SGK Evrak Takibi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SGK Evrak Takibi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi nasıl yapılır, sorusu özellikle evraklarını devlet dairelerine gönderen ve durumunu merak eden kişiler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. SGK evrak takibi yapmak, geçmiş zamanlara göre oldukça kolay olup e-devlet üzerinden dakikalar içerisinde öğrenilebilir. SGK evrak takibi uygulaması sayesinde SSK tarafından teslim alınmış olan dosyaların durumları, internet üzerinden oldukça kısa sürede sorgulanabilir ve evrakların durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Evrak takibi için 3 çeşit SSK evrak takibi yöntemi bulunur. Bunlar:

  • Evrak takibi için standart evrak sorgusu,
  • Emeklilik işlemleri için yapılan evrak sorgusu,
  • 2022 evrak takibi sorgusu olarak sayılabilir.

SGK Evrak Takibi ile SSK Evrak Sorgusu Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi sorgula ya da SSK üzerinden evrak sorgulama hizmetleri internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. SSK üzerinden evrak takibi yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu adımlar ise:

  • Öncelikli olarak size ait olan TC kimlik numarası ile e-devlet sistemi üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra evrak yılını ve TC kimlik numarası bilgilerini girmeniz gerekir.
  • Bu bilgileri doldurduktan sonra evrak ara butonuna basmanız yeterli olacaktır.

SGK Evrak Takibi Sorgusu Nereden Yapılır?

SGK evrak takibi sorgula online olarak internet üzerinden yapılabilir. Özellikle emeklilik için evrak takibi yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • SGK sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. SGK sitesine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve başvuru sırasında cep telefonu numaranızı girmeniz gerekir.
  • Bilgilerinizi girdikten sonra emeklilik işlemlerine başlamanız mümkündür.

2022 Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

2022 evrak takibi emeklilik ve malulen emeklilik, engelli maaşı gibi işlemlerin yapıldığı ve takip edildiği alandır. 2022 evrak takibi yapabilmek için TC kimlik numarası ile sorgu yapmaız mümkündür. TC kimlik numarasını girdikten sonra sorgula butonuna basmanız bu aşamada yeterli olacaktır. SGK emeklilik evrak takibi için ise oldukça kolay ve teknolojik şekilde evrak takibi yapılabilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde birçok hizmet için kolaylıkla internetten faydalanmak mümkündür. Birçok işlemin kolaylıkla yapıldığı e-devlet sistemi üzerinden kuyruğa girmeden kolaylıkla hizmet dökümü alabilir, emeklilik bilgilerinizi görebilirsiniz. İnternet üzerinden SGK adresine giriş yapmanız yeterli olacaktır.

SGK Evrak Takibi ile Emeklilik Nasıl Sorgulanır?

SGK hizmet dökümü sorgulama aracılığı ile kolaylıkla evrak takibi yapılabilir. Emeklilik başvurularının son durumunu öğrenmek için SGK resmi adresine giriş yapabilir ve kişisel bilgileriniz ile sistemden tüm bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. TC kimlik numarası ve evrak dosya numarası ile tüm bilgileri öğrenebilir ya da uygulamaya e-devlet şifresi ile kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Emeklilik için evrakların tahsis işlemleri 1 ve 3 ay arasında yapılmaktadır. E-devlet şifresini ise herhangi bir PTT şubesinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. PTT üzerinden e-devlet şifresi ücreti ise 2 TL olarak belirlenmiştir. Ancak internet üzerinden emeklilik durumunu öğrenmek istemiyorsanız bu noktada SGK il müdürlüklerine başvurabilir ve bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emeklilik evrak takibi yapmak için öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kurulan resmi internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet sistemlerini akıllı telefonlarınıza indirerek de uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın yönergeleri sayesinde arzu ettiğiniz hizmeti kolaylıkla saniyeler içerisinde alabilirsiniz. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik hizmetleri için 4A, 4B ya da 4C sistemlerinden birine giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2 Soru Cevaplandı

  1. Evraklarımı nereye gotürecem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir