Polislik(POMEM, PAEM, PMYO) Üroloji Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak on binlerce PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 113 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

113
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Hocam sol böbrekten taş nedeniyle açık ameliyat oldum polis olmaya engel mi

Merdo
Ziyaretçi
Merdo

Admin ilk aldigin saglık raporunda bekçi olabilir raporu aldim fakat idrarde biraz kan çıkti. Dosya geri döndü ankaradan. Başka bir hastaneye sevk edildim. Ve burada beöbrekte taş çıktı olumsuz rapor verdiler. Ne yapmam gerek teşekkürler

murat
Ziyaretçi
murat

kardeşim benimde aynı değerden dolayı geri geldi ama herhangi bir hastaneye sevk işlemi için haber gelmedi halen bekliyoruz senin idrardaki kan değerin kaç çıkmıştı ?

hakan
Ziyaretçi
hakan

anjiomyolipom bende mevcuttur.Bekçilik için bu engelmidir ?

muhammed
Ziyaretçi
muhammed

benm hemoglobin 17.9 cikti refarans deger 16 ama saglam yazildi bi sknti cikarmiki kafama takildi yardimci olursaniz sevinirm?

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Tümörden dolayı testisimin birini aldılar. İlk evre olduğu için tedavi görmedim. Askerden muaf tutuldum. Polis olabilir miyim?

sertaç
Ziyaretçi
sertaç

peki yumurtalıklar küçük ise doğuştan ayni ama gerekli desteklemeyi almışsam fsh ve lh düşüktü onlarda şimdi normal aralıkta engel bir durum olurmu hipogonadizm yani

sertac
Ziyaretçi
sertac

hocam pöh alımlarında endokrin veye üroloji bölümünde cinsel organa bakılıyormu benim arkadaş diyo komple soyunduruyolar felan

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

Mart 2018 bekci alanındaki sağlık kurulunda böbrek taşı olduğu için sağlık kurulu raporu alamadım. Aralık ayındaki bekci alımında çarşı ve mahalle bekçisi olur raporu aldım. Ankara daha önceki alimdaki bekci sağlık kurulu raporuna bakar mı

Tolga
Ziyaretçi
Tolga

Dostum sağlam aldığın zaman da böbrekte taş var mıydı

emre
Ziyaretçi
emre

5mm lik böbrek taşı engel olur mu?

Cihat
Ziyaretçi
Cihat

Usta benim sadece sol böbrekte kum çıktı ultrasonda. Sonuç sağlam ama halen heyete falan çıkmadık. Sorun olur mu sizce ?

cem
Ziyaretçi
cem

s.a kolay gelsin hocam bekcilik için saglik testinden gectim hepsi saglam yazdı uroloji tarafindan idrar yolu çapı genis çıkti saglam yazdilar ama ankaradan sorun çıkar mı ? teşekkürler

Emre
Ziyaretçi
Emre

Girdigim carsi ve mahalle bekciligi saglik raporu asamasinda butun polikinliklden saglam aldim sadece uroloji polkinliginden muane bulgusuna sol epidimi kisti yazdi ama snuca saglam yazdi dktr ilac bile kullnmaya getek yok ddi cok onemli bisey degil ddi heyet ne der buna heyete gircem

Aday
Ziyaretçi
Aday

Merhaba, karaciğer sağ-sol lob bileşkesi düzeyinde 42*20mm boyutunda anekoik kist görülmüş. Elenir miyim

Hasan özer
Ziyaretçi
Hasan özer

Kolay gelsin bir sorum olacak sağlık işlemlerindeyim ultrason çekildi her hangi bir problem veya kist vb bişey yok temiz cıktı sadece böbrekler arasında boyut farkı var mm leri yazdı ikisi aynı boyda değil sorun olurmu

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Sonucun nasil oldu kardeşim tlf bırakırmısin

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Mikroskopik hematüri çıktı idrarda elenme sebebi olurmu?