SGK Borcu Yoktur Sorgulama Nasıl Yapılır? – BekçiAlımı

SGK Borcu Yoktur Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özellikle işverenleri oldukça yakından ilgilendiren SGK “borcu yoktur” sorgulaması, kişilerin yapacakları tek seferlik aktivasyonla ulaşabilecekleri işlemlerdir. Bu işlem sonucunda kişiler borcu yoktur belgelerini de rahatlıkla alabilirler. Peki, birçok vatandaşın merak ettiği SGK “Borcu Yoktur” sorgulama belgeleri internet üzerindennasıl alınır?

SGK “Borcu Yoktur” Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İşverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden çalışanlarına olan borçlarını da sorgulayabildikleri bu işlem, Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sayfası üzerinden rahatlıkla ulaşılabilen bir işlemdir. İşverenler;

Daha sonra site içinde yer alan yönlendirici sekmelerden SGK “Borcu Yoktur” Sorgulama İşlemlerine rahatlıkla ulaşabilirler. Kişiler bu sistem sayesinde aynı zamanda;

 • Kendilerinin bu zamana kadar ne kadar prim ödediklerini,
 • Brüt kazançlarını yıllık bazında kontrol edebilmektedirler.

SGK “Borcu Yoktur” Sorgulama İşlemleri Sonucunda Alınacak Olan E-Borcu Yoktur Belgesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

İşverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden SGK “borcu yoktur” belgesini almaları için gereken belgeler şunlardır;

 • Taahhüt Belgesi,
 • İşveren Aktivasyon onay formu,
 • İşverene özel başvuru formudur.

SGK “Borcu Yoktur” Sorgulama Sistemi Vergi Borcu Yoktur Sorgulaması Nedir?

SGK “Borcu Yoktur” Sorgulama İşlemleri içinde yer alan “vergi borcu yoktur” uygulaması, kişilerin vergi dairelerine gitmeden sistem üzerinden alabilecekleri belgelerdir. Bu sayede hem vatandaşlar iş yerlerine ilişkin “vergi borcu yoktur” belgesini rahatlıkla alabilirken veya vergi borçlarına ilişkin sorgulamalarını kolaylıkla yapabilirken, hem de vergi dairelerinde oluşan yığılmaların önüne geçilmektedir. Bu sayede sıra bekleme derdi de ortadan kalkmıştır.

Vergi Borcu Yoktur Belgeleri Nasıl Alınır?

Vergi borcu yoktur uygulamasını kullanarak “vergi borcu yoktur belgesi” almak isteyen vatandaşlar aşağıda verilen işlemler sayesinde internet üzerinden vergi borcu yoktur belgelerini rahatlıkla ve herhangi bir sorun yaşamadan alabilirler. Bu işlemler;

 • http://www.gib.gov.tr/dilekce/Borc_Yok_Yaz_Alm_Dil.html internet adresine gidilir,
 • Tarih, yaşanılan il seçilir,
 • Nüfus kayıt bilgileri sisteme girilir,
 • Vergi dairesi adı ve gönderilecek olan kurum seçilir,
 • Kişiye ait iletişim numaraları (cep numarası, ev numarası, iş yeri numarası vs. gibi numaralar) sisteme girilir,
 • E-posta adresi sisteme kaydedilir,
 • Tüm bilgiler girildikten sonra sayfanın en alt kısmında buluna “Göster” butonuna tıklanır.

Yukarıdaki işlemler eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiğinde kişiler kendilerine ait vergi borcu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmiş olurlar. Aynı sistem üzerinden kişilerin vergi borçları olmadığına dair belgeleri alabilmeleri de mümkündür. Alınan bu belgelerin resmi geçerliliği olmasından dolayı kişiler almış oldukları “vergi borcu yoktur” belgelerini diledikleri kurumda ya da resmi olan işlemlerde sorunsuzca kullanabilirler.

SGK “Borcu Yoktur” Sorgulama İşlemleri Neden Önemlidir?

SGK “Borcu Yoktur” Sorgulama İşlemleri pek çok kişinin kurumlara ya da başka resmi yerlere başvururken yaptıkları işlemlerin başında gelir. Bunun en önemli sebebi ise bazı kurumların kişilere ait herhangi bir borcun bulunup bulunmadığını öğrenmek istemeleridir. SGK üzerinden herhangi bir borcu bulunmadığına dair yazılı bir belgeye ihtiyaç duyanların işini oldukça kolaylaştıran bu sistem sayesinde, birçok kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek vakit kaybetmekten de kurtulmuştur. Özellikle pek çok kişi için hayati önem taşıyan bu işlemlere ulaşmak kurulan sistemler sayesinde oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bu sistem üzerinden “Borcu Yoktur Yazılı Dilekçesi Alma” başvurusunu rahatlıkla yapan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumlarına ya da Vergi Dairelerine gitme ve sıra bekleme sorunundan da kurtulmuş olurlar.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir