Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı – BekçiAlımı

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı

Saç ekimi sonrası kaşıntı, operasyondan çıktıktan 2 ila 4 gün arasında meydana gelmektedir. Aslında bu durum operasyondan çıkan herkeste görülmekte ve sağlıksal bir sorun olarak gözükmemektedir. Yine de fazla kaşıntı olduğunu düşünüyor ve kaşıntıdan duramıyorsanız, saç ekimi yaptırdığınız merkez ile iletişime geçebilir, krem, ilaç gibi kaşıntı azaltıcı etkenlerden faydalanabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Neden Olur?

Saç ekimi sonrasında kaşıntılar genellikle, derideki yaralarında kabuk bağlamasından kaynaklanmaktadır. Fakat, kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için bazı durumlarda enfeksiyon veya mikrop kapma gibi durumlarda söz konusu olabilir. Bu yüzden, doktorunuz yazmış olduğu ilaçlar dışında hiçbir ilaç kullanmamalı, yaralara temiz bakmalısınız.

Not: Yaraların kabuk bağlaması 1 hafta, kaşıntının tamamen geçmesi 2 hafta kadar sürmektedir. Daha fazla süren kaşıntılar için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Aşamaları Nelerdir?

Saç ekiminden sonra karşılaşabileceğiniz bazı kaşıntı aşamaları vardır. Bunlar 4 kategoriye ayrılır;

  • Kabuklanma: Operasyon içerisinde açılan küçük yaralar, iyileşme süresi boyunca kabuklanmaya yani kapanmaya başlar. Böylece kabuklanma denilen evreye geçmiş olurlar.
  • Büyüme: Yeni eklerin saçların yavaş yavaş büyümesi de çoğu kişide kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Bu durumda doktorlar tarafından doğal süreç olarak adlandırılır. Bu evrede de kaşınmalar gözlemlenmiştir.
  • Enfeksiyon: Yaralar kapanmadan mikrop kapma ihtimaliniz oldukça fazladır. Bu yüzden yeni ekim yapılan bölgelere oldukça temiz bakmalı ve enfeksiyondan kaçınmalısınız. Ayrıca, enfeksiyonda saç köklerinde kaşıntıya sebep olabilir.
  • Alerji: Saç ekiminden sonra alerji olabilme ihtimaliniz çok düşük seviyededir fakat kişiden kişiye farklılık olacağı için bazı hastalar, operasyondan sonra alerji olabilirler. Bu durumda kaşıntı ciddi şekilde sıklaşır ve vücudun farklı bölgelerine de sıçrayabilir. Bu gibi konularda doktor kontrolünde olabilir, kaşıntınızı azaltabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekiminden sonra kaşıntıyı azaltmak tamamen sizin elinizdedir. Fakat, kaşıntıya yakalanmamanız için bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kafa derinizi operasyondan sonra kaşımayın ve darbelere karşı koruyun,
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği saatler ve günler dışında kafanızı kesinlikle yıkamayın,
  • Doktorunuzu tavsiye ettiği ilaçları kullanın, kesinlikle başka markalardan ilaçlar kullanmamaya özen gösterin,
  • Kaşıntınız normalden fazla olursa, doktorunuz ile iletişim kurun ve ağızdan alınan ilaçlar kullanmak istediğinizi söyleyin.

Kaşıntı Uyarıları ve Önlemler

Normalden fazla kaşıntınız olduğunu düşünüyorsanız, hemen doktorunuz ile görüşme yapabilirsiniz. Çünkü bazı kaşıntılar, içerisinde mikrop barındırabilir ve teşhisi zor konulan hastalıklara yakalanabilirsiniz. Lütfen, bu gibi durumlarda ilk önce doktorunuz ile iletişim kurmayı alışkanlık haline getirin.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir