POMEM Başarı Giriş Puanı

POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi) polis adayı öğrenci alımında bir dizi sınav ve aşama uygulanmaktadır. POMEM okuyarak lisans ve ön lisans mezunları polis memuru olmaktadırlar. POMEM okulları Polis Akademisi bünyesinde çalışmakta olup sayıları yıllar geçtikte artmış ve 30 sayısının üstüne çıkmıştır. POMEM öğrencisi olmak isteyen polis adaylarının girdiği sınavlar aşağıdaki gibidir:

  • Lisan mezunları KPSS P9, ön lisans mezunları KPSS P93
  • POMEM fiziki yeterlilik puanı
  • POMEM Sözlü mülakatı

Bu sınavlardan gelen puanlar ile POMEM aday başarı giriş puanı hesaplanmaktadır. Bu puana göre adaylar sıralanmakta, alım kontenjanına göre kazanan ve yedek kazanan listeleri oluşturulmaktadır. Aşağıdaki hesaplama aracı ile POMEM başarı giriş puanınızı hesaplayabilirsiniz:

Hesaplamada aşağıdaki formül kullanılmaktadır:

  • KPSS puanının %25’i. Aday lisans mezunu ise KPSS P3 türünden en az 60 almalıdır. Ön lisans adayları için KPSS P93 puanı türünden baraj 70 puandır.
  • POMEM fiziki yeterlilik puanının %25’i alınır. Aday bu sınavdan en az 60 almalıdır.
  • POMEM sözlü mülakat sınavının %50 si alınır. Aday bu sınavdan en az 70 puan almalıdır.

Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir. Aday başarı puanları hesaplandıktan sonra alım kontenjanına göre asil ve yedek kazanan listeleri duyurulur ve Polis Akademisi açıklama yapar. Kişiler bu sıralamada başarı puanlarına göre yer edinirler.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 597 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
Bildir