SGK Müstehaklık Sorgulama – BekçiAlımı

SGK Müstehaklık Sorgulama

SGK üzerinden müstehaklık bilgilerinin sorgulanması yeni gelişen teknolojik imkanların Kamu alanında da kullanılmaya başlanılmasıyla birlikte daha hızlı ve daha kolay hale gelmiştir. Daha önce farklı kurumlar olarak hizmet veren kamu sosyal güvenlik uygulamalarından olan Emekli Sandığı, Bağ kur ve Sosyal Sigortalar Kurumu tek çatı altında birleştirilerek Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri adı altında hizmet vermeye başlamıştır. Bu hizmetlerin internet ortamına aktarılmasıyla SGK sağlık sigortasından yararlanıp yararlanmadıklarını öğrenmek isteyen vatandaşlar uygulayacakları basit yöntemlerle kendilerinin ya da aile fertlerinin sağlık imkanlarından yararlanıp yararlanmayacağını öğrenebilirler.

SGK Müstehaklık Alabilmek Ne Demektir?

Kamu ve özel sektör çalışanları SGK’ya ödedikleri primler neticesince ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptirler. Geliri olmayan veya çalışmayan vatandaşlar ise cüzi ücretler ödeyerek hem kendilerinin hem de diğer aile bireylerinin genel sağlık sigortası hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmasını sağlayabilirler. Fakat primlerini düzenli yatırmayan kimseler için sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacakları hususu sorun teşkil etmekte ve SGK provizyon nedirsorusu gündeme gelmektedir. SGK provizyon işlemini internet ortamından kolayca gerçekleştirerek;

  • Herhangi bir sağlık güvencenizin bulunup bulunmadığını,
  • Eğer çalışmıyorsanız eşiniz üzerinden sağlık imkanlarından yararlanıp yararlanamayacağınızı,
  • Aile fertlerinin çalışan aile bireyi üzerinden müstehaklık elde edip etmediğini

Sorgulayarak kendinizin ve aile bireylerinizin sağlık güvencesi olup olmadığını öğrenebilir ve bu sayede olumsuz sonuçlarla karşılaşmanızın önüne geçerek genel sağlık sigortası işlemlerinizi yeniden başlatabilirsiniz.

SGK Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) Nasıl Yapılır?

SGK müstehaklık sorgulama işlemleri SPAS olarak kısaltılan Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi içerisinde yer almaktadır. Bu sistem sayesinde sağlık ve ilaç desteğinden ücretsiz olarak yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilir ve kendiniz ve aileniz ile ilgili müstehaklık sorgulaması yapabilirsiniz.

Çalışanlar veya genel sağlık sigortasını dışarıdan yatıranlar sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda provizyon alıp alamayacaklarını eskiden SGK il ve ilçe müdürlüklerine şahsi müracaatları sonucunda öğrenmekteydi. Müstehaklık sorgulaması adı verilen bu işlem artık internet ortamına taşınmış ve e-Devlet üzerinden SPAS işlemleri ücretsiz olarak ve zaman kaybını önleyecek şekilde sorgulanabilir hale gelmiştir.

Müstehaklık sorgulama şifresiz olarak değil e-Devlet şifresi ve T.C. Kimlik Numarası ile e-Devlet Kapısı üzerinden yapılmaktadır. Size ait bir e-Devlet şifresi yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifre alarak e-Devlete giriş yapabilirsiniz. E-Devlet ana sayfasına şifre ve T.C. Kimlik bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra açılacak ana ekranda sırasıyla;

  • E-Hizmetler,
  • Sağlık Hizmetleri,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • SPAS Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)

Adımları takip edilerek müstehaklık bilgilerinize ulaşabilir ve sağlık imkanlarından yararlanıp yararlanamayacağını görebilirsiniz. Sizin veya eşiniz üzerinden sağlık imkanlarından faydalanıp faydalanmadığınızı gösteren bu bilgiler çalıştığınız yeri, çalıştığınız ve prim ödediğiniz sigortanın türünü göstermektedir. Bu ekranda görüntüleyeceğiniz “Provizyon alabilir” şeklinde durum görüntülemesi sizin sağlık imkanlarından ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yukarıdaki e-Devlette izleyeceğiniz yollar size zahmetli geldiyse e-Devlete giriş yaptıktan sonra ana ekranda karşınıza çıkan arama satırına Müstehaklık Sorgulama veya Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi şeklinde aramalar yaparak arama sonuçlarının sizi yönlendireceği SPAS işlemlerine ulaşabilir ve sorgulama sonuçlarını kısa sürede görüntüleyebilirsiniz.

SPAS Müstehaklık Sorgulama Nereden Öğrenilir?

Sağlık provizyon belgesi e-Devletve SGK il ilçe müdürlükleri vasıtasıyla öğrenilmektedir. E-Devlet hizmetlerinin yaygınlaşması sebebiyle SGK resmi internet sitesinde müstehaklık işlemleri gerçekleştirilememekte ve SGK ana sayfası da sizi e-Devlet sistemine yönlendirmektedir. Dilerseniz size en yakın SGK il veya ilçe müdürlüğüne giderek de öğrenebileceğiniz müstehaklık bilgilerini internet ve e-Devlet mobil uygulaması üzerinden sorgulamak daha hızlı ve kolay bir işlemdir.

SPAS Müstehaklık Sorgulaması Yapmak Ne İşe Yarar?

Sosyal güvenlik uygulamalarında karşılaşılan bazı problemlere çözümler bulmak amacıyla geliştirilen SPAS müstehaklık işlemleri sayesinde sorgulamalarınızı gerçekleştirerek kendinizin sağlık sigorta hizmetlerinden faydalanıp faydalanamayacağı hakkında bilgi almanızın yanında eşiniz ve çocuklarınızın sizin üzerinizden sağlık provizyonuna sahip olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öğrenci için müstehaklık belgesigibi belgeleri e-Devlet üzerinden temin ederek 18 yaşını doldurmuş erkek ve kız çocuklarının genel sağlık sigortası prim borcu ödemesinin önüne geçebilir ve çocuklarınızın hatta bakmakla yükümlü olduğunuz anne babanızın ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Eş ve çocuklarınız SPAS müstehaklık sorgulamalarında “provizyon alabilir” durumunda görünmüyorsa size en yakın SGK müdürlüğüne başvurarak aile fertlerinizin sizin üzerinizden ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanması için başvuru yapabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir