Renk Körlüğü Bekçi Olmaya Engel mi?

Renk körlüğü insanın veya başka bir canlının görme merkezinde bulunması gereken özel bir pigment molekülünün hiç bulunmaması veya yeterli miktarda bulunmamasıdır. Bu pigmentin eksikliği sonucunda çeşitli renklerin etrafında bulunan diğer renkler ayırt edilemez. Kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir ya da birden fazlasını ayırt edilmemesiyle ortaya çıkan bir görme bozukluğudur. Bu durum, bekçi adayları için büyük sıkıntı demektir. Size bu durumu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin alımında dikkate alınan ‘Giriş Yönetmeliği’ vardır. Bu yönetmeliğin 33. maddesinde, adaylardan istenecek olan sağlık raporu ile ilgili aşağıdaki hüküm geçmektedir.

“Bu raporlar, 4/8/2003 tarihli ve 25189 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda gerekli işlemler yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına gönderilir. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar Vali veya Kaymakam onayı ile aday memur olarak atanırlar.”

Bu açıklamadan anladığımızı kısaca açıklayacak olursak, Çarşı ve mahalle bekçiliği adaylarının, tam teşekküllü bir hastaneden rapor almaları gerekiyor ve bu raporlar Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre değerlendiriliyor. Bu yönetmelikte ise, renk körlüğü ile ilgili maddeler bulunmaktadır. Renk körü olanları ilgilendiren maddeler aşağıdaki gibidir:

“İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır.”

Buraya kadar elimden geldiğince net bir şekilde açıklamaya çalıştım durumu. Sonuç olarak renk körü olan adaylar için bekçilik mesleği uygun değildir. Renk körü olanlar Çarşı ve Mahalle Bekçisi olamayacaktır. Adaylar, evrak teslimi için bireysel başvuruya polis okullarına gittiklerinde, ön sağlık taraması aşamasında renk körlüğü testine de tabii tutulacaklardır ve kısmi ya da tam renk körü olan adaylar elenecektir.

KENDİNİZİ TEST EDİN. RENK KÖRÜ MÜSÜNÜZ?

Kafanıza takılan tüm soruları ister yorum olarak belirtin isterseniz soru/cevap bölümünden sorun.

11 yorum

  1. Ön Sağlıkla Renk körü olmadığım halde renk körlüğünden elendim yasal olarak ne yapmam gerekir nereye başvuru yapılır davamı açmam gerek bu konuda ben gibi Mağdur olan arkadaşlar varsa bana ulaşsın

    • Farkedilmez ise sorun olmaz hocam. Önemli olan fark edilmemesi. Normal renk körlüğü testinde lens olup olmaması fark edilmez. Fakat detaylı sağlık raporunda fark edilir muhtemelen. Bu durumda da doktorun vereceği rapora göre durum değişir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*