SGK Gün Sorgulama – BekçiAlımı

SGK Gün Sorgulama

SGK gün sorgula için E- devlet sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Bu sistemler sayesinde ödenmiş olan toplam prim günlerini görebilir, emeklilik günlerinizi hesaplayabilirsiniz. SGK ile ilgili tüm bilgilere günümüzde internet üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir. Özellikle internet erişimi olan her telefon ve bilgisayar üzerinden giriş yapılabilen E-devlet sistemleri sayesinde oldukça kısa sürede SGK gün sorgulama yapabilir ve adına ödenmiş olan tüm primleri toplu hale görebilirsiniz.

SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK gün sorgulama hizmetleri 2014 senesinden beri internet üzerinden hizmet vermektedir. Gün sorgulama sayesinde SGK’ya ödenmiş olan toplam pirim ve borçlar görüntülenebilir. Bu sistem üzerinden kişiye ait olan tüm SGK borçlarını sorgulama, SSK emeklilik ile ilgili verilere ulaşma, SSK hizmet dökümü sorgulama gibi tüm bilgilere e-devlet üzerinden ulaşmanız mümkündür. E- devlet sistemi üzerinden yapılan bu sorgulama sistemi ile oldukça kısa süre içerisinde SGK gün ödemeleri ve SGK emeklilik günleri için bilgi sahibi olunabilir. E-devlet günümüzde en gelişmiş devlet dijital platformu olarak vatandaşlara her alanda bilgi ve hizmet vermektedir. E- devlet üzerinden sigorta bilgileriniz dahil olmak üzere borç, cezalar ya da adınıza açılmış olan davaları da görüntülemeniz mümkün. SGK gün sorgulamak için yapmanız gerekenler:

  • E- devlet sistemine turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapmak.
  • Giriş yaparken TC kimlik numaranız ve PTT üzerinden temin edebileceğiniz şifreniz yeterli olacaktır. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında e-devlet şifresini alabilirsiniz. Bu şifre, zarf içinde kişiye teslim edilmektedir. Aldığınız şifreyi daha sonra sistem üzerinden değiştirebilirsiniz.
  • Daha sonra TC kimlik numarası ve şifre ile sisteme girerek 4A hizmet dökümü kategorisi üzerinden gün sorgusu yapabilir, ödenmiş olan prim günlerinizi tüm detayları ile görebilirsiniz.

SGK Gün Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK gün sorgulamak sistemi için internet erişimine sahip olmanız gerekmektedir. İnternet erişimi sayesinde e- devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Bu noktada çalıştığınız süre boyunca ne kadar prim aldığınız ve sigortanızın yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle çalışanların gün sorgu sistemini sık sık kontrol etmesi önerilir. Atlanmış ve ödenmemiş sigortalar olup olmadığı kontrol etmeleri gerekmektedir.

SGK Gün Sorgulama ile Hangi Bilgiler Elde Edilir?

SGK gün sorgula ücretsiz için e-devlet sistemi üzerinden turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz. Bu sistem tamamen ücretsizdir. Bu hizmet dışında özellikle belgeyi kurumlara teslim edecek olan kişiler Barkodlu SGK hizmet dökümü alma seçeneği ile, belgeleri çıktı olarak da alabilir. Bu belgeler ile:

  • Borç ödeme ve borçluluk durumları,
  • Emeklilik bilgileri,
  • Emekli aylığı bilgilerine ulaşmak mümkündür.

 

SGK Gün Sorgulama Nereden Yapılır?

SGK gün sorgulama e-devlet sistemi üzerinden kısa sürede yapılabilir. E devlet sistemi üzerinden çalışılan toplam gün sayısı ve ödenen primler hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilir. Sigortalı olarak çalışanlar 4A, 4B ve 4C dokümanları arasından seçim yapabilir. SGK ile beraber çalışan kişiler 4A hizmetinden sigorta durumlarını kontrol ederken, 4B olarak ifade edilen Bağ-Kur hizmetleri olmak üzere 4C ise Emekli Sandığı olarak kontrol edilebilir. SGK gün sorgulama ile detaylı şekilde ulaşılabilecek olan belgeler ise:

  • Çalışan kişinin tüm resmi bilgileri
  • Sigortalı olarak çalışan kişinin sigortalı olarak çalıştığı toplam gün sayısı,
  • Sigortalı olarak çalışan kişinin primlerinin ödenme tarihleri ve prim ödeme miktarları,
  • Sigortalının işe başladığı ilk tarih bilgilerine ulaşılabilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir