SGK Evrak Sorgulama – BekçiAlımı

SGK Evrak Sorgulama

SGK evrak sorgula sistemleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmiş olan tüm evrakların sorgulanması yapılabilir. İnternet üzerinden yapılan evrakların incelemeye alınma detayları ve bu evrakların hangi aşamalarda olduğu SGK evrak sorgulama sistemleri ile kolaylıkla görüntülenebilir. İnternet üzerinden alınan evrakların incelenmesi, durumları, süre ve detayların tamamına e-devlet sistemi üzerinden ulaşmak mümkündür. Bunun yanında Emeklilik işlemleri ve hizmetleri birleştirme gibi hizmetler için de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan bu hizmetten yararlanmanız mümkün. Özellikle E-devlet kapısı üzerinden DYS ve 4C emeklilik işlem süreçlerinin yakından takibi için evrak durumlarının kontrolünü sağlayan SGK evrak sorgulama sistemleri ise hem gereksiz evrak kullanımı engellenerek çevre dostu bir önlem alınmakta hem de evrak takibi daha kısa sürede yapılabilmektedir.

SGK Evrak Takip Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi yapma işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resmi bir uygulama olarak kullanabileceğiniz E-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak, evrak durumunu kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresi üzerinden de evraklarınızı takip edebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanabileceğiniz konular ise:

  • Standart Evraklar,
  • Emeklilik Başvuru Evrakları ve bilgileri,
  • 2222 Evrak Takibinin yapılması gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz olarak sunulan bu hizmetten faydalanarak, kısa sürede evrak takibi işlemlerinizi yapmanız mümkündür. Oldukça kısa sürede evraklarınızın durumunu öğrenebileceğiniz bu uygulamalar sayesinde kısa sürede evraklarınız hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

SGK Evrak Sorgulama Takibi Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi ve evrak sorgulama sistemlerinden yararlanmak için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alanda TC kimlik numaranızı girmeniz ve evrak yılı bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bilgileri girdikten sonra evrak arama kısmına basarak, bir sene içerisinde SGK tarafından teslim alınan evrakların durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Yapılan bu sorgulamadan sonra ise evraklar üzerinde yapılan işlemler hakkında takip ve tarih bilgilerine ulaşılabilir.

E-Devlet ile SGK Evrak Takip İşlemleri Nasıl Sorgulanır?

SGK evrak takip işlemleri sorgula özelliği sayesinde e-devlet sistemleri üzerinden SGK işlemleri kolaylıkla sorgulanabilir. Evrak takip işlemlerinin e- devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmesi, vatandaşlar için de büyük kolaylık oluşturmaktadır. Bu hizmet kapsamında 4C emeklilik, DYS evrakları E- devlet üzerinden kolaylıkla görüntülenebilir. SGK evrakları içinde yer alan bu bilgilerin görüntülenebilmesi için e-devlet şifresi ve TC kimlik numara bilgileri yeterli olacaktır.

E- Devlet Üzerinden SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK evrak takibi e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir. Öncelikli olarak herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şifreyi aldıktan sonra arzu ettiğiniz SGK işlemini turkiye.gov.tr adresi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. DYS evrak takibi sistemleri ile Doküman Yönetim Sistemine giriş yaparak, SGK tarafından tutulan tüm evrak arşivlerine ulaşmanız mümkündür. Vatandaşlar ve SGK arasında yapılan yazışmalar bu alanda muhafaza edilmektedir. Site içerisinde arşivlenen bu yazılar sayesinde gerekli bilgilere ulaşmak mümkündür. Arşivde yer alan evraklar da e-devlet üzerinden kısa sürede sorgulanabilmektedir. Doküman Yönetim Sistemi özellikle vatandaşlar için bu evrakların hepsini kaydetmektedir. Bu sayede talep edilen evraklara daha kısa sürede ulaşmak mümkündür. Giriş yapabilmek için:

  • E- devlet kapısı üzerinden TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Daha sonra kurumlar menüsü içinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapabilirsiniz.
  • Ardından e-SGK işlemlerine tıklayarak DYS Evrak Takibi kısmına tıklayın. Bu sayfaya tıkladıktan sonra evrakları takip etmek için farklı bir adrese yönlendirileceksiniz.
  • Açılmış olan sayfada ise evrakın senesini girerek sorgula kısmına basarak evrak bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir