Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler – BekçiAlımı

Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saç ekimi, hastanelerde veya tam teçhizatlı kliniklerde özel saç ekimi doktorları ve yardımcı hemşireleri tarafından titizlikle yapılmaktadır. Bir operasyon minimum 4 saat, maksimum 8 saat sürmektedir. Uzun süren operasyonlarda, ense bölgesi adı verilen vücut kısmından donör alınmakta ve daha önce belirlenen saç ekimi yapılacak bölgeye alınan taze saçların nakledilmesi yapılmaktadır.

Ayrıca, saç ekimi nasıl yapılır konusunda daha detaylı bilgi alabilmek ve saç operasyonları hakkında temel ayrıntıları öğrenebilmek için, saç ekimi konusunda 7 ana aşamayı bilmeniz gerekmektedir. Bu aşamalar;

 • Saç ekimi ameliyatına veya operasyonuna hazırlık,
 • Belirlenen bölgeye tedavi öncesi anestezi,
 • Greftlerin titizlikle toplanması,
 • Dikkatlice toplanan greftlerin belirlenen bölgeye ekim için hazırlanması,
 • Kanalların açılması ve hazırlanması,
 • Saç köklerinin belirli bölgelere yerleştirilmesi.

Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi operasyonuna hazırlık, özel doktorlar ve hemşireler tarafından titizlikle hazırlanmalıdır. Ayrıca, hasta için de kolay ve başarılı bir operasyon geçirebilmek için hastanın da saç ekimi yapan ekipler kadar görevleri ve sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar hasta için genellikle şöyledir;

 • Ameliyat günü için karar alırken, ameliyat sonrası için dinlenebileceğiniz bir zamanı seçmek hem sizin için hem de ekipler için oldukça önem arz etmektedir. Çünkü, hastanın nakilden sonra bolca dinlenmesi ve kendini yormaması gerekmektedir.
 • Ameliyat veya operasyon günü,  ağır yemekler yerine hafif yemekler tercih edilmeli ve bu durum yaklaşık 3 ila 5 gün için değiştirilmemelidir.
 • Operasyon günü ve sonrası için, rahat kıyafetler giymeli, eklenen yeni köklere giysiler, kıyafetler değdirilmemelidir.

Saç Ekiminde Kan Testi

Saç ekimi operasyonu öncesinde, sağlığınız için ayrıntılı bir kan testi uygulamasıyapılmaktadır ve bu testlerin yapılması tüm merkezler tarafından zorunludur. Çünkü, operasyonda kişinin genel sağlığını tehdit edecek bazı sağlıksal sorunlar meydana gelebilir. Bu durum, saç ekimi öncesi veya sonrasında da olabilir. Bunun için, gittiğiniz saç ekimi merkezlerinde kesinlikle ayrıntılı bir şekilde genel test uygulamalarını yaptırmanız gerekmektedir.

Saç ekimi merkezlerinde yapılan kan testleri, operasyon öncesinde belirli hastalıkların olup olmamasını kontrol etmek ve doğacak herhangi bir sağlıksak sorununuzun olmasından dolayı yapılmaktadır. Bu testler, operasyon görecek tüm kişilerde ve cinsiyetlerde yapılmaktadır. Genellikle kan aşaması, 1 ila 4 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Saç Ekimi İçin Onay Kağıdının İmzalanması

Operasyon için tüm hastanelerde veya merkezlerde, hasta onay kağıdının doldurulması ve operasyon geçirecek kişinin imzası bulunmalıdır. Ayrıca, bir danışman, doktor size operasyon hakkında bilgi vermeli, onay kağıdını size olabildiğince ayrıntılı bir şekilde sunmalıdır.

Hasta onay kağıdını doldurmadan ve imzalamadan önce şunları bilmeli, ona göre hareket etmelisiniz;

 • Operasyon gerçekleşmeden önce aklınızdaki tüm soruları doktorunuza sormalı, ayrıntılı bir şekilde cevap almalısınız.
 • Size verilen onay kağıdı içerisindeki tüm metinleri dikkatle okumalı, aklınıza takılan yerleri olabildiğince doktorunuza sormalısınız.
 • Hasta onay kağıdı içerisinde verilen sözleşmeleri ve kuralları; eksiksiz, doğru veya hata olmayacak şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Operasyon esnasında kullanılacak özel araç ve gereçlere karşı alerjiniz varsa, bunu doktorunuza söylemeli, alerji olmayacak şekilde araç ve gereçler kullanılmalıdır. Bu durumu, hasta onay kağıdına ya da doktorunuza sözlü bir şekilde söyleyebilirsiniz.

Saç Ekiminin Planlanması

Doktorunuz ve ekip ile birlikte onay kağıdını doldurduktan, imzaladıktan sonra tekrar bir ön görüşme için saç ekimini yapacak doktorunuzla görüşme gerçekleştirmelisiniz. Bu görüşme esnasında doktorunuz ve ekibi, size saç ekimi konusundaki tüm aşamaları tekrar edecek, operasyon esnasında karşılaşabileceğiniz faktörleri anlatacaktır.

Tüm bilgileri verdikten sonra, saç ekimi planlanmasınageçilmelidir. Bu aşama oldukça önemli ve hassas olmalıdır. Genellikle bu aşamada, saçlarınız olabildiğince uzun, temiz olmalıdır. Aksi taktirde, planlama doğru bir şekilde yapılamayabilir.

Saç Ekimi Planlanmasında Aşama Aşama Neler Yapılmaktadır?

Bu aşama oldukça önemli olduğu için, doktor ve ekibi; olabildiğince doğru kararlar almalı, belirlenen bölgelere kaç kök ekleneceğini doğru şekilde teşhis etmelidir. Genellikle bu aşama normal sağlıklı bir kişide şöyle ilerlemektedir;

 • Donör olan bölgeden kaç greft toplanabileceği,
 • Belirlenen bölgeye veya bölgelere kaç kök ekleneceği,
 • Alın çizgisinin doğru bir şekilde çizilmesi ve çizginin nereden başlayacağı,
 • Teşhis edilen kullanılacak teknik.

Saçın Traş Edilmesi

Hastanede, klinik ortamında daha önceden belirlenen aşamalar sonrasında saçınız doktorunuz tarafından olabildiğince dikkatli bir şekilde traş edilmeli, doğal hali için bazı fotoğraflar çekilmelidir. Çünkü, doktorların saçınızın doğal halini görmesi ve saç ekimini ona göre yapması gerekmektedir.

Saçın traş aşaması, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fakat genellikle, tüm hastaların saçları yaklaşık 1 numara ile kesilmekte, 3 mm kadar boyu olmak zorundadır. Bu bazı doktorlarda ve merkezlerde değişiklik gösterebilir. Bu konuyu doktorunuzla özel olarak konuşabilir, saç boyutunuzu kendiniz değiştirebilirsiniz. Fakat, durumunuz yani sağlıksal açınız buna el veriyorsa doktorunuz kabul edebilir.

Operasyon Öncesi Anestezi

Operasyon öncesinde her hastanede ve klinikte lokal anestezi yapılmaktadır. Bazı faktörler sebebi ile saç ekimi kesinlikle genel anestezi ile yapılmamaktadır. Lokal anestezi ile yapılan saç ekimi operasyonlarında genellikle hasta uyanık kalmaktadır. Çünkü, lokal anestezide belirlenen bölge uyuşmuş olduğu için ağrı, acı gibi etkenler bulunmamaktadır. Ayrıca, bazı hastalarda iğne fobisi, sedye fobisi gibi sorunlarda; hasta tamamen sakinleştirilmeli, operasyon dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Hastanın Operasyona Alınması

Operasyona girmek için hemşireler tarafından özel olarak hazırlandırılırsınız. Yani, size verilen özel steril elbiselerden giyer, doktorlar da özel kıyafetler ile odaya giriş yapar. Ardından, acı ve ağrı hissetmemeniz için doktorlar, hemşireler görevini yapar. Daha sonra, doktor tavsiyesi ile operasyon gerçekleştirilirken, televizyon izleyebilir ya da kulaklık ile müzik dinleyebilirsiniz. Uzun soluklu bir operasyon aşaması başlar. Genellikle bu süreç 4-8 saat arasını bulmaktadır.

Not: Bu aşamada hasta; kendini rahatsız etmeyecek ve doktordan izin alarak yemek yiyebilir. Fakat tamamen doktor onayında izin alınması gerekmektedir.

Greftlerin Toplanması

Günümüzde en popüler ve en iyi saç ekimi tekniği kesinlikle FUE’dir. Bu teknik, dünyada iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlar; Manuel-punch ve Mikromotor’lu FUE’dir.

 • Manuel-punch: Kaleme benzeyen bir alete giydirilen saç kökleri, hassas bir şekilde gevşetilir. Elle yapılan bu teknik, olabildiğince hassas ve nazik bir şekilde yapılır. Ayrıca, manuel-punch tekniği oldukça zordur.
 • Mikromotor FUE: Manuel-punch tekniğinden oldukça daha popüler ve gelişmiş bir teknik olarak bilinmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzerine motorlu bir elektronik alettir. Bir önceki tekniğe nazaran daha hızlı grefler toplanabilir.

Toplanan Greftlerin Saç Ekimine Hazırlanması

Greflerin operasyondan önce toplanmasından sonra, greftler titiz bir şekilde ekim için hazırlanmalı ve saç kökleri olabildiğince temizolmalıdır. Greftlerde en önemli nokta, kesinlikle saç köklerinin temiz ve birbirlerinden ayrı olmasıdır. Ayrıca, greftlerin hazırlanması doktorlar tarafından iki aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar; greftlerin ayıklanması, saç köklerinin korunmasıdır.

 • Greftlerin Ayıklanması: Greftlerin içerisinde yağ, kök, deri gibi bazı etkenler bulunmaktadır. Etkenleri korumak için ayıklanma işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler doktorlar veya özel hemşireler tarafından olabildiğince temiz bir şekilde yapılmaktadır.
 • Saç Köklerinin Korunması: Saç köklerinin beyazımsı uçları, yine doktorlar, hemşireler tarafından özel serumlarla korunmalıdır. Bu işlemde operasyon için oldukça önemli sayılmaktadır.

Kanalların Açılması

Saç ekimi operasyonlarında en önemli aşama kanalların olabildiğince düzgün ve doğal bir şekilde açılmasıdır. Çünkü kanallar, saçınızın ekimden sonra doğallığını ve yapısını göstermektedir. Eğer, saçınız doğal ve parlak bir görünüme sahip olmazsa, kanalların sağlıksız olduğunu kendiniz de anlayabilirsiniz.

Kanal açma aşamasında, yine yukarıda anlatılanlar gibi lokat anestezi altında yapılmaktadır. Belirlenen bölge anestezi adı altında yapılır ve hasta uyanık kalır. Ayrıca, belirlenen bölge uyuşmaz, hasta acı, ağrı hissettiğini söylerse; operasyon esnasında tekrar lokal anesteziye başvurulur ve bölgenin uyuşması beklenir. Bölge tamamen temiz bir şekilde uyuştuktan sonra, doktor doğal bir görünüm vermek için saç ekim operasyonuna başlar.

Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

Saç kökleri operasyonunda, dört aşamaya başvurulur. Bunlar; saç köklerinin toplanışı, ayıklanışı, kanalların açılışı ve son olarak saç köklerinin yerleştirilmesidir. Bu aşama tüm saç ekiminin son operasyonudur. Genellikle 1 ila 2 saat içerisinde tüm kökler yerleştirilir ve hastanın ekilen bölgeleri açık bırakılır.

Operasyondan sonra saç ekilen yerler olabildiğince temiz ve dikkatli korunmalıdır. Çünkü saç ekilen yerler hassas ve ağrı yapabilir. Bu yüzden, doktorunuzdan tavsiye almayı kesinlikle unutmayın. Aksi taktirde, kafa deriniz kanama yapabilir.

Saç ekimi operasyonunun son aşamasında; hastanın, hastanede veya klinikte kalması tamamen kendi isteğine bağlıdır. Fakat, gelişen teknoloji ile saç ekiminden sonra hastanede, özel merkezlerde kalmayabilirsiniz. Bu tamamen sağlıksal açınıza ve doktorunuza bağlıdır. Ayrıca, saçlarınızın artık sağlıklı uzaması için genel muayenelere gitmeniz gerekmekte ve saçlarınıza temiz bakmanız gerekmektedir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir