Renk Körlüğü Konusunda Çalışmalar Yapılıyor

Polis(POMEM, PMYO, PAEM, PÖH) ve Bekçi adaylarının bir kısmının elemelerde problem yaşadığı sorunların başında tam ve kısmi renk körlüğü hususu gelmektedir. EGM sağlık şartları yönetmeliğinin göz ile ilgili olan kısmında renk körlüğünün polis ve bekçi olmaya engel olduğu hükmü yer almaktadır. Polis ve bekçi adayları ön sağlık taramasında renk körlüğü testine alınmakta ve eğer sorun yaşarlarsa elenmektedirler. Yine kazanan bekçi adayları sağlık raporu aldırılırken renk körlüğü konusunda denenmektedir.

Tam ve kısmi renk körlüğü konusunda yoğun bir kamuoyu talebi var. Bu konu yetkililerin de dikkatindedir ve içişleri bakanımızın da açıklamalarına göre bu husus için genel bir çalışma ve araştırma aşaması sürmektedir. İlerleyen günlerde en azından kısmi renk körlüğü hususunda bir esnetilme olması olasılığı yüksek gibi durmaktadır. İşte o açıklamalar:

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ayse
Ayse
16 Kasım 2019 22:58

Oglum akcakale de hudut karakolunda 12 saat nöbet tutuyor renk körüymüş dıye saglıkta elendi ama aslanlar gıbı askerlik yapıyor nobet tutuyor en kritik yerde uzman olamıyor polis olamıyor ozamn neden askerlık yapıyor? Nasıl nöbet tutuyor? Silah atısları cok iyi gormede hiç nir sorun yok Hakkımızı helal etmiyoruz bu sorun kaldırılmalı cocuklarımızı hayata kusturmeyın

Metin
Metin
1 Ekim 2019 17:01

Son çıkan yönetmelikte renk körlüğü kalkmamış oluyor herhalde. Ama ishihare kitabından hiç bahsetmiypr önceki yönetmelikteki gibi. Uygulaması nasıl olacak acaba bir fikriniz var mı?

Resul
Resul
18 Haziran 2019 08:47

Renk körlügü hakkinda daha bir gelisme yokmu arastirma kac ay surer

Sertan
Sertan
1 Haziran 2019 08:47

Basi bekçi adayları on sagliktan eledim dosyam verildi diyor bazıları ise elendim ancak dosyam verilmedi diyor bu koni hakkında bir bilginiz var mi ?

mehmet
mehmet
24 Mayıs 2019 09:41

Bende bekçilik ön mülakatın da renk körlüğünden elendim. Çok saçma bir uyguluma tamamen kaldırılması gerek. sonuçta gözde bozukluk yok ve renkleri ayırt edebiliyoruz ama karmaşık renklerin içinde ki sayıları okumak zor geliyor.

Murat
Murat
23 Mayıs 2019 03:04

Selam admin 2018 1.dönem çmb sınavını asil olarak kazanıp daha sonra genel sağlıkta yüksek frekansta işitme kaybından elendim sorum şu şekilde sağlam raporu alıp mahmekeye verebilir miyim o hakkım var mı 1. Dönem için

Vatan bayrak CcC
Vatan bayrak CcC
22 Mayıs 2019 15:13

Renk körlüğü esnetildimi son durumu nedir tam

Tunceli
Tunceli
22 Mayıs 2019 13:36

Saglik komtrolu bitti de bu sinav ne zaman olur tahmini?

Cihazınızda internet yok...