Saç Dökülmesi – BekçiAlımı

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, 7’den 70’e herkeste gözlemlenebilir ve gerçekleşebilir. Saç dökülmesinin en büyük ana kaynağı ne yazık ki bulunamamıştır. Fakat, uzman hekimler tarafından araştırılan ve uygulanan kaynaklara göre; hastalıklarda meydana gelebilme riski oldukça fazladır. Bu hastalıklar, kronik veya akut tarzı hastalıklar olabilir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi veya alopesi terimi, kılların uygun yerlerde uzamadığı kalıcı bir saç dökülmesini tanımlamak için kullanılır. Saç dökülmesinden muzdarip olmayan bir kişi bile günde yaklaşık 100 saç dökebilir. Bu, kılların büyüme aşamasından zamanla kıl döngüsünün dinlenme aşamasına geçtiği yaygın bir işlemdir. Ancak, saç dökülmesi çeşitli nedenlerden geçtiğinde, günde 100’den fazla saç kaybedilir. Bunun sonuçları, örneğin; birçok insanın, saç ekiminde kalan bir saç çizgisine yakalanmasına neden olan, sürekli büyüyen kel lekelerdir. Ya da başınızın tamamında görülen saç dökülmesi de sıkça rastlanan bir olaydır. Saç dökülmesi hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir ve yalnızca görsel değil, aynı zamanda etkilenenler için psikolojik bir yük olarak da belirlenmiştir.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi söz konusuysa, genellikle doğrudan nedeni ile başlarsınız ve düzinelerce saç dökülmesi nedeni olduğunu tespit edersiniz . Saç dökülmesi, zihinsel stres, yetersiz beslenme ve hatta hastalığın sonucu olabilir. Aşağıda saç dökülmesinin en yaygın nedenlerini listeledik;

 • Genetik yatkınlık (kalıtsal saç dökülmesi)
 • Stres ve depresyon (zihinsel stres)
 • Hastalık / enfeksiyon (tiroid hastalığı, kanser çeşitleri)
 • Hormonal dengesizlikler (menopoz, hamilelik, doğum kontrol hapları)
 • Yanlış bakım (saç jölesinin aşırı kullanımı)
 • Kötü beslenme (demir eksikliği, tek taraflı diyetler)
 • Nikotin (sigara, nargile, e-sigara gibi)
 • Ağır metal kirliliği (diş dolguları, yapıştırıcılar, çeşitli ilaçlar)

Saç dökülmesinin nedenleri çok çeşitlidir ve sıklıkla kombinasyon halinde ortaya çıkar. Örneğin, çoğu erkek saç dökülmesinden muzdariptir ve demir eksikliği veya işteki stres nedeniyle istemeden saç dökülmesini hızlandırır. Bu nedenlerin her birinin de farklı çözümleri vardır. Mesela, yanlış bakım ve sigara kullanımı saç dökülmesinin sebebi ise, hedeflenebilir ve hızlı bir şekilde çözülebilir.

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Saç dökülmesinin farklı nedenleri olduğu için, burada kısaca tanıtmak istediğimiz doğal saç dökülmesi türleri de var. Üç tip saç dökülmesinin en yaygın şekli seyrek saç modelidir. Halen bazı özel saç dökülmesi formları olmasına rağmen, doktorlar temel olarak aşağıdaki üç saç dökülmesi tipini birbirinden ayırmaktadır. Bu saç tipleri;

 1. Kalıtsal Saç Dökülmesi: Erkeklerin yaklaşık % 95’i ve kadınların % 50’si yaşamları boyunca kalıtsal saç dökülmesinden muzdariptir. Sebep, ataların genetik materyalinde bu tip saç dökülmesi yatkındır. Birçok insan genetik saç kaybına karşı ideal çözümü de arayabilir. Saç ekiminde örneğin, çok iyi bir çözüm bulunabilir.
 2. Yaygın Saç Dökülmesi: Yaygın saç dökülmesi, eşit, ince ve seyrek olmasından görülebilir. Ayrıca, bu saç dökülmesi şekli kadınlarda özellikle yaygındır. Nedeni, hamilelikten sonra hormonal bir değişiklik veya sadece yetersiz bir beslenme olabilir.
 3. Dairesel Saç Dökülmesi: Eğer yamalı saç dökülmesi, kafada formu açıkça belirlenen, genellikle yuvarlak yüzeyler ilerleyici saç kaybı ile yayılabilir bir çeşittir. Ne yazık ki, bu tür saç dökülmesi hakkında çok az şey bilinmektedir. Doktorlar vücudun kendi savunma mekanizmalarının vücudun kendi hücrelerine yöneldiğinden ve böylece dairesel saç dökülmesine neden olduğundan şüpheleniyorlar.

Not: En yaygın saç dökülmesi şekli, kalıtsal saç dökülmesidir. Burada, sebep yatkınlığa açıkça bağlıdır, dairesel saç dökülmesinde saç dökülmesinin asıl nedeni hakkında çok az şey bilinmektedir. Ancak yaygın saç dökülmesi, çoğunlukla yetersiz beslenme veya menopoza bağlı demir eksikliğinin bir sonucudur.

Saç Dökülmesi ve Stres Bağlantısı

Saç dökülmesi, sadece görsel bir problem değil, aynı zamanda güçlü bir psikolojik yüktür. Pek çok insan özgüvenini kaybeder çünkü, artık saç dökülmesi nedeniyle geçmişte olduğu kadar mutlu hissetmezler. Saç dökülmesi ilerledikçe, kişinin ruhuna büyük bir yük gelebilir ve birinin yaşamını büyük ölçüde etkileyebilir. Ayrıca, stresi arttırmak saç dökülmesini de hızlandırabilir. Saç dökülmesinin üstesinden gelmek için, birçok hasta düzenli olarak bir şapka veya bandana giymeyi tercih eder.

Saç köklerine daha az oksijen girdikçe, başlığın kalıcı şekilde aşınması saç dökülmesine neden olabilir. Aşamalı saç dökülmesi bu şekilde gerçek bir yüktür; özellikle kadınlar için. Yaşamlarındaki tüm erkeklerin yaklaşık % 95’i saç dökülmesinden muzdaripken, saç dökülmesi nadiren kadınlar için söz konusudur. Saç dökülmesine bir çözüm bulunmaması, ancak birçok insanın ebedi arayışı içinde olması, birçok insanı ek strese sokuyor.

Saç Dökülmesi Hakkında Ne Yapılabilir?

Daha önce açıklandığı gibi, saç dökülmesinin tek bir çözümü yoktur. Saç dökülmesinin sebebi açıkça tanımlanmalı ve uzman doktorlar tarafından ele alınmalıdır. Bunların yanı sıra, birçok hasta saç dökülmesi için Minoxidil gibi ilaçların kullanımını tercih eder. Aktif bileşenler tekrar saç büyümesini teşvik edebilir. Minoxidil kullanırken aynı zamanda yan etkiler de tam olarak düşünülmelidir.

Saç dökülmesi iç hastalıktan kaynaklanıyorsa, hastalık önce öğrenilmeli ve ardından saç ekimi doktorlar tarafından yapılmalıdır. Her durumda, tavsiye için dermatoloğunuza danışmalısınız. Çünkü, sebebin tam olarak nerede olduğunu ve ilgili saç dökülmesine karşı hangi ilaçların umut verici olduğunu size söyleyebilir.

Saç Dökülmesi ve Bekçilik

Saç dökülmesi ve kellik bekçi alımları için herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir