonrasında size ait tüm SGK dökümlerinizi görüntüleyebilir isterseniz e-posta adresi belirterek bu bilgileri temin edebilir veya sistem üzerinden çıktı alabilirsiniz.

SGK Tescil Sorgulamaları İçin SGK’ya Gitmek Gerekir Mi?

SGK tescil sorgulama ya da SGK hizmet birleştirme sorgulama işlemlerinizi yukarıda anlatıldığı şekliyle e-Devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Bu sebeple SGK tescil dökümlerinizi almak için il veya ilçe SGK müdürlüklerine gitmenize gerek yoktur. Ancak bazı eski dönem hizmet primleriniz sisteme işlenmemiş ya da bilgilerinizde yanlışlık yapılmış olabilir. Bu gibi durumlarda bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvurarak yanlışlığın düzeltilmesini istemenizde hem emeklilik işlemlerinizin doğru yapılması hem de sigortalılık işlemlerinizde aksama yaşanmaması açısından yarar vardır.

Tüm SGK dökümlerinize hızlı bir şekilde e-Devlet aracılığı ile ulaşabilmekle birlikte şifresiz SSK sicil no sorgulamaişlemlerinizde de kurumlara gitmek zorunda kalmadan 4A, 4B ve 4C sicil bilgilerinizi yine e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

SGK Onaylı Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

SGK onaylı hizmet dökümü nereden alınır sorusunun cevabı oldukça basittir. E-Devlet üzerinden yaptığınız SGK tescil sorgulama işlemleri ekranının sol üst kısmında barkodlu belge oluştur seçeneği bulunmaktadır. Bu sekmede açılan bilgileri indirmeniz veya e-postanıza yollamanız halinde onaylı SGK hizmet dökümü alabilir, özel ve resmi kurumlarda geçerli barkodlu SGK döküm bilgilerine kolayca sahip olabilirsiniz.

SGK Ödemelerinizi Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

SGK prim ödemelerinizin çalıştığınız firmalar tarafından yatırılıp yatırılmadığı konusunda tereddüt yaşıyorsanız veya adınıza ödenen primin ne kadar olduğu konusunda merak içindeyseniz SGK ödemeleri sorgulama ile prim borcunuzun bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. SGK ’ya ödenen tutarlar SGK hizmet dökümünüzde görüntülenebildiğinden SGK tescil sorgulama sonuçlarınızı düzenli aralıklarla kontrol ederek prim borçlarınız hakkında da bilgi alabilirsiniz.

SGK ödemelerinizde aksama olması durumunda SGK tescil sorgulama sayfanızda borcunuz olduğu görülecek ve bu sayede ödenmemiş prim borçlarınız hakkında hızlı ve güncel bir şekilde e-Devlet uygulaması üzerinden bilgi sahibi olabileceksiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir