SGK Borç Sorgulama – BekçiAlımı

SGK Borç Sorgulama

SGK borcu sorgulama hizmetlerinden faydalanmak için vatandaşlar E- devlet kapısı üzerinden ihtiyaç duydukları bilgilere oldukça kısa sürede ulaşabilir. Türkiye’nin en büyük devlet dijital platformu olan E-devlet üzerinden TC kimlik numarası ve PTT üzerinden temin edilen şifre ile E- devlet sistemine giriş yapılıp, SGK borç sorgulama sistemlerinden faydalanmak mümkündür. SGK 4/A hizmet dökümüya da SGK 4/B borç sorgulama sistemleri ile e-devlet sistemine giriş yapmanız yeterli olacaktır.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK internet üzerinden borç sorgulama sistemleri için kurumlara gitmek gerekmektedir. İnternete erişimi olan akıllı cihazlarınız ya da bilgisayarlarınız üzerinden turkiye.gov.tr adresi üzerinden E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise:

  • E-devlet sistemi üzerinden TC kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi girin. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden 2TL ücret karşılığında size özel ve zarfla teslim edilen şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Daha sonra SGK konusundaki tüm hizmetlerin dökümünü almak ve borç sorgulamak için “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” sayfasına tıklayın. Bu alanda size ait olan tüm SGK borcu ve ödenmiş olan borç bilgileri hakkında tüm dokümanları görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu kadar uğraşmadan da E-devlet sistemi üzerinden arama kısmına ‘’Genel Sağlık Sigortası ve Tescil, Prim Borcu Sorgulama’’ yazarak da en kısa yoldan bu sekmeye ulaşabilirsiniz. Bu alandan size ait olan tüm tescil aralıklarını, sağlık statüsünü, borç tutarlarınızı, gecikmiş ödemelerinizi ve tahsilinden vazgeçilmiş olan tüm borç bilgilerine ulaşabilirsiniz.

SGK Borç Sorgulama E- Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. SGK 4/A hizmet dökümlerinin yanı sıra SGK 4/B borç durumları hakkında da bilgi sahibi olmak mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden size ait olan tüm borçları ve ödenmiş / ödenmemiş borç bilgilerini sorgulayabilirsiniz.TC kimlik numaranız ile kolaylıkla giriş yapacağınız e-devlet sisteminde SGK döküm hizmetlerini kolaylıkla görüntülemeniz mümkün. Borç sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabileceğiniz bu sistem üzerinden “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” sayfasına tıklamanız yeterli olacaktır. Borç sorgulama bilgilerinden sonra borç ödeme seçenekleri ve borcun ödenebileceği sistemler ile ilgili bilgilere de ulaşmak mümkündür. Bu alan üzerinden borçlarınızla ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

SGK Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK borcu sorgulamasistemi e- devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşlara oldukça büyük kolaylıklar sağlayan bu sistem üzerinden SGK’ya olan borçlarınız hakkında kısa sürede bilgi edinmeniz mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından e-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmetlerden biri olan ‘Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ hizmeti kısmından size ait olan tüm borçları görüntülemeniz mümkün. Özellikle GSS tescil ve prim borcu sorgulamak isteyen kişilerin e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaları yeterli olacaktır. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e- devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapmak yeterlidir. Ardından açılan sayfada prim borçlarının tamamının görüntülenmesi mümkündür.

GSS Borç Sorgulama Nedir?

GSS borç sorgulama sistemi 2012 tarihinden beri yürürlükte olan bir sistemdir. GSS olarak ifade edilen bu sistemde, hiçbir şekilde sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşların, sağlık hizmetlerinden yararlanması amaçlanır. Bu kişi ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanması için başlatılan bu sistem, borç sorgulama ekranı üzerinden görüntülenebilmektedir. Bu alana ulaştıktan sonra borcunuzu sorgulamanız mümkündür. Borcunuzu internet üzerinden kolaylıkla görüntüleyebilir ve borçlarınızı kredi kartı ile ya da online olarak ödeyebilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir