Polislikte Boy Şartı – BekçiAlımı

Polislikte Boy Şartı

Ülkemizde yüz binlerce genç polis olmak istiyor. Bunun için TYT ve KPSS sınavlarına giriyor ve Polis Akademisi tarafından açıklanan ilanlarda aranan şartları sağlamaya çalışıyor. Polis adayları arasında eleyici ve belirleyici olan en önemli kıstasların başında polislikte aranan boy şartı geliyor. Polis adayları, PMYO, POMEM, PAEM ve PÖH farketmeksizin boy şartını sağlamak zorundadırlar. Bu konuda geçerli olan yönetmelik ise EGM Sağlık Şartları Yönetmeliği‘dir.

İlgili yönetmeliğin dahiliye kısmının Endokrinoloji  bölümü şu şekildedir; “Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.” Yani erkek polis adayları, başvurduğu polis alım ilanı farketmeksizin 167 cm ve üstü boya sahip olmalıdır. Kadın polis adayları, başvurduğu polis alım ilanı farketmeksizin 162 cm ve üstü boya sahip olmalıdır.

Boy şartında üst sınır yoktur. Yani uzunluk sınırı bulunmaz. Kısalık ise 162 ve 167 cm sınırındadır. Bu sınırların altında 1 cm bile olsanız elenirsiniz Vücudunuzun sportif, kaslı ya da atletik olmanız önemli değil. Polislikte boy şartını sağlamanız gerekmektedir. Boy şartını sağladıktan sonra boyunuz ile kilo oranınız ölçülür, bu da belli bir standartta olmalıdır. Çok kilolu ya da çok zayıfsanız yine elenirsiniz. Polislik boy-kilo hesaplama için TIKLAYIN. Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir Soru

  1. 190
    boy 29 yas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir