Polislik(POMEM, PAEM, PMYO) Üroloji Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 252 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

252
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Cans
Ziyaretçi
Cans

Yeni yönetmenlikte 29 eylül 2019

Testis ve eklerinin basit kistleri, distal hipospodais, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir.

Böylece varikosel sağlıktan geçiyor sayılıyor dimi??

Meri
Ziyaretçi
Meri

Yumurtalıklarımda dermoid kist tespit edildi ve bunlar genelde iyi huylu oluyor. Doktor ameliyatla alınabileceğini söyledi ameliyat olduktan sonra polislik adına herhangi bir engeli olur mu

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Sağ epididim kisti engelmidir

hipolu
Ziyaretçi
hipolu

merhaba hipogonadizm polisliğe engel mi ? testisler yerinde suanlık 3 ayda bir ilaç kullanıyorum okula girmeden önce ilacı yaptırsam tüm hormon değerleri normal çıkıyor ama yinede ister istemez üroloji veya endokrinoloji uzmanı durumu anlar bunu engel sayarlar mı ??

Abuzer
Ziyaretçi
Abuzer

Upj darlık ameliyatı oldum darlık giderildi bi sorun olurmu pomem alımlarında ?ameliyat izi 13 cm felan yani hem ameliyat açısından hemde iz konusunda bi sorun olurmu

Férhat
Ziyaretçi
Férhat

Doğuştan bir böbreğimin biri küçük diğeri normal çalışma oranları küçük böbrek %20 / normal böbrek ise %80 Polisliğe engel midir ?

Tam ve sağlıklı mı olmalıdır ?

Gokhan guzel
Ziyaretçi
Gokhan guzel

Ben 21 donem polis egitimi aldim mezuniyete 2 gun kala sag ektobik bobrrk tanisi nedeni ile ilisigim kesildi yeni degisen yonetmelige gore sorun teskil ediyormu

Emre bayrak
Ziyaretçi
Emre bayrak

Merhaba geçtiğimiz zamanlarda ürülojiye kasıgımdaki agrı için gittim az Bi şişlik var güncel spor yapıyorum bana dedi ki çok zorlama zorlarsan kasık fıtıgına dönüşür dedi güncel olarak agrı sızı yok fakat mekik yada kasıklarımın aktif olarak çalıştırınca agrı yapıyor ve genel sağlık kontrolunde sorun olur mu

Zafer ŞAHİN
Ziyaretçi
Zafer ŞAHİN

Merhaba, babam polikistik hastası bendede iki böbrektede çok sayıda basit kistlere rastlandı en büyüğü 3 cm yaşım 22 polis olmak istiyorum olabilir miyim. Teşekkür ederim

Nesrîn
Ziyaretçi
Nesrîn

Akdeniz ateşi hastalıgı polislige engelmi

Seda
Ziyaretçi
Seda

Utku bey merhaba , benim açık taş ameliyat izim var ama şuan saglikliyim hareketlerimi de etkilemiyor bu benim pöh olmama engel mi ?

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

UTKU Bey sol böbreğim sağlam çalışma oranı % 67 ama sağ böbreğin çalışma oranı % 32 pöh için sorun olurmu

murat
Ziyaretçi
murat

Utku bey kolay gelsin, 2 tane sorum olacak.. 25. döneme başvuracam sol kol bileğimde yazıyla 2 adet küçük dövme vardı ameliyatla aldım aylar öncesinden, doktor raporunuda aldım ama çizikler hala duruyor, bu engel olabilir mi ? Bir diğer sorumda sağlık kontrolüne bakan doktorlara önceden ulaşma imkanımız var mı, gidip bilgi almak için.

Cem
Ziyaretçi
Cem

Testisin biri tümörden alındı ve ilk evre olduğundan hiç tedavi görmedim. Diğeri sağlam. Engel mi bu durum?

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Herkesde taş çıkabilir bu gayet normal tedavisi de ameliyat ile aldırmak ve ben aldırdım bünün geri dönüşü Yok ben bunu yaptım diye neden hiç polis olamıyorum yok mu bunun çözümü gerçekten