Provizyondaki İşlemler – BekçiAlımı

Provizyondaki İşlemler

Son dönemlerde internetten alışveriş çok fazla yaygınlaştı ve bu alışveriş trafiği arttıkça ödeme sistemleri de değişti ve gelişti. Bu yöntemlerden en önemlisi kredi kartı veya banka karı ile ödeme yapmaktır. Ödeme yaparken biz işlemi gerçekleştirmek için kart bilgilerimizi veririz ve daha sonra güvenlik önlemlerine göre ödemeyi gerçekleştiririz. Ancak bu ödeme o anda bankadan alınmaz bunun yerine bankadan talep edilir ve EFT bekleyen provizyon olarak tutulur. Provizyondaki işlemler ne demek, sorusunun cevabı ödeme işlemlerindeki ön onaydır. Banka işlemi onayladığında ön onay kaldırılır ve ödeme hesaba yansır.

Provizyondaki İşlemler Ne Demek, Hesapları Nasıl Etkiler?

Provizyondaki işlemler ne demek? Bekleyen provizyon kredi kartı veya banka kartı ile internetten yaptığımız ödemelerde işlemin gerçekleşmesi öncesinde bankanın işlemi kontrol edip onaylayana kadar geçen süredir. Bu sürede harcanan miktar kart limitinizden düşecektir ancak bu bedelin hesap veya karttan tahsil edilmesi için banka satıcı tarafından kendilerine gönderilen ödeme talebini incelemeli ve daha sonra işlemi onaylamalıdır. Eğer onay gerçekleşirse harcanan miktar bu kez ekstrenize yansıtılır ve işlem tamamlanır. Bir iade durumunda bu işlem geri alınmaz bu kez satıcı size yönelik bir para gönderme talebi yollar ve para iadeniz bu şekilde sağlanır.

Provizyondaki İşlemler Ne Demek, Ne Kadar Sürer?

Provizyondaki işlemler ne demek? Bu işlem internet alışverişlerini banka kartı veya kredi karı ile yaptığımızda banka kesin onayı verene kadar ki zamanı ifade eden bir ön onaydır. Bu işlem satıcı için ne kadar erken sonuçlanırsa o kadar iyidir. Çünkü ancak işlem sonuçlandığında banka alıcının hesabındaki veya kartındaki parayı satıcıya aktarır. Bu işlem ülke içinde genellikle en fazla 7 gün sürer. Hatta genelde gün içinde onaylama gerçekleşir, ancak uluslararası bir alışveriş söz konusu ise 7 günden fazla sürebilir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Musa GENÇ

Elektrik-elektronik mezunuyum. Uygun zamanlarda ilgilendiğim alanlarda içerik üretiyorum. Makalelerimi yazarken dil bilgisine, imla kurallarına ve doğru verilere ulaşmaya özen gösteriyorum. En güncel yazılarım ve makalelerimle sizlere bilgiler sunuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir