Polislik(POMEM, PAEM, PMYO) Üroloji Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 178 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

178
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Merhaba benim sağ böbreğimde 10 mm kis var dediler bu uzman erbaşlıkta elenmeye engelmidir

Ali
Ziyaretçi
Ali

Sn admin merhaba ben 3 yıl önce tüberküloz geçirdim ve atlattim şuan bu sorun yok ama kayıtlarda çıkıyor 3 yıl öncesinde sizce genel sağlık taramasinda sorun cikarmi teşekkürler.

Umut can
Ziyaretçi
Umut can

Penisimde vitiligo mevcut. Üroloji doktorları cok dikkat ediyorlar mı bu duruma? Geçme şansım nedir?

doğan
Ziyaretçi
doğan

admin kardeşim, bende varikosel var birinci dereceydi en son ilerleme olmnuş mu bilmiyorum, ancak subay astsubay alımlarında heyet tereddütsüz eliyomuş. polislik ve bekçlikte durum nedir, ben bekçilik ön mualaktı geçtim su anda

Turgut
Ziyaretçi
Turgut

Testisimin biri tümör nedeniyle alındı b,c,d dilimlerinde genital sistemin iyi yada kötü huylu tümörleri ve cerrahileri yazıyor ama A diliminde tek testisli olmak hormonal bozukluk yoksa ilaç tedavi ihtiyacın yoksa engel değildir diyor tümör nedeni ile alınan testisin ve bu amaliyatın engel olup olmadığının cevabını verir misiniz bekçilik sınavını kazandım atama beklerken doktor beni 5C maddesinden elemeye çalışıyor şimdi mahkemelik oldum mevcut sağlık durumum gayet iyi hastalık yazacak hiçbirşey bulamıyorlar beni A diliminde mi değerlendirip atamam yapılacak

Dogukan
Ziyaretçi
Dogukan

Abi son durum ne aynı dertten bende muzdaripim

Turgut
Ziyaretçi
Turgut

Kardeşim mahkemeyi bekliyorum daha bu durumda polis okulunda eğitimde olan kişiler varmış A maddesi 1b den dolayı sağlam almışlar hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla ama hala endişeliyim 0541 603 40 42 beni ara sen

beyza
Ziyaretçi
beyza

merhaba benim böbreğim at nalı ama bir sorun çıkmazmış polis alımına engel mi

Elif
Ziyaretçi
Elif

Merhaba sol böbreğim sağ böbreğimë göre biraz daha küçükmüs bu polislige engel midir

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Testisimin biri tümörden alındı. Diğeri sağlam. 5 yıl oldu ameliyat olalı. Tedavi görmeye gerek duymadı doktor. Sadece kan tomografiyle kontrol altındaydım. Sağlığımda çok şükür problem yok. Askerden muaf tutuldum. Bu durum Polis ya da bekçi olmama engel olur mu?

Onder
Ziyaretçi
Onder

Bekcilik icin 1 derece varikosel engelmidir hocam

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sağ böbrekte 7.5 mm sol böbrekte 14 mm kist var polislik için bi engel teşkil eder mı ?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

merhaba iyi günler 2017 yılında sol böbreğimde 4mm taş vardı idrar yolundan küçük bi operasyonla girip taşı kırdılar.Herhangi bir kesme yada ameliyat izi yoktur.bu bekçiliğe engelmidir acaba yardım edermisiniz ?

ŞEYMA NUR
Ziyaretçi
ŞEYMA NUR

ahmet ben bende 2018 yılında taşı kırdırdım fakat doktor tarafından önsaglık kontrollerinde elendim. yönetmelikte cerrahi müdahale yazıyor. bilemiyorum belki de doktorun insafına kalmış olabilir bu durum cunku acık veya kapalı ameliyat olarak gecmesede cerrahi bir mudahale var… kesin bir bilgi alırsanız banada haber verirseniz cok sevinirim

ŞEYMA NUR
Ziyaretçi
ŞEYMA NUR

pardon ben polislik için yazmıştım. bunu da belirtmek isterim. admin eğer polislikte kırdırmayla alakalı bir fikrin varsa yardımcı olabilir misin.?

ŞEYMA NUR
Ziyaretçi
ŞEYMA NUR

daha önce kırdırmayı sorun etmeyen birileri oldu mu peki. yani şansımın yüzdeliğini hesaplamaya calısıyorum .s

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

şeyma hanım 16 nisan salı günü ön sağlık kontrolüne giricem inşallah bir problem yaşamam diye ümit ediyorum 🙁

ŞEYMA NUR
Ziyaretçi
ŞEYMA NUR

ahmet bey sonuçlar nasıl önsaglıktan geçebildiniz mi? cunku ben 24. donem için başvuru tekrar yaptım fakat hala tereddutteyim…

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Şeyma hanım enteresan bir şekilde geçtim ön sağlıktan bende inanamadım başta ama geçtim çok şükür ameliyat olmadım kırdırdım dedim sorun etmediler 🙂

ŞEYMA NUR
Ziyaretçi
ŞEYMA NUR

hayırlı ugurlu olsun, İnşallah bu anlayışı polisliktede gösterirler umarım 🙂

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Çok teşekkür ediyorum,inşallah sizde sorunsuz şekilde atlatırsınız bir problem çıkmaz,iyi dileklerim sizinle 🙂

Emine
Ziyaretçi
Emine

Merhaba eswl ses dalgası ile böbrek taşı kırdırmak polisliğe engel mi acaba yönetmelikde açık ve kapalı amaliyat öyküsü olmadan komplikasyonsuz düşürülmesi gerek yazyor eswl (ses dalgası) ile ilgili birşey bualamadım

Şahin
Ziyaretçi
Şahin

Merhaba hocam benim yumurtalıklarımın 1 tanesi yerinde değildi ameliyat oldum 8-9 yasında geri yerine aldılar fakat diğerine nazaran yinede biraz daha yukarıda pomem sınavını kaZandım bu sağlık kontrolünde bir engel olur mu

Sdcdddddd
Ziyaretçi
Sdcdddddd

Hocam kasık mantarı veya herhangi bir mantar genel sağlıkta sıkıntı çıkarır mı polislik için

Deniz
Ziyaretçi
Deniz

Sol böbrek pelvik yerleşimli. Subaylıkda sağlık kurulundan sağlam verdiler. Sorun olmaz dediler. Polislikde bi sorun teşkil edermi ?