SGK Çocuk Parası Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SGK Çocuk Parası Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK çocuk parası sorgulamak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuk sahibi olan her aileye verilen para ödeneği ile ilgili yapılan aramadır. Doğum yardımı olarak da bilinen SGK çocuk parası sorgulamaişlemi internet başta olmak üzere telefon yoluyla ve birebir müracaat ile yapılmaktadır. Çocuk sahibi olan ailelere Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yapılan çocuk parası ödeneği hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

SGK Çocuk Parası Nedir?

Bildiğiniz üzere  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu, çocuk sahibi olan ailelere birçok yardım ve ödenek sağlayarak destek olmaktadır. Çocuk parası olarak bilinen bu maddi yardım türü ailede doğan her çocuk başına yapılır. Devlet tarafından karşılıksız olarak verilen ödeneklerle, ailelere yeni doğan çocuklarının masraflarının karşılanması ve ek bütçe yaratılması amacıyla maddi yardım yapılır. Her yeni doğan çocuk başına yapılan bu yardımlarda çocuk sınırlaması yoktur. Yani bir anne doğum yaptığı her çocuğu için ayrı ayrı çocuk parası alabilir.

SGK Çocuk Parası Ne Kadar?

Yeni doğum yapan anneler ya da doğum yapacak anne adayları merakla “Çocuk parası ne kadar 2019yılında zam geldi mi?” diye merak ediyorlar. Çocuk parası olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan ödenekler 2019 yılı itibarıyla şu şekildedir:

  • Çocuk için 300 TL
  • Çocuk için 400 TL
  • Çocuk ve sonrasındaki her çocuk başına 600 TL’dir.

SGK Çocuk Parasını Kimler Alabilir?

Çocuk parasından faydalanılması için gereken bazı şartlar vardır. Bunlardan en önemlisi doğan çocukların 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında dünyaya gelmiş olması gereklidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen bu tarihten önce dünyaya gelmiş çocuklar için para yardımında bulunulmaz. Bununla beraber çocuk parasıiçin anne ya da babadan birinin başvuru yapılması gerekmektedir. Çocuğun annesinin ya da babasının Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir çalışan olmalarına gerek yoktur. Dolayısıyla bu yardım doğan her çocuk için yapılan bir yardımdır.

SGK Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne ve babanın çocuk parası için başvuruda bulunması şarttır. Başvuru yolları iki çeşittir:

  • Şahsen müracaat: Anne ya da babanın bulunduğu ildeki Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne doğrudan başvuru müracaatında bulunarak yaptığı başvurudur çeşididir. Başvuru, ebeveynin çocuk parası talep ettiğine dair dilekçeyle ve SGK çocuk parası başvuru formu ile yapılır. Söz konusu dilekçe doğru bilgiler içermeli ve anlaşılır bir dille yazılmalıdır. Bunun karşılığında ilgili kurumlardan “Doğum Yardımı Başvuru Alındı Belgesi”ni alınarak başvuru işlemi tamamlanır.
  • Posta ya da kargo yoluyla başvuru: Söz konusu kurumlara şahsen değil de posta veya kargo yoluyla yapılan başvurudur. Yine dilekçe doğru bilgiler içererek ilgili kurumlara gönderilir.

SGK Çocuk Parası Ne Zaman ve Nereye Yatar?

Doğum yardımı yani SGK çocuk parasına başvuru yapan aileler tarafındançocuk parası ne zaman yatar 2019yılında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Başvurulan kurumun yoğun olmasına göre değişiklik gösteren bu süre en az 15 gün en çok da 45 günü bulmaktadır. Çocuk parası kurumun yardım ödemesini gerçekleştirdikten sonra PTT şubelerinden çekilebilir. Anne sağ ise nüfus cüzdanı ya da eşdeğeri bir kimlik kartıyla kendisine en yakın PTT şubesinden para yardımını alabilir. Annenin sağ olmadığı durumlarda para çekme işi babaya aittir.

SGK Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk parası sorgulama işlemleri e-devlet sisteminde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden, Alo 170 SGK vatandaş destek hattından yapılabilir. Bunun dışında PTT şubelerinden de gişe işlemleriyle öğrenmek mümkündür.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir Soru

  1. Cocuk bakim destek icin hangi adresten başvuru yapabiliyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir