Sabuncu Dükkânı Açmak – BekçiAlımı

Sabuncu Dükkânı Açmak

Sabun dükkanları eski zamanlarda yaygın bir kazanç sistemiydi. Özellikle hazır sabun fabrikalarının yaygınlaşması ile sabun dükkanları biraz önemini yitirdi. Tabii doğallıktan yana insanların varlığı düşünülürse sabun dükkânı işinin kâr getirmesi elbet mümkün. Aynı şekilde hazır sabun dükkânı da kâr getirebilir. Aşağıdaki adımlar izlenerek sabun dükkânı işinden kâr elde etmek mümkündür.

Sabun Dükkânı İşinin Kar Getirmesi İçin İzlenecek Adımlar

Adım 1: Sermaye Miktarı Belirlenmeli.

Sermaye, bir işyeri açılımında olmazsa olmaz bir maddedir. İş için bir plan hazırlanmalı ve tahmini bir sermaye hesaplaması yapılmalıdır. Bu yüzden öncelikle iş için gereken sermaye hazırlanmalıdır.

Adım 2: İnsanların İhtiyaçları Belirlenmeli.

Piyasada pek çok sabun markası bulunmakta. Fakat pek çok sabun markası ya da türü insanların ihtiyaçlarına cevap vermemekte. Bu yüzden öncelikle sabun seçiminde insanların ihtiyaçları belirlenmeli. Yani; akne, egzama, saç dökülmesi, beyazlama, leke, vb. alanlar göz önünde tutularak sabun üretimi yapılmalıdır. Sabun sadece temizleme aracı olarak düşünülmemelidir.

Adım 3: Dükkân Seçimi Yapılmalı.

Sabun işinde dükkân seçim tipi üç gruba ayrılır. Bunlar;

  • Toptancılardan Sabun Alım-Satımı

Toptancılardan alınan sabunlarda alım ve satım işlemlerinin yapılabilmesi için ufak bir dükkân ya da stant yeterli olur. Toptancılardan alınan sabunlara sabun dükkânı sahibi markasını yapıştırıp satabilir.

  • Şahsi Sabun Üretimi

Bu tarz bir sabun işi için atölyeye sahip bir dükkân tercih edilmelidir. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta; sabun üretimi için gerekli izinleri alarak ruhsat sahibi olmak. Bu sabun işinde de stant kurulabilir. Fakat atölyeye sahip olmak şartıyla.

  • Bayilik Açılması

Başka firmaların sabunlarının satımıyla da kâr elde edilebilir. Bu bayiliklerden bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Merdef
  • Sabun Dünyası
  • HD Sabun

Bunlar dışında da sabun bayilikler bulunmaktadır.

Adım 4: Dükkân Tasarımı Yapılmalı.

Dükkânın iç kısmında “Osmanlı Klâsik Hamam Tarzı” bir dekorasyon uygulaması yapılabilir. Çünkü sabunlar klasik Osmanlı hamamları için önemli bir unsurdur.

Adım 5: Sabun Tanıtımı Yapılmalı.

Küçük el ilanları, mini sabun numuneleri vb. uygulamalar işe alınan yardımcı elemanlar yardımıyla tanıtılabilir. İndirimler, bir alana bir bedava, açılış vb. uygulamalar da sabuna olan ilgiyi artırabilir. Sosyal medya uygulamalarında sabunların estetik görünümlü fotoğraflarının paylaşılması da müşteri kitlesinde artış yaratabilir. Hatta imkân varsa küçük bir reklam filminin hazırlanıp sosyal medya üzerinde paylaşılması, insanlarda sabuna karşı bir merak uyandırabilir.

Yazar: Sevgi KILIÇ

Mardin'de 1994 yılında doğdum. Üniversite hariç eğitimimi orada tamamladım. Üniversiteyi Aksaray Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudum. 2018 yılında evlendim ve 2019 yılında Alya adında dünyalar tatlısı kızım dünyaya gözlerini açtı. Artık hayata başka bir pencereden bakıyorum, hayatım çok değişti, daha mutlu, daha huzurlu bir insan oldum. Artık kızım için yaşıyor, onun için nefes alıyorum, yazdığım yazılarla mutlu oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir