SGK Prim Sorgulama – BekçiAlımı

SGK Prim Sorgulama

SSK prim sorgulamak hizmetlerinden faydalanmak için E-Devlet sistemine TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapmanız yeterlidir. SGK üzerinden ihtiyaç duyulan tüm prim ve sigorta bilgilerine kısa sürede internet üzerinden ulaşmanız mümkündür. E- devlet sistemi üzerinden ödenmiş olan toplam prim günlerini, prim ödeme detayları ve emeklilik bilgilerine kısa sürede ulaşabilirsiniz. Özellikle çalışan kişiler, ödenmemiş primlerini kontrol ederek, iş verenlerinin durumlarına da ulaşabilir.

SSK Prim Sorgulama Nereden Yapılır?

SSK Prim sorgulama hizmetlerinden 2014 senesinden beri internet üzerinden faydalanmak mümkündür. Özellikle SGK borç sorgulama bilgileri, hizmet dökümleri ya da emeklilik ile ilgili bilgilere dakikalar içinde e-devlet kapısı üzerinden ulaşmak mümkündür. E-devlet sistemi oldukça güvenilir ve resmi bir kuruluştur. Dijital bir platform olan e- devlet sistemine giriş yapabilmeniz için önceli olarak e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E- devlet şifresi her Türkiye vatandaşına herhangi bir PTT şubesinden 2 TL ücret ile verilebilmektedir. Bu sistem üzerinden giriş yaptıktan sonra ödenmiş olan toplam prim gün sayısına ve emeklilik bilgilerinize ulaşabilirsiniz. E- devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numaranızı girmeniz ve PTT tarafından size verilen şifreyi kullanmanız yeterli olacaktır. Bu bilgileri girdikten sonra tüm prim bilgilerini ekranda görmeniz mümkündür. SGK giriş tarihi ve ödenmiş olan toplam primler hakkında kısa sürede bilgi sahibi olabilir, bu bilgileri yazıcıdan çıkarak iş veren ya da farklı firmalara resmi belge şeklinde teslim edebilirsiniz.

SSK Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK Primi sorgulama sistemleri için internet erişiminiz olan akıllı telefonlar ya da bilgisayarlarınızın olması yeterli olacaktır. Bu aşamada çalışan kişinin adına ödenmiş olan primler, prim miktarı, primi ödeyen şirket ve diğer tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir.

SSK Prim Sorgulama Hizmetinde Hangi Bilgiler Bulunur?

SSK prim sorgulama e-devlet sisteminden kontrol edilebilen bir hizmettir. İnternet üzerinden bu sistemi kontrol etmek istemeyen kişiler devlet dairelerine giderek bu bilgileri edinebilir. Ancak en kolay ve pratik yol e-devlet sistemi üzerinden bu bilgilere ulaşmaktır. Bu hizmet dökümü kapsamında çalışan tüm kişilerin ihtiyaç duydukları belgelere ulaşması mümkündür. Sigortalı olarak çalışan kişilerin belgeleri yazıcı ile ya da çıktı ile alınabilir. İşverene teslim edilirken resmi belge olarak geçerli olan bu dokümanlar ise 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan kişilerin hizmet dökümlerine ulaşması mümkündür. Hizmet döküm belgesinden elde edilebilecek olan bilgiler ise:

  • Resmi bilgileriniz,
  • Sigortalı olarak çalıştığınız toplam gün sayısı ve ödenen toplam prim miktarı,
  • Sigortalı çalışanların primlerinin ödenme tarihleri ve bu ödemelerin hangi firma, kişi ya da kurum tarafından yapıldığı
  • Sigortalının işe başladığı ilk tarih bilgilerine ulaşmak mümkündür.

SSK Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK prim sorgulaması için e-devlet sistemi üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. E- devlet kapısına giriş yapmak için internet üzerinden turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra anasayfa üzerinde çıkan giriş yap butonuna tıklamanız gerekir. Bu alana tıkladıktan sonra TC kimlik numaranızı ve PTT tarafından alabileceğiniz e- devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak bu bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu noktada giriş yaptığınız sistem üzerinden 4A, 4B,C seçenekleri arasından çalıştığınız kuruma bağlı olarak seçimi yapmanız gerekmektedir. Bu seçimi yaptıktan daha sonra hizmet dökümünün tüm detaylarını görebilirsiniz. Bu özelliklerin yanı sıra Barkodlu SGK hizmet dökümü alma seçeneği de bulunmaktadır. Bu sayede belgeleri çıktı olarak da alarak, resmi geçerlilik ile işverenlere teslim edebilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir