Polislik Yaş Sınırı ve Hesaplama – BekçiAlımı

Polislik Yaş Sınırı ve Hesaplama

Polislik, ülkemiz gençleri arasında oldukça revaçta olan bir meslek. Kamu görevi olması, askerlikten muaf olması, 4500 TL civarı maaş, memurluk iş güvencesi, kolluk kuvveti olma avantajı ve duygusal anlamda vatana millete hizmet etme doyumu polislik mesleğinde üst sıralarda. Bu özellikler de polis olmak isteyen gençlerin sayısını yüz binlere ulaştırıyor. Her kamu memur alımında olduğu gibi polislikte de yaş sınırı ve şartı bulunmaktadır. Bu şart, polis okuluna ve mezuniyete göre değişmektedir. Bu yazımızda polislik yaş sınırının ne olduğunu ve kolay hesaplama araçlarını sizlerle paylaşacağız.

Polis Meslek Yüksekokulları Yaş Sınırı

Polis meslek yüksekokulları (PMYO) lise son, lise mezunu, ön lisans ve lisans mezunlarının TYT puanı ile başvurdukları, yatılı ve 2 yıl eğitim veren temel polis okullarıdır. Genelde her sene 20-30 bin aday PMYO için yarışır. PMYO başvurusunda bulunmak isteyen adayların, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması şartı aranmaktadır.

[YasHesaplama id=1]

Polis Meslek Eğitim Merkezleri Yaş Sınırı

Polis Meslek Eğitim Merkezleri(POMEM) ön lisans ve lisans mezunlarının polis olmak için başvurdukları kurumlardır. Her sene 20-30 bin öğrenci alırlar ve 50-60 bin başvuru olur. 4-5 ay eğitim süreleri vardır. Yatılı eğitim verirler. POMEM adayları 2020 için 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak zorundadır.

[YasHesaplama id=7]

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Yaş Sınırı

Polis Amirleri Eğitim Merkezleri (PAEM) emniyet güçlerimizin amir ihtiyacını karşılayan yüksek öğrenim kurumlarıdır. 1 yıl yatılı eğtim vardır ve Ankara dadır. lisans üstü eğitim verirler. Mezun olanlar yüksek lisans yapmış olurlar. Lisans mezunları başvurabilir. 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde,, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak gerekir.

[YasHesaplama id=4]

Polis Özel Harekat Yaş Sınırı

Polis Özel Harekat, emniyet birimlerinin seçkin unsurlarıdır. POMEM kapsamında eğitim verirler. Mezuniyet şartını Polis Akademisi belirler. 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak şartı aranır.

[YasHesaplama id=15]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

3 Soru Cevaplandı

  1. hakan yıldırım

    merhaba bazı siteler pmyo için 2020 de başvuramayacagımı gösteriyor 20,08,2002 doğumluyum yardım eder misiniz ?

  2. 09.10.2004 doğumluyum . Mahkeme kararıyla 01.10.2004 e yaşımi cekicem . 2022 pmyo için kabul edilir mi .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir