SGK İdarelerce Borç Sorgulama – BekçiAlımı

SGK İdarelerce Borç Sorgulama

SGK idarelerce borç sorgusu için GSS, BAĞ – Kur ve kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Bu alanlara bağlı olarak çalışan kişiler SGK idarelerce borç sorgulama yapabilir. Emekli olabilmek, yıllarca çalışmanın karşılığı olarak, ilerleyen yaşlarda çalışmadan maaş alabilmek için yapılması gereken bazı unsurlar söz konusudur. Emekli olabilmek için gerekli şartlardan ilki elbette tüm primlerin eksiksiz şekilde yatırılması ve prim günlerinin tam bir şekilde ödenmiş olmasıdır.

SGK İdarelerce Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK idarelerce borç sorgulama yapmak için öncelikli olarak emeklilik yaşını doldurmak gerekmektedir. Emekli olmak için ödenmesi gereken tüm primlerin ödenmesinin yanı sıra emeklilik yaşının da gelmiş olması gerekmektedir. Özellikle sigorta girişi küçük yaşta olan kişilerin emeklilik dönemi daha erken yaşlardadır. SGK, GSS ve Bağ – Kur bu noktada emekli olunabilen kurumlardır. Her vatandaş, sahip olduğu meslek ve aldığı maaşlara göre belirli br sigorta prim ödemesi yapılmaktadır. Ancak bu noktada herkesin çalışması ve emekli olabilmek için prim gün sayısını doldurması mümkün değildir. İşsiz olan kişiler emeklilik için GSS kurumuna bağlı olarak bazı fırsatlardan yararlanabilir. GSS özellikle prim oranları daha düşük kişiler içindir. Bundan dolayı da SGK ve Bağ – Kur gibi kurumlardan daha düşük prim ücretleri söz konusudur. Çeşitli durumlarda primler ödenmeyebilir, prim günleri aksatılabilir. Bu gibi durumlarda prim borcu meydana gelir. Ödeme tarihi geçmiş olan primlerin üzerine de fazla faizli ödemeler çıkabilir. Bundan dolayı da borç oranlarını takip etmek ve yatırma sürelerini kaçırmamak gerekir.

SGK İdarelerce Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

SGK idarelerce borç sorgusu yapma için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmek yerine internet üzerinden sorgu yapılabilir. Bu sayede zaman kaybetmeden, oldukça kısa sürede borç bilgisi öğrenilebilir. Günümüzde herkesin evinde neredeyse internet bağlantısı bulunmaktadır. İnternet erişimi olan herkes Sosyal Güvenlik Kurumu idarelerce borç sorgusu yapabilir. Öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu, GSS ve Bağ – Kur üzerinden borç sorgulama işlemlerini yapabilmek için PTT şubelerinden herhangi birinde e – devlet şifresi edinmek gerekmektedir. Bu şifreyi 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

SGK İdarelerce Borç Sorgusu Nereden Yapılır?

SGK idarelerce borcu sorgulama için e-devlet şifresi ile sisteme girdikten sonra ise E- Hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu başlığına gelmeniz gerekmektedir. Ardından çıkan sayfa üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), GSS ve Bağ – Kur kurumları için borç sorgulama başlığına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra sayfana talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girdikten sonra sorgulama tuşuna tıklayarak borç durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Çıkan ekranda en yeni ve en güncel Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), GSS ve Bağ –Kur borçları çıkacaktır.

SGK İdarelerce Borç Sorgusu E- Devlet Üzerinden Yapılır mı?

SGK idarelerce borç sorgusu e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. E- devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), GSS ve Bağ – Kur sistemleri için borç sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz. İnternet üzerinden e –devlet sistemine giriş yaptıktan sonra borç sorgulama alanına dakikalar içerisinde ulaşabilir ve ne kadar prim borcunuz olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu noktada son ödeme tarihinin yanı sıra uygulanan faiz oranları hakkında da bilgi sahibi olmanız mümkün. Sisteme PTT şubelerinden alacağınız e- devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra borç durumlarınızı, ödenmemiş prim gün sayısını, ödemeniz gereken prim gün sayısını, borç faizleri ve ödeme tarihleri gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Borç bilgileri ile ilgili detayları bilgileri e- devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir