Renk Körlüğü Bekçi Olmaya Engel mi?

Renk körlüğü insanın veya başka bir canlının görme merkezinde bulunması gereken özel bir pigment molekülünün hiç bulunmaması veya yeterli miktarda bulunmamasıdır. Bu pigmentin eksikliği sonucunda çeşitli renklerin etrafında bulunan diğer renkler ayırt edilemez. Kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir ya da birden fazlasını ayırt edilmemesiyle ortaya çıkan bir görme bozukluğudur. Bu durum, bekçi adayları için büyük sıkıntı demektir. Size bu durumu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin alımında dikkate alınan ‘Giriş Yönetmeliği’ vardır. Bu yönetmeliğin 33. maddesinde, adaylardan istenecek olan sağlık raporu ile ilgili aşağıdaki hüküm geçmektedir.

“Bu raporlar, 4/8/2003 tarihli ve 25189 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda gerekli işlemler yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına gönderilir. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar Vali veya Kaymakam onayı ile aday memur olarak atanırlar.”

Bu açıklamadan anladığımızı kısaca açıklayacak olursak, Çarşı ve mahalle bekçiliği adaylarının, tam teşekküllü bir hastaneden rapor almaları gerekiyor ve bu raporlar Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre değerlendiriliyor. Bu yönetmelikte ise, renk körlüğü ile ilgili maddeler bulunmaktadır. Renk körü olanları ilgilendiren maddeler aşağıdaki gibidir:

“İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır.”

Buraya kadar elimden geldiğince net bir şekilde açıklamaya çalıştım durumu. Sonuç olarak renk körü olan adaylar için bekçilik mesleği uygun değildir. Renk körü olanlar Çarşı ve Mahalle Bekçisi olamayacaktır. Adaylar, evrak teslimi için bireysel başvuruya polis okullarına gittiklerinde, ön sağlık taraması aşamasında renk körlüğü testine de tabii tutulacaklardır ve kısmi ya da tam renk körü olan adaylar elenecektir.

KENDİNİZİ TEST EDİN. RENK KÖRÜ MÜSÜNÜZ?

Kafanıza takılan tüm soruları ister yorum olarak belirtin isterseniz soru/cevap bölümünden sorun.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 13 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

13
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Galip
Ziyaretçi
Galip

Askere niye alıyorlar ozaman onada almasaydılar renk korkuyuz diye

Gokhan
Ziyaretçi
Gokhan

Mesleki Açık lise son sınıf öğrencisiyim diploma yetişmezse bu şekilde basvurabilirmiyim

Mustafa Kaya
Ziyaretçi
Mustafa Kaya

Ön Sağlıkla Renk körü olmadığım halde renk körlüğünden elendim yasal olarak ne yapmam gerekir nereye başvuru yapılır davamı açmam gerek bu konuda ben gibi Mağdur olan arkadaşlar varsa bana ulaşsın

Acill
Ziyaretçi
Acill

Kısmi renk körlüğü engel midir admin ? Acil bilgiye ihtiyacım var .

seyit
Ziyaretçi
seyit

hafif renk körlüğü yazıyor dosyamda gecebilirmiyim acaba

Ümit
Ziyaretçi
Ümit

Merhaba. Bekçilik için Renk körlüğü testine lens ile girip geçtik diyelim sonrasında bir test söz konusu mudur?

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

renk körlüğü lensi kullanıyorum sorun olurmu

zafer
Ziyaretçi
zafer

Merhaba. Gözlük kullanmak veya göz çizdirme ameliyatı olanlar bekçiliğe girişte sorun yaşar mı ?