POMEM Başarı Giriş Puanı – BekçiAlımı

POMEM Başarı Giriş Puanı

POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi) polis adayı öğrenci alımında bir dizi sınav ve aşama uygulanmaktadır. POMEM okuyarak lisans ve ön lisans mezunları polis memuru olmaktadırlar. POMEM okulları Polis Akademisi bünyesinde çalışmakta olup sayıları yıllar geçtikte artmış ve 30 sayısının üstüne çıkmıştır. POMEM öğrencisi olmak isteyen polis adaylarının girdiği sınavlar aşağıdaki gibidir:

  • Lisan mezunları KPSS P9, ön lisans mezunları KPSS P93
  • POMEM fiziki yeterlilik puanı
  • POMEM Sözlü mülakatı

Bu sınavlardan gelen puanlar ile POMEM aday başarı giriş puanı hesaplanmaktadır. Bu puana göre adaylar sıralanmakta, alım kontenjanına göre kazanan ve yedek kazanan listeleri oluşturulmaktadır. Aşağıdaki hesaplama aracı ile POMEM başarı giriş puanınızı hesaplayabilirsiniz:

Hesaplamada aşağıdaki formül kullanılmaktadır:

  • KPSS puanının %25’i. Aday lisans mezunu ise KPSS P3 türünden en az 60 almalıdır. Ön lisans adayları için KPSS P93 puanı türünden baraj 70 puandır.
  • POMEM fiziki yeterlilik puanının %25’i alınır. Aday bu sınavdan en az 60 almalıdır.
  • POMEM sözlü mülakat sınavının %50 si alınır. Aday bu sınavdan en az 70 puan almalıdır.

Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir. Aday başarı puanları hesaplandıktan sonra alım kontenjanına göre asil ve yedek kazanan listeleri duyurulur ve Polis Akademisi açıklama yapar. Kişiler bu sıralamada başarı puanlarına göre yer edinirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

6 Soru Cevaplandı

  1. 2 gün öne kolumda halı sahada düşme sonucu soyulma izi var ama gecici cuma günü ön sağlık konrölü var bu sağlık kontrolünde sıkıntı olur mu acaba

  2. admin kpss ön lisans puanı 65 mi yoksa 70 puan üzerinden mi hesaplanacak pomem için

  3. Önlisans kpss 67 parkur 90 ve sözlü 90 ile girebilir miyim pomeme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir