Saç Ekimi Sonrası Şapka Kullanımı – BekçiAlımı

Saç Ekimi Sonrası Şapka Kullanımı

Saç ekimi sonrası şapka kullanımı, ekim sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar içerisinde yer almaktadır. Doğru şapka kullanımı, kişiden kişiye farklılık gösterdiği için operasyondan sonra olabildiğince dikkat edilmeli ve doktorlar tarafından titizlikle ele alınmalıdır. Saç ekiminden sonra kullanılacak şapka, genellikle doktor tavsiyesi üzerine daha önce kullanılmamış olmalı ve temiz bakılmalıdır. Ayrıca, saç ekiminden sonra bandana da bazı doktorlar tarafından tavsiye niteliği taşımaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Neden Şapka Kullanılmalıdır?

Saç ekiminden hemen sonra şapka veya bandana kullanımı, kişinin kafa derisinde meydana gelen kötü görüntüyü kapatması için önerilmektedir. Bilindiği üzerine operasyondan sonra kızarıklıklar ve deride bazı kavlamalar meydana gelmektedir. Bu yüzden operasyon geçiren kişi, saç ekiminden hemen sonra temiz bir şapka veya bandana kullanabilir. Bu durumda hiçbir sıkıntı, problem gözlemlenmemiştir.

Fakat, kullanacağınız şapka, bandana gibi ekipmanların; kafa derinize daha doğrusu operasyon geçirmiş bölgeye tahriş yapmaması büyük etken oluşturmaktadır. Bunun için, doktorunuzun önerdiği modelleri öğrenebilir, doktor tavsiyesi üzerine şapka veya diğer ekipmanları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Operasyon geçirmiş kişinin, kızarıklığı ve deri dökülmelerini kapatmak için şapka kullanması gayet normaldir. Bu yüzden, şapka kullanımında bazı avantajlarda bulunmaktadır. Şapka veya diğer ekipmanların avantajları şöyledir;

  • Saç ekimi operasyonundan sonra hemen eve gidebilir, yaklaşık 3 ila 5 gün sonra normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bu yüzden, nakil yapılan bölgedeki kızarıklığı vb. sorunları kapatmak için şapka gibi kapatıcı ekipmanlar kullanabilirsiniz. Bu operasyon sonrası büyük bir avantajdır.
  • Ekim yapılan bölge, olabildiğince kişi tarafından temiz ve dikkatli bir şekilde korunmalıdır. Aksi taktirde, sonuçlar çok kötü ve zor bir sürece girebilir. Bu yüzden, nakil yapılan bölgenin tahrişten, istek dışı dokunma gibi davranışlardan uzak kalması gerekmektedir. Şapka, bandana bu gibi durumlarda kullanılmalı, kullanıldığı taktirde düzenli takılmalıdır.
  • Yukarıdaki avantajlara nazaran şapka kullanımı, saç ekilen bölgenin daha düzenli ve temiz çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Çünkü, şapka bölgeyi koruyacağı için düzenli bir bakım yapılması sürekli gerekmemektedir.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası şapka seçimi için doktorlarınızdan tavsiye almak en iyi yol olacaktır. Fakat, genellikle doktorlar veya saç ekim merkezleri; safari şapkaları ve fötr şapkalarından önermektedir. Bu tür şapka modelleri, içerisinde yumuşak dokular barındırdığı için tüm merkezler, hastalar tarafından önerilmektedir.

Kullanabileceğiniz şapka modelleri genellikle şu özellikleri taşımalıdır;

  1. Yumuşak dokusu olmalı,
  2. Saç kökleri yeni olduğu için köklere değmeyecek şekilde olmalı,
  3. Saç köklerine değmemeli ve kafa yapısını sıkmamalı,
  4. Ekim yapılan bölgeyi tamamen kapatmalı.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir