Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pomem, açılımı Polis Meslek Eğitim Merkezi olan ve Türkiye’de polis yetiştirmek amacı ile hizmet veren, lisans mezunu vatandaşların polislik eğitimlerinin gerçekleştirildiği kurumdur. Ülkemizde polislik oldukça gözde meslek gruplarından biri olmakla birlikte çok sayıda aday, polislik için her sene başvuruda bulunmaktadır. Türkiye’de polislik mesleğinin icra edilebilmesi için Pomem, Paem ya da Pmyo olmak üzere bu üç kurumdan birinde eğitim almak zorunludur. Bu eğitim kurumlarının üçü de Polis Akademisi’ne bağlıdır ancak polis adayları için alım şartları, adayları eğitim süreleri gibi noktalar farklılık göstermektedir. Pomem ise bu birimler arasında en çok talep görenlerden biridir. Okunan lisans bölümü fark etmeksizin başvuru yapılabilen Pomem ’de eğitim alındıktan sonra polislik mesleğine başlanabilmektedir. Bu durum ise birçok vatandaşın aklına Pomem başvurusu nasıl yapılır? Sorusunu getirmektedir.

Ön Lisans Ve Lisans Mezunları İçin Pomem Başvurusu

Pomem başvurusu nasıl yapılır? Cevabına geçmeden önce Pomem ’in ne olduğu kavranmalıdır. Polislik, birçok kişinin çocukluğundan beri hayali olan bir meslek olup en kutsal mesleklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu denli önemli olan bir mesleğin icra edilmesi için de kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Aranan şartlar ve gereklilikler ise zaman zaman değişebildiğinden başvuru yapılacağı dönemde düzenli olarak takip edilmesi faydalı olacaktır. Pomem ve Paem kurumları genel olarak aynı şekilde lisans mezunu vatandaşları kabul ettiğinden giriş ve başvuru şartları genel olarak aynıdır. Ancak Pomem son senelerde yalnızca lisans değil ön lisans mezunları arasından da alım yapmaya başladığından Pomem’e artık hem lisans hem de ön lisans mezunları başvurabilmektedir. Ön lisans ve lisans mezunlarına sunulan bu imkân birçok vatandaşı heyecanlandırırken en çok merak edilen soru ise Pomem başvurusu nasıl yapılır? Sorusudur.

Pomem Başvuru İşlemi Adımları

Pomem başvurusu nasıl yapılır? Konusu açıklandıktan sonra başvuru adımları bilinmelidir.

 • Pomem başvurusunda bulunabilmek için lisans mezunu aday KPSS sınavı P3 puan türünden en az 60, ön lisans mezunları ise en az 70 puan almalıdır. Alınması gereken 60 ve 70 baraj puanlar olup, aday ne kadar yüksek puan alırsa Pomem’e kabul edilme olasılığı artmakta ve rakiplerinin önüne geçmektedir.
 • KPSS sınavı sonrasında ise başvur pa.edu.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 • KPSS sınavında istenen baraj puan geçildikten ve Polis Akademisi’nin resmi web sitesi üzerinden ön başvuru gerçekleştirildikten sonra asıl başvuru yerinin neresi olacağı belirlenmelidir. Sonraki aşamada ise belirlenen yere istenen belgeler ile gidilip başvuru işlemi tamamlanmaktadır.
 • Belgelerin tümü tamamlanıp belirlenen yere eksiksiz bir şekilde teslim edildikten sonra ön sağlık, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakatları geçilmelidir.
 • Mülakatlar bittikten sonra açıklanan sonuçlar ile sınavın kazanıldığı belirtildiğinde artık kişi Pomem ‘de eğitim görmeye hak kazanmış olmaktadır.

Pomem başvurusu nasıl yapılır? Cevaplarına uyulması ve istenen tüm belgelerin eksiksiz ve tutarlı şekilde doldurulup teslim edilmesi başvuru kabulü açısından oldukça önemlidir.

Pomem Başvurusu Sonrası Süreç

Pomem başvurusu nasıl yapılır? Sorusu yanıtlandıktan sonra başvurular gerçekleştirilmiş ve mülakatlar da geçekleştirilmişse bekleme süresi başlamaktadır. Bu süre sonunda sınavın kazanıldığı açıklandıktan sonra kazanılan okul ve tarihler kişiye iletilmektedir. Kişi, kazandığı okula giderek yaklaşık iki hafta süren intibak eğitimini de geçmelidir. Bu eğitimden sonra bir hafta izin ile eve dönen polis adayı bir yüklenme senedi imzalamaktadır. Daha sonra ise kazanılan okula geri dönen kişi polislik eğitimini bu okulda tamamlamaktadır.

Pomem Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Pomem başvurusu nasıl yapılır? Konusu gibi çok merak edilen bir başka konu Pomem başvurusu için adaylarda aranan şartlardır. Pomem başvurusu için gerekli şartlar başlıca;

 1. Başvuracak adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır. Türkiye’de yaşamakta olan yabancı uyruklu vatandaşlar ya da yurtdışında ikamet eden Türk asıllı ancak Türkiye vatandaşlığı bulunmayan kişiler başvuru yapamaz.
 2. Pomem başvurusu yapacak adaylar 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşına girmemiş adaylar olmalıdır.
 3. Pomem başvurusu yapacak adaylar lisans ya da ön lisans mezunu olmak zorundadır. Yani 4 senelik ya da 2 senelik herhangi bir bölüm mezunu olmak Pomem başvurusu yapmak için zorunludur.
 4. Başvuruda bulunacak adayın silah taşıma ile ilgili herhangi bir fiziksel veya hukuksal engeli bulunmaması gerekmektedir.
 5. Başvuruda bulunacak kişinin Emniyet Teşkilatı tarafından belirlenmiş olan sağlık şartlarına uygun olması ve polislik yapmasını engelleyecek bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir.
 6. Başvuruda bulunacak erkeklerin boyunun en 167 cm, kadınların ise en az 162 cm olması zorunludur.
 7. Başvuruda bulunacak adayların beden kitle endekslerinin boyları ile uyumlu olması gerekmektedir. Yani aşırı kilolu ya da aşırı zayıf kişilerin alımında bazı zorluklar yaşanabilmektedir.
 8. Başvuruda bulunacak adayın kasten işlenmiş bir suç nedeniyle 1 sene ya da daha uzun süreli bir hapis cezası almamış olması gerekmektedir.

Pomem başvurusu nasıl yapılır? Ayrıntılı şekilde yanıtlandıktan sonra bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de ön lisans ve lisans için polis adayı seçim sayısının farklı olduğudur. Örneğin lisans mezunu 5 polis adayı seçilirken ön lisans mezunu 3 polis adayı seçilmektedir. Bu nedenle ön lisans mezunlarının KPSS sınavından yüksek puan alması giriş ihtimallerini yükseltecektir. Aynı zamanda kadın aday alımı da erkek aday alım sayısına göre az olduğundan KPSS sınavı kadına adaylar için belirleyici olmaktadır.

https://polisnoktasi.com/pomem-basvurusu-nasil-yapilir-sartlari-nelerdir/

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*