SGK İlaç Geçmişi Sorgulama – BekçiAlımı

SGK İlaç Geçmişi Sorgulama

SGK ilaç geçmişi sorgulamanın nereden ve nasıl yapılacağı milyonlarca kişi tarafından son dönemin en sık yapılan aramalarından biri olurken, ülkemizde e-devlet uygulamasının kullanılmaya başlamasından itibaren online yapılabilen sorgulamalar arasında en popüler olan sorgulamalardan biri olarak da göze çarpmaktadır.

Yazılan Tüm Reçeteler Elektronik Ortamda!

E-devlet sisteme paralel olarak SGK’nın online T.C ile ilaç sorgulamaseçeneklerinin de artması sonucunda getirilen yeniliklerden biri olarak göze çarpan; hekimler tarafından hastalara yazılan reçetelerin elektronik ortamda görülebilmesi sayesinde geçmişteki ilaç kayıtlarına kolaylıkla ulaşılabilmesi hastaların eczaneye gitmeye gerek kalmadan istedikleri ilaç sorgulaması yapmasına da olanak tanımaktadır. Böylece ilaç kullanımları için çok önemli olan son kullanma tarihi ile ilgili kuşkular da ortadan kalkmış olmaktadır.

İlaçların Son Kullanma Tarihi Ve Hekimin Yazdığı Doz Kontrolü İçin Çok Önemli

Özellikle çok fazla ilaç kullanan hastaların kullandıkları ilaçların son kullanma tarihlerini takip ederek her bir ilaç için hekimin yazdığı doz miktarına ulaşabilmesi için de oldukça önemli olan SGK ilaç geçmişi sorgulama ilaçların kişiler üzerinde yarardan çok zarara sebep olmaması için önemli bir nitelik taşımaktadır. Aynı zamanda ilaçların son kullanma tarihlerinin hastalar tarafından takip edilmesi ilaçların boş yere raflarda bekleyerek kullanım süreleri açısından yaratacağı problemlerin de önüne geçilmesini sağlayacaktır.

İlaç Geçmişi Ve Kullanım Süre Takibi Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsedilen her bir neden ilaç geçmişi ve kullanım sürelerinin e-devlet üzerinden takip edilmesini neredeyse zorunlu kılmış, hasta bazında her türlü detaya inilmesi hususunda da çalışmaları beraberinde getirmiştir. E-devlet üzerinden geliştirilenrapor sorgulama sistemi sayesinde;

  • Kişi bazında kullanılan ilaç listeleri son beş yıla kadar görülebilmektedir.
  • İlaçların her biri için son kullanım tarihi bilgisi içermektedir.
  • İlaçların her biri için hekim tarafından yazılan doz detayına da ulaşılabilmektedir.

Bu sayede başta ilaçların son kullanma tarihleriyle ilgili duyulan kuşkular ortadan kalkarken, ilaç dozlarıyla alakalı da yanlış bir işlem yapılmasının da önüne geçilmiş olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden İlaç Geçmişi Sorgulaması Yapılması

İlaç geçmişi sorgulama e-devlet  işlemi yapılabilmesi için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet girişleri kullanıcıların T.C kimlik numaraları ve e-devlet şifreleriyle yapılabilirken; T.C kimlik kartı, internet bankacılığı, elektronik imza ve mobil imza seçenekleriyle de e-devlet girişi yapılabilmektedir. E-devlet şifresi olmayan kullanıcılar Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alacakları şifrelerle e-devlet girişi yapabileceklerdir. E-devlet girişi yapıldıktan sonra;

  • Hizmetler bölümüne girilerek buradan Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet listesi girişi yapılması gerekmektedir.
  • Sosyal Güvenlik hizmet kurumu listesinde sekizinci basamakta bulunan 4A, 4B ve 4C ilaç kullanım süresi sorgulama bölümünden konuyla alakalı her türlü detaya kolaylıkla erişim mümkündür.

4A, 4B ve 4C ilaç kullanım süresi sorgulama

E-devlet sistemine giriş yapan kullanıcılar 4A, 4B ve 4C ilaç kullanım süresi seçeneklerine tıkladıklarında açılacak olan ekranda son 5 yılda kullandıkları tüm ilaç listelerine erişebilirken, son beş yıl içerisinde reçeteli ilaç kullanmamış vatandaşlar ise “şu an kullandığınız bir ilaç bulunmamıştır” uyarısıyla karşılaşacaktır. Kullanılan ilaç listesi sistem üzerinde açılan kullanıcılar ise her bir ilacın üzerine tıkladıklarında ilaçların son kullanma tarihleri yanında hekim tarafından yazılan doz miktarı ve ilaçların ne kadar süre kullanılacağıyla alakalı detaylara da ulaşabileceklerdir. Raporlu ilaçlar listesi, SGK ilaç ödeme sorgulama, rapor sorgulama sistemi, eczane ilaç sorgulama, Emekli Sandığı ilaç raporu sorgulama da bu hizmetle birlikte, e-nabız sistemi kullanılarak hastalara sağlanan diğer kolaylıklar olarak da belirtilebilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir