SGK Hastane Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SGK Hastane Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK hastane sorgulama yapmak, vatandaşların hastane türüne ve bulunduğu ile göre Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarından aradıkları hastane ile ilgili birçok bilgiye ulaşabildikleri bir işlemdir. Bu işlemle vatandaşlar, diledikleri özel hastaneyi SGK sisteminde aratarak, söz konusu hastanenin Sosyal Güvenlik Kurumu’yla anlaşmalı olup olmadığını görebilirler. İnternet üzerinden ücretsiz olarak verilen bu hastane kayıtları sorgulama hizmetinden bütün vatandaşlar şifresiz bir şekilde yararlanabilirler. Bu sayede hasta vatandaşlar gitmek istedikleri özel hastane hakkında bilgilere muayene ya da tedavi olmadan hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilmektedir. SGK hastane sorgulama nedir, sorgulama yapmak ne gibi avantajlara sahiptir ve sorgulama nereden yapılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Anlaşmalı Özel Hastaneler

Günümüzde sağlık hizmetinden de en iyi şekilde faydalanmak her vatandaşın hakkıdır. Vatandaşa sağlık hizmeti alacağı hastane ve doktoru seçme, değiştirme ya da istemediği doktor veya hastaneden sağlık hizmeti almama hakları tanınmıştır. Bu doğrultuda özel hastaneler ile dengi sağlık kuruluşlarının sağladığı olanaklardan ve sağlık hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlar özel hastanelere yönelmektedir. Fakat özel hastanelerde çoğu muayene ve tedaviler el yakıcı türden ücretlere sahiptir. Bu nedenle sigortalı vatandaşlar, bağlı oldukları sigorta kurumuyla anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından hizmet alarak muayene ve tedavi masraflarında uygun fırsatlar yaratabiliyorlar. Yüksek kalitedeki sağlık hizmetini sigortalı çalışanın genel sağlık sigortası kapsamında değerlendiren SGK anlaşmalı özel hastaneler fark ücreti yansıtarak vatandaşa uygun fiyatlı ödeme seçeneği sunuyor. Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan özel hastaneler ve sağlık kuruluşlarının sigortalı çalışanlar tarafından araştırılma ihtiyacını da beraberinde getiriyor. SGK anlaşmalı özel hastaneler 2019 yılında da vatandaş tarafından merak ediliyor.

SGK Hastane Sorgulama Nedir?

Sosyal güvenceli vatandaş, tedavi olacağı özel hastane ya da dengi sağlık kuruluşunu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm vatandaşlara sağladığı hizmetten faydalanarak sorgulama işlemi yapabilir. Bu sorgulama işlemiyle muayene ve tedavi olmak istediği özel hastanenin SGK anlaşmalı olup olmadığını görebilir. Bunun yanında özel hastanede ya da bu hastanelerin dengi bir sağlık kuruluşunda vatandaşa sunulan sağlık hizmetlerinin detaylı bilgisinin yanında hastane personeline de ulaşabilir. Bu sayede muayene ve tedavi olmak istediği özel hastanede hangi anabilim dallarında hangi branşlarda hangi doktorların yer aldığını görebilmek imkânına sahip olur. Öte yandan online sistemde adı olmayan özel hastane ve dengi sağlık kuruluşları da doğal olarak vatandaşlar tarafındanSGK anlaşması olmayan özel hastaneler kapsamında değerlendirilmeye alınır.

SGK Hastane Sorgulama Nerede ve Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uzun zamandır sürdürdüğü bu hizmet kurumun resmi internet sitesi üzerinden hizmet vermektedir. Vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun adresine girdikten sonra ana sayfa üzerinde yer alan “Sağlık Hizmetleri Sunucuları” Uygulaması bağlantısına geçiş yapmalıdır. Bu bağlantıda ana sayfa üzerinde uygulanacak adımlar gösterilmektedir. Burada yer alan yönlendirmeye göre;

  • Şehrinizi seçin
  • Hastane seçin
  • Branş Seçin
  • Doktorunuza ulaşın.

Bu hizmetle beraber vatandaşlar dilerse “Ne Kadar Ücret Ödeyeceğim?” bağlantısıyla muayene olmayı düşündükleri özel hastanede sigortalarının farkından ne kadar ücret çıkacağını dolayısıyla hastaneye muayene ve tedavi masrafları açısından ne kadar ücret ödeyeceklerini görme olanağına sahipler. Burada hesaplanan ücreti belirleyen etkenler şunlar olarak gözükmektedir:

  • Hastane türü
  • İlave ücret oranı
  • Tedavi türü
  • Muayene yapılan branşın adı
  • Genel işlemler.

Netice itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SGKsorgu ekranı sayesinde birçok sigortalı vatandaş diledikleri özel hastanede muayene ve tedavi olduklarında karşılaşacakları durumları önceden görebilme imkânına sahip oluyor.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir