SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? – BekçiAlımı

SGK Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK engelli raporu sorgulaması özellikle engelli vatandaşların en çok araştırdığı konulardan biridir. Engelli raporu sorgulama, çeşitli platformlar üzerinden yapılmaktadır. Bu raporun sorgulanması için bazı yöntemler mevcuttur. Türkiye’de yaşayan engelli vatandaşların sosyal hak ve hürriyetlerinden faydalanmaları için engelli hakları bulunur. Çeşitli olanaklarla sunulan bu haklar, her sene güncellenir. Engelli olan kişilerin hakları ve sahip olabilecekleri olanaklar ise engel durumu ve seviyesini belirtiler engelli raporu ile sağlanmaktadır. Kişinin engelleri bile olsa, raporu almadan bu haklardan faydalanması mümkün değildir.

SGK Engelli Raporu Sorgulama E-Devletten Yapılır Mı?

SGK engelli raporu sorgulamak E- Devlet üzerinden yapılan bir işlemdir. Engelli raporunun çıkıp çıkmadığını öğrenmek için 2018 senesine kadar bu işlem gerçekleştirilememekteydi. Günümüzde ise e- devlet üzerinden bu işlemin gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. En kısa sürede hizmete girecek olan engelli raporu sorgulama E- devlet üzerinden yapılabilecektir.

SGK Engelli Raporu Sorgulama Telefon ile Yapılır mı?

SGK engelli raporu telefonla sorgulama yöntemi mümkündür. Ancak engelli raporu sorgulama hattı tek başına bir hat değildir. Bunun yerine engelli raporunu aldığınız hastane ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Engelli raporunuzun çıkıp çıkmadığını hastaneyi arayarak öğrenmeniz mümkün. Engelli raporu almak için raporu aldığınız hastanedeki heyet başında yer alan raporötöre ne zaman raporun çıkacağına dair soru sorabilir ve en net cevabı ondan alabilirsiniz.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli raporu engelli vatandaşlara verilen bir rapordur. Bu raporla indirim ve engelli haklarından faydalanmak mümkündür. Engelli raporu, devlet hastanesi ve üniversitesi hastaneleri tarafından verilmektedir. Kişinin engel durumunu belirtilen ve engel oranları hakkında bilgi veren bu rapor; devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden alınabilir. Bu rapor, mutlaka güvence altında muhafaza edilmesi gereken, resmi bir evraktır. Bundan dolayı da kişinin kaybetmemesi önemlidir. Engelli raporunun yüzdesi ise kişinin alacağı güvenceler ve olanaklar belirlenir. Belirlenen engelli yüzdesi ise emeklilik yaşı, indirim ve farklı olanak ve haklardan yararlanmak mümkün olur.

Engelli Raporu Kaç Günde Çıkar?

Engelli raporunun ne zaman çıkacağı yapılan heyet toplantısına göre belirlenir. Engelli raporunun ne zaman çıkacağı her şehir ve hastane için farklı sürelerdedir. Küçük bir ilde yaşamanız durumunda bu raporu daha kolay alabilirsiniz. Hastanenin kalabalık olup olmamasına göre raporu daha hızlı ya da belirli bir süre sonunda almanız mümkündür. Engelli raporu en fazla 2 hafta içinde çıkmaktadır. İstanbul en kalabalık kentlerden biri olarak engelli raporunun en geç çıktığı yerlerden biridir. Nüfus ve talebin fazla olması nedeniyle İstanbul’da yaşayan kişiler engelli raporu almak için 2 aya kadar bekleyebilir. En net ve sağlıklı cevap için elbette hastanenizden bilgi almanız gerekir.

Engelli Raporu Nasıl Sorgulanır?

Engelli raporu sorgulamakiçin Sosyal Güvenlik Kurumu kendi sistemi üzerinden e- Devlet engelli raporu sorgulama yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanız yeterlidir. Bu noktada talep edilen bilgiler ise:

  • Nüfusa kayıtlı olunan il
  • Cilt no
  • Doğum yılı
  • Güvenlik kodu bilgilerini eksiksiz olarak girin.

Bilgileri girdikten sonra bilgileri sorgula kısmından engelli raporu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak yukarıdaki bilgilerde yanlışlık olması durumunda engelli raporu hakkında sonuç çıkmayacaktır. Bundan dolayı da istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru kelimelerle girilmesi oldukça önemlidir.

  • %70 engelli olduğuna dair raporu olan kişilere 1470 TL engelli maaşı verilmektedir.
  • %40-70 arasında engeli olan kişilere ise 980 TL engelli maaşı verilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir