Polislik(POMEM, PAEM, PMYO) Üroloji Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

ÖNEMLİ:   Polis Okulları Eğitim Süreleri
0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
279 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mustafa
mustafa
20 Mayıs 2020 08:05

sa öncelikle sol böbreğim sağ böbreğimden yaklaşık %20 daha küçük ama fonksyonel bi bozukluğu yok msü de ya pmyo da bir sıkıntı olurmu

Mustafa
Mustafa
Cevaplandı:   admin
21 Mayıs 2020 03:30

Hadi ya valla çok üzüldüm teşekkür ederim

berk
berk
3 Mayıs 2020 05:50

Merhabalar ben 26.dönem pomemi kazandım ve aklıma takılan idrar yolu darlığım var.Kendim 1,5 ayda bir 10 dakika sonda yapıp hastalıgımı önlüyorum ve günlük yaşantıma hiç etkisi yok neredeyse ön sağlıkta bu durumu bahsettim sıkıntı olmamıştı.Sağlık raporunda olsun uzmanların bakması olsun bu hastalığın derinliğine göre bir değerlendirme yapılıyor sanırım veya genel oalrak bir engel teşkil ediyor mu ?

Uğur
Uğur
16 Nisan 2020 14:05

At nalı bulgusu ile sevk edildim. Doktor böbrek sintigrafisi istedi. At nalı a dilimi 3 ç maddesine uyuyor ama fonksiyonlarına bakicaz denildi. Sol bobregim sağ bobregime göre biraz küçükmüş. Sol yuzde38. Sağ yuzde62 çalışır durumda. Araştırma göre elenme ihtimalim çok yüksek. Fakat bu böbreklerin illaki yüzde 50- 50 mi çalışması lazım. Yani bı derecesi yokmu. Elenirmiyim sizce.

Orkun
Orkun
15 Nisan 2020 00:40

Bobregimde polikistik kist mevcut polislige engelmi?

Orkun
Orkun
Cevaplandı:   admin
16 Nisan 2020 11:38

Sol en buyugu 15mm, sag bobrek en buyugu 24mm ama birden cok var

Beko
Beko
20 Şubat 2020 20:05

Idrarda eritrosit cikti benim bu bekcilige engel mi ankaradan döner mi

Levent YEŞİL
Levent YEŞİL
4 Şubat 2020 03:37

Bekçilik için başvuruda bulunmak istiyorum

Ömer
Ömer
21 Ocak 2020 17:20

Sol böbrek Orta polde 14 mm septalı komplike kist izlendi. Bu memurluğa geçişe engel midir ?

Burak
Burak
19 Ocak 2020 00:01

Solepididim8mmcapinda1 adet spermatosel bekçiliğe engelmidir

RustemSert
RustemSert
18 Ocak 2020 13:58

Mevcut total bobrekfonksiyonlarina sol bobregin katkisi yuzde 64 sag bobregin katkisi yuzde 36 olarak hesaplanmistir. Sag bobreknormal lokalizasyon sekil ve boyuttadir. Sag bobregin kontrasyon fonksiyonu hafif azalmistir. Ilaca tam yanit vermistir. Bu tani PAEM de elenme sebebimidir.

Mustafa
Mustafa
11 Aralık 2019 00:02

İyi akşamlar hocam daha önce nisan 2019 da jandarma uzmanlık heyet raporunda sag testiste hidrosel oldugu söylendi ve heyet raporu olumsuz dendi simdi paem ve 26. Dönem pomeme girsim sonuc bekliyorum bu sınavların heyet raporlarında da hidroseli engel ederler mi acaba yardımcı olur musunuz lütfen

Sefa
Sefa
10 Aralık 2019 20:50

Doğuştan tek böbrekli olmak polislik için engelmidir

Hüseyin
Hüseyin
10 Aralık 2019 20:44

Tam bir teşhis konulamadi ama büyük ihtimalle damar genişlemesi denilen bir sorun var beni çok rahatsız etmiyor bu sorun ama orda sıkıntı çıkarır mı

Cans
Cans
25 Kasım 2019 23:35

Yeni yönetmenlikte 29 eylül 2019

Testis ve eklerinin basit kistleri, distal hipospodais, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir.

Böylece varikosel sağlıktan geçiyor sayılıyor dimi??

Halil
Halil
Cevaplandı:   admin
3 Mayıs 2020 17:14

Derecenin yüksekliğine göre varikosal de doktor sıkıntı çıkarır mı?

Meri
Meri
8 Kasım 2019 18:32

Yumurtalıklarımda dermoid kist tespit edildi ve bunlar genelde iyi huylu oluyor. Doktor ameliyatla alınabileceğini söyledi ameliyat olduktan sonra polislik adına herhangi bir engeli olur mu

Ahmet
Ahmet
25 Ekim 2019 05:32

Sağ epididim kisti engelmidir

Cihazınızda internet yok...

279
0
Hemen Destek İstex
()
x