Saç Ekimi Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler – BekçiAlımı

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç ekimi sonrası dikkat etmeniz gerekenler, oldukça fazladır. Çünkü, daha yeni yeni iyileşen deri köklerinizin mikrop almaması ve sürekli temiz kalması gerekmektedir. Böylece, saç ekimi operasyonu geçiren çoğu kişinin dikkat etmesi gereken birçok temizlik maddesi vardır. Bu maddeleri, doktor aracılığı ile ayrıntılı bir şekilde öğrenebilir, evde rahatlıkla kendi başınıza uygulayabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün

Saç ekimi sonrası ilk 3 gün, mikrop kapmamaya özen göstermeli ve operasyondan çıktığınızdaki bandajı olabildiğince temiz tutmalısınız. Bu şekilde temiz tutmayı başaran hastalar, hastaneden veya saç ekimi merkezlerinden taburcu edilirler. Daha sonra dikkat etmeniz gereken bazı maddeler şunlardır;

 • Saçınızı ilk 3 gün kesinlikle yıkamayın,
 • Operasyondan sonra spor yapmayın,
 • Gerektiğinden fazla adrenalin yaşamayın,
 • Kafatasınızı ve ekilen bölgeleri olabildiğince dikkatli koruyun,
 • Saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye girmeyin,
 • Olabildiğince yumuşak şapka veya bandana kullanın.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıl Devam Eder?

Saç ekimi sonrası süreç, olabildiğince hastanın kendi elinde olarak kabul edilir. Örneğin, operasyondan sonra sigara ve alkol tüketimi gibi etkenler sürecin zor geçeceğine vesile olabilir. Bu yüzden, sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri operasyondan sonra kullanmak olumsuz yönde etki edebilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda ve beklenmedik olaylarda, saç ekimi operasyonu olduğunuz merkezlerle iletişime geçebilir, probleminizi doktorunuza iletebilirsiniz.

Ayrıca, operasyondan sonra uyku pozisyonu da oldukça önemlidir. Çünkü, kafanızda bulunacak bandajın sağ-sol, yukarı-aşağı doğru hareket etmemesi tamamen sabit kalması gerekmektedir. Uyku pozisyonunuzu genellikle sırt üstü olarak süreç içerisinde kısmen değiştirebilirsiniz.

Not: Hastanın operasyondan sonra genellikle 1 ila 3 gün dinlenmesi istenir. Bu olay tamamen hastanın düzenli beslenmesi ve dinlenmesi için önem arz etmektedir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama, olabildiğince temiz ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Operasyondan sonra ilk yıkama yapılacaksa, kesinlikle kendi başınıza değil, operasyon yapılan merkezde yapılması gerekmektedir. Eğer özel bir sebeple evde yapılacak ise, doktordan izin alınarak yapılması uygun gözükmektedir.

Ayrıca, saç ekiminden sonra ilk kurulamada oldukça önem arz etmektedir. İşlem sırasında olabildiğince hassas davranılmalı ve sert-ivmeli hareketlerden kaçınılmalıdır. Kurulama sırasında sert veya darbe alma gibi durumlarda, doktorunuza danışabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkamada Dikkat Edilecek Hususlar

Saç ekimi yaptıran herkes, ilk yıkamada dikkat edilecek hususları okumalı ve uygulamalıdır. Aksi taktirde, süreç içerisinde gerçekleşmesi beklenmeyen olaylar meydana gelebilir.

 • İlk yıkamayı yapmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı, fikir almalısınız,
 • Doktorunuz söylediği kremler vb. şeyler haricinde ilaç kullanımı yapmamalısınız,
 • Kremi olabildiğince bol olarak sürmeli, sert hareketlerden kaçınmalısınız,
 • Suyun aşırı derecede tazyikli olmamasına özen göstermelisiniz,
 • İlk yıkamada mutlaka su ılık olmalı, sıcak-soğuk su kullanmamalısınız,
 • Kurulama esnasında kesinlikle sert hareketlerden kaçınmalısınız,
 • Süreç içerisinde gözlemlediklerinizi doktoruna söylemeli ve fikir alışverişi yapmalısınız.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir