Polislik(POMEM, PAEM, PMYO) Üroloji Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 190 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 573 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

190
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Umut
Ziyaretçi
Umut

Herkese selam. Hpv engelmi acaba.yonetmelikte hpv ile ilgili bir şey yok.Penisimde duruyor kötü gözükmüyor. Bazi sitelere baktim hpv si olan polis abilerimiz varmis onlara sormuslar onlar engel olmadığını yazmış. aboyle bir durumla karşılaşan varmı. Bide üroloji nasi bakıyor detayli eline alipmi bakiyor yoksa indir deyip uzaktanmi yani bu engelmi.abiler saygılar

Halil
Ziyaretçi
Halil

Sağ böbrek doğuştan yok polisliğe engelmi

özge
Ziyaretçi
özge

merhaba 24. dönem pomeme basvuru yaptım sağ böbreğimde milimetrik kum var elenirmiyim

özge
Ziyaretçi
özge

sağ böbreğimte kum var pomemde engel olur mu

Hakan ozturk
Ziyaretçi
Hakan ozturk

Merhaba pomemde ogrenciyim nefroloji bölümde A3-B1 maddesi yazdı tanı olarakta hematuri yazdı fakat B1 maddesinde kontrol altına alınabilir hiperurisemi ve protunieri yazıyor muayene bulgularinda da normal yazıyor sizce bu sebepten elenir miyim

hakan
Ziyaretçi
hakan

merhaba nefrolojiden hematüri diye teshıs koydu erıtroısıt sayısı 8 cıktı ama urolojıden saglam aldım poıslıkte elenır mıyım

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Merhaba benim sağ böbreğimde 10 mm kis var dediler bu uzman erbaşlıkta elenmeye engelmidir

Ali
Ziyaretçi
Ali

Sn admin merhaba ben 3 yıl önce tüberküloz geçirdim ve atlattim şuan bu sorun yok ama kayıtlarda çıkıyor 3 yıl öncesinde sizce genel sağlık taramasinda sorun cikarmi teşekkürler.

Umut can
Ziyaretçi
Umut can

Penisimde vitiligo mevcut. Üroloji doktorları cok dikkat ediyorlar mı bu duruma? Geçme şansım nedir?

doğan
Ziyaretçi
doğan

admin kardeşim, bende varikosel var birinci dereceydi en son ilerleme olmnuş mu bilmiyorum, ancak subay astsubay alımlarında heyet tereddütsüz eliyomuş. polislik ve bekçlikte durum nedir, ben bekçilik ön mualaktı geçtim su anda

Turgut
Ziyaretçi
Turgut

Testisimin biri tümör nedeniyle alındı b,c,d dilimlerinde genital sistemin iyi yada kötü huylu tümörleri ve cerrahileri yazıyor ama A diliminde tek testisli olmak hormonal bozukluk yoksa ilaç tedavi ihtiyacın yoksa engel değildir diyor tümör nedeni ile alınan testisin ve bu amaliyatın engel olup olmadığının cevabını verir misiniz bekçilik sınavını kazandım atama beklerken doktor beni 5C maddesinden elemeye çalışıyor şimdi mahkemelik oldum mevcut sağlık durumum gayet iyi hastalık yazacak hiçbirşey bulamıyorlar beni A diliminde mi değerlendirip atamam yapılacak

Dogukan
Ziyaretçi
Dogukan

Abi son durum ne aynı dertten bende muzdaripim

Turgut
Ziyaretçi
Turgut

Kardeşim mahkemeyi bekliyorum daha bu durumda polis okulunda eğitimde olan kişiler varmış A maddesi 1b den dolayı sağlam almışlar hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla ama hala endişeliyim 0541 603 40 42 beni ara sen

beyza
Ziyaretçi
beyza

merhaba benim böbreğim at nalı ama bir sorun çıkmazmış polis alımına engel mi

Elif
Ziyaretçi
Elif

Merhaba sol böbreğim sağ böbreğimë göre biraz daha küçükmüs bu polislige engel midir

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Testisimin biri tümörden alındı. Diğeri sağlam. 5 yıl oldu ameliyat olalı. Tedavi görmeye gerek duymadı doktor. Sadece kan tomografiyle kontrol altındaydım. Sağlığımda çok şükür problem yok. Askerden muaf tutuldum. Bu durum Polis ya da bekçi olmama engel olur mu?

Onder
Ziyaretçi
Onder

Bekcilik icin 1 derece varikosel engelmidir hocam