SGK Rapor Sorgulama – BekçiAlımı

SGK Rapor Sorgulama

SGK raporu sorgulamahizmeti sayesinde herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle en az 3 gün işe gidemeyecek olan, sağlık raporu olan çalışanların maaşından kesilen miktarın geri ödenme durumu sorgulanabilir. Çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları sebebiyle SGK’ya bağlı olarak çalışan kişiler, işe gidemedikleri günlerin parasını SGK tarafından geri alabilmektedir. Sağlık sebebiyle meydana gelen maddi kayıpları geri ödeme ile kapatan SGK sayesinde çalışan kişinin hastalık sebebiyle maddi kayıpları meydana gelmez. Hasta, aldığı sağlık raporunda yazan gün sayısı kadar işe gitmediğinde, bu günler maaşından kesilmektedir. Maaşından kesilen miktar ise gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda geri ödenmektedir.

SSK Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK rapor sorgulamak için SGK’nın güvenilir ve resmi sistemlerinden faydalanmak gerekmektedir. SGK tarafından sağlanan bu hizmetler sayesinde, sağlık güvencesi olan kişilerin hastalanma ve sağlık problemleri yaşama durumları sebebiyle işe gidemekleri gün sayısı kadar ödeme SGK tarafından yapılır. Maddi karşılığının yapılması sayesinde çalışan kişi işe gidemediği günlerde maddi kayıplar yaşamaz. Çalışan için oldukça faydalı bir hizmet olan rapor ücreti çeşitli kriterler sonucunda SGK tarafından geri ödenmektedir.

SSK Rapor Parası Ne Anlama Gelir?

SSK rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezler ücreti, sigortaya bağlı olarak çalışan kişilerin hastalıklar sebebiyle işe gidemedikleri günlerin SGK tarafından karşılanması anlamına gelir. Özellikle iş kazaları ya da en az 3 gün sağlık raporu olan kişiler, maddi kayıplarının tamamlanması için SGK’dan geri ödeme alabilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için Güvenlik Kurumu tarafından resmi olarak yetkili olan sağlık kuruluşları tarafından rapor yazılması gerekmektedir. Bu rapor içerisinde:

  • Çalışanın hastalığı,
  • İşe gitmemesi gereken süre,
  • Hastalığı,
  • Durumu belirtilir. Bu sayede çalışan kişi iş kayıpları olduğu günün maddi karşılığını SGK tarafından alabilir.

Bu noktada çalışan kişinin mutlaka SGK ile anlaşmalı olan sağlık kuruluşlarından bu raporu temin etmesi gerekmektedir. Raporun kontrolü gene SGK yetkilileri tarafından bizzat yapılır. Eğer raporda herhangi bir eksik ya da engel yoksa, PTT’ye çalışan için belirlenen SSK para ödemesi talimatı verilir.

SSK Rapor Parası Nasıl Alınır?

SSK rapor parası almak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu noktada iş göremezlik ödeneği alabilmek için iş göremezlik raporu alınan tarihten itibaren 1 sene önceki tarih içinde, en az 90 olmak üzere prim gününün yatırılmış olması gerekmektedir. Bu detayların yanı sıra SSK parası ödemesi için belirlenmiş olan kriterler ise:

  • Sağlık raporunun en az 3 gün olması (İki ya da bir günlük yazılan

Raporlar için SGK ödeme vermemektedir.),

  • Sağlık raporunda hastalık teşhisi ve işe gidemezlik süresi hekim tarafından belirtilmelidir. Sağlık raporunda herhangi bir teşhis ya da hastalık yoksa SGK tarafından ödeme yapılması söz konusu değildir.
  • İş göremezlik raporu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu raporun gönderilmesi gerekir.

SSK Rapor Parası Nasıl Hesaplanır, Para Nereden Alınır?

SSK rapor parasını hesaplamak için ilk olarak çalışan kişinin 3 aylık olan brüt gelirin toplanır bu sonuç, son üç aylık olan prim gününün toplanması ile raporlu olduğunuz gün sayısından 2 eksik olması ile çıkarılır. İki günün eksik olmasının sebebi SGK’nın iki günlük sağlık raporları için ücret ödememesidir. Örnek olarak beş günlük rapor almışsanız, SGK 3 gün için ödeme yapacaktır. Aldığınız raporu işverene teslim ettikten sonra işverenin raporu sisteme girmesi için 5 günü vardır. Ardından yetkililer tarafından ödeme onaylanırsa, miktar hesaplanır ve çalışanın hesabına yatırılır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir