Saç Ekimi Sonrası Şişlik – BekçiAlımı

Saç Ekimi Sonrası Şişlik

Saç ekimi sonrası şişlik, operasyondan sonra doktorlarında dile getirdiği gibi oldukça normal bir durumdur. Genellikle bu şişlikler, 3 ila 6 gün arasında değişiklik göstermektedir. Saç ekim merkezleri ve doktorlara göre oldukça büyük önem arz eden bölgesel şişlikler, normal bir insanda yaklaşık 4 gün kalmaktadır. 4. günün ardından şişlikler giderek, eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Oluşur?

Saç ekiminden sonra oluşan şişlikler, ödem sebebi ile çıkmaktadır. Ödemin en büyük sebebi ise, kafa derisine doktorlar tarafından gönderilen bir serum aracılığı ile meydana gelmektedir. Aslında korkulacak bir şey yoktur. Saç ekimi operasyonlarından sonra beklenen yan etkiler, daha doğrusu normallikler arasındadır.

Ayrıca, saç ekimi sonrası yüzün şişmesi de oldukça sıkça rastlanır durumlar arasındadır. Yine yüzün de şişmesi, ödemler ve serumlar sebebi ile meydana gelmektedir. Hastaların, daha önce operasyon geçirmiş kişilerin bu tarz doğal sebeplerden korkmamaları gerekmemektedir.

Saç Ekimi Sonrası Şişliklerin Vücuda Yayılması

Saç ekiminden hemen sonra kafa bölgenizde veya dönor bölgede bazı şişlikler görebilirsiniz. Bu şişlikler, ödemler ve serumlar ile alakalıdır. Fakat, bazen hastalarda şişlikler vücudun belli bölgelerine yayılabilir. Örneğin, alın ve göz bölgesi olarak adlandırdığımız noktalar gibi. Bu tür şişlikler, operasyondan önce-sonra doktorunuzun dediği gibi oldukça normal olarak karşılanmaktadır.

Ancak, gitgide artan veya sönmeyen şişliklere rastlarsanız, kesinlikle doktorunuza başvurmalı ve alerji testlerinden yaptırmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası şişlikler, tüm hekimler tarafından doğal bir süreç olarak adlandırılır ve korkulacak bir şeyin olmadığını dile getirirler. Bu yüzden, evde bazı tehlikeli olmayacak önlemler alarak, şişlikleri ve şişliklerin yayılmasını minimuma indirebilirsiniz. Alacağınız bazı önlemler;

  • Saç ekimi operasyonundan sonra kendinizi yormamalı, minimum 3 gün dinlenmelisiniz,
  • Belirli bölgelerde oluşan şişliklerin geçmesi için, operasyondan sonra öne doğru eğilmemelisiniz,
  • Bol baharatlı ve bol tuzlu gıdalardan kaçınmalısınız,
  • Bol bol su tüketmelisiniz, çünkü ödem yolu ter ile atılacağı için şişlikler üzerine etkisi oldukça önemlidir,
  • Steroid adlı ilaçlar, ödem atma gibi konularda oldukça yaygın olarak kullanılmalıdır. Ancak, ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı, izin verirse kullanmalısınız. Aksi taktirde, teşhis edilemeyecek hastalıklar gözlemlenebilir.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir