Renk Körlüğü Konusunda Çalışmalar Yapılıyor
polis bekci renk korlugu engeli

Renk Körlüğü Konusunda Çalışmalar Yapılıyor

Polis(POMEM, PMYO, PAEM, PÖH) ve Bekçi adaylarının bir kısmının elemelerde problem yaşadığı sorunların başında tam ve kısmi renk körlüğü hususu gelmektedir. EGM sağlık şartları yönetmeliğinin göz ile ilgili olan kısmında renk körlüğünün polis ve bekçi olmaya engel olduğu hükmü yer almaktadır. Polis ve bekçi adayları ön sağlık taramasında renk körlüğü testine alınmakta ve eğer sorun yaşarlarsa elenmektedirler. Yine kazanan bekçi adayları sağlık raporu aldırılırken renk körlüğü konusunda denenmektedir.

Tam ve kısmi renk körlüğü konusunda yoğun bir kamuoyu talebi var. Bu konu yetkililerin de dikkatindedir ve içişleri bakanımızın da açıklamalarına göre bu husus için genel bir çalışma ve araştırma aşaması sürmektedir. İlerleyen günlerde en azından kısmi renk körlüğü hususunda bir esnetilme olması olasılığı yüksek gibi durmaktadır. İşte o açıklamalar:

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Tunceli
Tunceli

Saglik komtrolu bitti de bu sinav ne zaman olur tahmini?

Vatan bayrak CcC
Vatan bayrak CcC

Renk körlüğü esnetildimi son durumu nedir tam

Murat
Murat

Selam admin 2018 1.dönem çmb sınavını asil olarak kazanıp daha sonra genel sağlıkta yüksek frekansta işitme kaybından elendim sorum şu şekilde sağlam raporu alıp mahmekeye verebilir miyim o hakkım var mı 1. Dönem için

mehmet
mehmet

Bende bekçilik ön mülakatın da renk körlüğünden elendim. Çok saçma bir uyguluma tamamen kaldırılması gerek. sonuçta gözde bozukluk yok ve renkleri ayırt edebiliyoruz ama karmaşık renklerin içinde ki sayıları okumak zor geliyor.

Sertan
Sertan

Basi bekçi adayları on sagliktan eledim dosyam verildi diyor bazıları ise elendim ancak dosyam verilmedi diyor bu koni hakkında bir bilginiz var mi ?

Resul
Resul

Renk körlügü hakkinda daha bir gelisme yokmu arastirma kac ay surer

Metin
Metin

Son çıkan yönetmelikte renk körlüğü kalkmamış oluyor herhalde. Ama ishihare kitabından hiç bahsetmiypr önceki yönetmelikteki gibi. Uygulaması nasıl olacak acaba bir fikriniz var mı?

Ayse
Ayse

Oglum akcakale de hudut karakolunda 12 saat nöbet tutuyor renk körüymüş dıye saglıkta elendi ama aslanlar gıbı askerlik yapıyor nobet tutuyor en kritik yerde uzman olamıyor polis olamıyor ozamn neden askerlık yapıyor? Nasıl nöbet tutuyor? Silah atısları cok iyi gormede hiç nir sorun yok Hakkımızı helal etmiyoruz bu sorun kaldırılmalı cocuklarımızı hayata kusturmeyın

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...