POMEM Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları – BekçiAlımı

POMEM Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) Polis Akademisi’ne bağlı eğitim kurumlarıdır. Ülkemizde 32 adet aktif POMEM okulu bulunmaktadır. Ön lisans ve lisans mezunlarının eğitim gördüğü POMEM’ler KPSS puanı ile başvuru almaktadır. Eğitim dönemleri genelde 4-6 ay arası süren bu okullar, normal polis memurları yetiştirmektedir. Amir olmak için PAEM okumanız gerekir. POMEM mezunu olan öğrenciler polis memuru olarak göreve direkt başlarlar. POMEM okuyarak polis olmanız için POMEM giriş yönetmeliği hükümlerine göre sınavalara girersiniz. POMEM sınavları ve başvuru aşamaları şöyledir:

 1. Ön başvuru
 2. Bireysel başvuru ve evrak teslimi
 3. POMEM fiziki parkur sınavı
 4. POMEM sözlü mülakat sınavı

Bu aşamalar sırayla tüm adaylara uygulanır ve sonucunda POMEM okullarını asil ve yedek kazananlar açıklanır. Bu sınavlar ve aşamalar içinde en zorlusu ve önemlisi sözlü mülakat aşamasıdır. 23. dönem POMEM adaylarının makalemizi okumalarını kesimlikle tavsiye ederiz. Sözlü mülakatta aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

 1. Adayların psikolojik yeterliliği
 2. duygusal dengesizlik,
 3. dışa dönüklük,
 4. uyumluluk,
 5. sorumluluk,
 6. açıklık
 7. adayın polislik mesleğine pomem okuluna katılmaya istekli olması

Bu maddelere göre pomem adaylarına 100 üzerinden puan verilir. 70 ve üzeri alan aday başarılı sayılır. Diğer binlerce adaydan sıyrılıp başarılı olmanız için pomem sözlü mülakatından yüksek puan almalısınız.

POMEM sözlü mülakat sınavı zor mu?

Bu konu adaya göre değişir. Kendini ifade edebilen, fiziken ve ruhen polisliğe uygun olan ve iletişim becerisi kuvvetli olan adaylar kolaylıkla sözlü sınavdan yüksek alırlar. Pomem mülakat komisyonuna kendinizi ne kadar kolay ifade ederseniz şansınız o kadar yüksektir.

Sözlü Mülakat Nasıl Yapılır?

POMEM adayı görevli polis tarafından komisyonun olduğu odaya götürülür. Burada nasıl davranması ve selamlaması gerektiği kendisine anlatılır. Aday içeri girer ve bir kağıt seçer. Kağıtta sayılar yer alır. Sayının ifade ettiği önceden tutanak altına alınan sorulardan hangisi aday tarafından çekilmişse o soru polis adayına sorulur. Soruyu bilmek önemlidir. Ama herşey demek değildir. Bu sözlü mülakat sorusu dışında başka sorular da pomem adayına sorulabilir.

POMEM Sözlü Mülakat Soruları ve Cevapları

POMEM adaylarına her alımda farklı sorular sorulsa da belli başlı konuları içeren sualler sıklıkla adaylara sorulmaktadır. Aşağıda  sınavlarda sorulmuş gerçek pomem sözlü mülakat sorularını ve cevaplarını bulabilirsiniz. Bu sorulara mutlaka çalışmanızı ve okumadan sözlü mülakata girmemenizi tavsiye ederim.

 • Hukuk devletinde polisin görevi nedir?: Bir devletin var olabilmesi için kolluk kuvvetlerine ihtiyacı vardır. Kolluk kuvvetleri farklı görelerle görev icra ederler. Hukuk devletinde polisin görevi, hukuk kurallarının içinde kalarak toplumun kendisinden talep ettiği yasal görevlerini yerine getirmektir.
 • Polis olsan hangi erdemi ön plana çıkartırsın? : Efendim adaleti ön plana çıkartırım. Herkese adil olurum.
 • FETÖ’yü üç kelime ile anlatır mısın? : Hain, darbeci, terörist şeklinde tanımlarım.
 • Demokrasi sence işe yarar birşey midir? : Efendim binlerce yıla dayanan insanlığı ülke yönetimi için bulduğu en iyi yönetim biçimi demokrasidir. Tabiki işe yarar.
 • Elinde bomba olan birine ne yaparsın?: Ona en az zarar verecek şekilde etkisiz hale getiririm.
 • Şu an hangi operasyonlar yapılıyor?: Suriye’de Münbiç, Irak’ta ise Kandil ve Sincar operasyonları devam ediyor.
 • Kalkınmak için ne yapmalıyız?: Çalışmalı, kendimizi eğitmeli, teknoloji geliştirmeli, ar-ge yapmalı ve dünyayı gözlemlemeliyiz efendim.
 • Sosyal medya ile propoganda hakkında ne düşünüyorsun?: Artık hepimizin cebinde akıllı cihazlar var. İnsanlar birbiri ile direkt iletişim kuruyor. Bir yalan haber, anında milyonları tetikleyebiliyor. Bu nedenle sosyal medya iyi veya kötü propoganda için oldukça uygun bir araçtır.
 • İnternet kullanıyor musun?: Evet efendim, kendimi geliştirmek ve faydalı içerikler için kullanıyorum.
 • Masumiyet karinesi ne demektir?: Kişinin suçluluğu kanıtlanana kadar suçsuz kabul edilir demektir.
 • Kendinde bulduğun polisliğe en uygun özellik nedir?: Efendim öncelikle vatan sevgisi. Bununla birlikte olan öz güven ve sabır benim en iyi yönlerimdir.
 • Bizim yerimizde olsan kendine hangi soruları sorardın?: Efendim bu göreve uygun, vatanını ve milletini seven insanları seçecek sorular sorardım. Sizler yetkin insanlarsınız. Görevi ehline vereceğinize inancım sonsuz.
 • Seni pomem mülakatında elersek ne yaparsın?: Efendim bu mesleği amaç edindim ve buna hazırlandım. İnancım beni de bu yüce göreve kabul edeceğiniz yönünde. Bu nedenle daha ilerisini şimdilik hiç düşünmedim.
 • Kendinden bahseder misin?: Bu tarz kişisel soruları polis olmanızın uygun olacağı fikrine kanalize etmelisiniz. Misal; Efendim ben sabırlı, azimli ve çalışkan bir insanım. Görevimi ve sorumluluklarımı tamamen yerine getiririm. Bu özellikler polis memurlarında da olan ana hususlar olduğu için bu mesleğe talibim.
 • Neden polis olmak istiyorsun?: Efendim bu mesleğe donanım olarak hazırım. Sağlam bir meslek sahibi olmak ve kendime uygun bir işi yapmak fikriyle aranıza katılmak istiyorum. Hakkıyla bu mesleği yapacağıma inanıyorum.
 • Sabırlı biri misin?: Efendim burada olma nedenim, bu mesleğe kendimi uygun görmemdir. Sizler de beni uygun bulursanız, devletime bu meslek içinde hizmet etmek isterim efendim.
 • FETÖ hakkında bilgin var mı?: Efendim FETÖ bu milletin güvenini kullanıp ona hıyanet eden en büyük terör örgütlerinden biridir. Devletimizin mücadelesinde her türlü varlığımla yanındayım.
 • Diğer pomem adayları dururken neden seni seçelim?: Efendim bu meslek için kendimi hazır ve donanımlı hissediyorum. Diğer arkadaşlarım hakkında bilgi sahibi değilim, yorum yapmakta haddim değil. Siz yetkin kişiler olarak bu mesleğe en uygun kişileri seçeceksiniz efendim.
 • Polis olmak ne demek farkında mısın?: Evet efendim bu mesleğin zorluklarının farkındayım. Fiziken ve ruhen bu mesleğe hazırım.
 • Neden polis olmak istiyorsun?: Efendim bu mesleğin gerektirdiği fiziki ve duygusal altyapıya sahip olduğumu düşünüyorum. Kendisini geliştiren ve ilerlemeye açık bir kişiliğim var. Beni bu mesleğe uygun görürseniz çok sevinirim.
 • Kendinizi tanıtınız.: Aday burada kesinlikle doğru bilgileri ifade etmelidir. Nereli olduğundan, anne baba mesleğinden ve polis olmak için hangi donanımlara(sabır, kararlılık, ciddilik vb) sahip olduğundan bahsetmelidir.
 • Ülkemiz için en büyük tehditler hangileridir?: Terör tehdidi öncelikli en büyük sorundur. FETÖ, PKK, PYD ve IŞİD en büyük terör tehditleridir.
 • Polis öfkesine nasıl hakim olmalıdır ?: Yaptığı işin devleti temsil ettiğini unutmamalı. Kamu görevlisi vatandaşın hizmetindedir. Profesyonel olmalıdır.
 • Polisliği nasıl tanımlarsın?: Ben polisliği bir meslekten çok yaşam tarzı olarak tanımlarım. Kişinin bir ideal uğruna kendi hayatından ödün vermesi, bir ideal uğruna hayatını sürdürmesi olarak açıklayabilirim. Türk polisi, vatanı ve milleti için kendi hayatından ve yaşamından vaz geçen onurlu insanlardan oluşur. Ben de onlardan biri olmak istiyorum.
 • Başka darbe girişimi olmaması için ne yapılabilir?: Adil, hukuka saygılı, sınırları belirli ve insanı merkeze alan bir devlet yapısında darbe tarzı girişimler olmaz fikrindeyim. İnsanları iyi yetişmiş ve mutlu olan bir ülkede huzursuzluk çıkmaz kanısındayım. Bu amaçla ülke olarak çalışırsak daha iyi bir ülke oluruz.
 • 15 Temmuz gecesi ne yapmıştın?: Aday, o gece kalkışmaya yönelik nasıl bir tutum ve direniş içinde olduğunu -doğru şekilde- anlatmalıdır.
 • Annene selam söyle dendi ne demek: POMEM mülakatını yapan komisyon bu şekilde söz söyleyebilir adaya. Fazla büyütmenize gerek yok.

Pomem sözlü mülakat sorularını ve cevaplarını PDF olarak indirmek için tıklayın: pomem-sözlü-mülakat-soruları-cevapları.pdf . Konu hakkında merak ettiğiniz herşeyi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir