Polislik(POMEM, PAEM, PMYO) Üroloji Şartları – BekçiAlımı

Polislik(POMEM, PAEM, PMYO) Üroloji Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

291 Soru Cevaplandı

 1. Mesane’de kist oluşu mu engel midir peki

  • Kistler doktor takdirinde. Durumuna bakılır.

  • Şu an okulda okuyorum heyet doktoru mesane ile ilgili bölüme sağlam yazmıştı.doktor takdirine kalmıştan kastın ne anlamadım

 2. Böbreklerimin çalışmaında sorun yok kan ve idrar t
  Tahlili normal fakat sağ böbrekte kist tespit edildi
  Sizce sorum olur mu sağlıkta?

 3. Mezuniyete( poh) 1 ay kala saglik raporu almaya gonderdiler uroloji kisminda atnali bobrek teshisi koydular ve karsina b dilimi ogrencilige engel yazdilar bu durumda mezuniyetime 1 ay kala okul ile ilisigim kesilirmi

 4. 1 cm sol böbrekte taş mevcut. Varlığını hissetmiyorum. Sağlık şartnamesinde üreter bölgede taş olması engeldir diye okudum. Bu taş böbrek taş ama üreter bölge taşı değil. Bu konuda bilginiz var mı? Şimdi kırdırsam üretere taşınma ihtimali olacak. Ne önerirsiniz ?

  • Hayati konular olduğu için ben birşey diyemem. O noktada karar da risk de size ait.

 5. Virikosel var bende ama başlangıç bu engel mi bekçiliğe

 6. Sag testisim alindi tumor oldugu icin 1 doz kemoterapi aldım polis olmam da sıkıntı yasarmiyim suanda tum tahlillerim temiz bi olgu yok durumum ne olur askeriyede tek ve 3 testiste problem oluyor.burda da ayni faktorler mi uygulanir

 7. Digeri saglam olmak kaydıyla 1testisi alınanlar kabul edilir diyor. Şimdi benim 1testisim 4 sene önce alındı tümör 1.evrede olduğundan kemoterapi vs ihtiyaç görülmedi çok şükür gayet sagliklıyım polislige başvurabilir miyim?

 8. El terlemesi engel mi

 9. Dostum pomem de genitalBölge de hpv sigili var 3 4 tane polis lige engel mi.. penis Acik şekilde muayene mi oluyor? Bazi arkadaslar testisleri makinaya koyduklarını söylediler bilgin varmi bu konuda

 10. sol epididim sağ epididim anikoik basit kist pomeme engelmi?

 11. sol epididim sağ epididim anikoik basit kist pomeme engelmi?

 12. sol epididim sağ epididim anikoik basit kist pomeme engelmidir?

 13. Ben şuan görevdeyim yeni başladım. Varikosel ameliyatı olursam sıkıntı olurmu

 14. Merhabalar!
  Sol böbrek alt pol komşuluğunda 40*41mm boyutunda püskistik ince duvarlı anekoik yapı mevcuttur. Bulgu egzentrik yerleşimli kortikal kiste veya presplenik yapılardan kaynaklanan insidental kistik lezyona ait olabilir..
  Raporda bu yazıyor. Elenmeye engel mi acaba??

 15. Sol testis doğuştan yok herhangi bir ilaç ve tedavi görmedim hormonal testlerde bir soruna rastlanmadı olumsuzmudur

 16. Varikosel elenme sebebimidir pomem de

 17. Kasık fıtığım var hareketlerime ve sporuma engel değil pmyo da sıkıntı olur mu ? Cinsel bölgeye genel sağlıkta bakılıyor mu ?

 18. Ben 2017 eylulde kapalı taş operasyonu geçirdim. Taş kanalı tıkadı acil ameliyat ettiler beni kapali.ben şimdi polis olamıyor muyum ? Ben şok .

 19. Admin doğar doğmaz yumurtalığın biri şiş olduğundan dolayı alındı yönetmelikle sağlam olan kabul edilir yazıyorhiç bir hormonal bozukluk yok normal doktora gittim sağlam dedi herhangi bir sorun olur mu

 20. Ufakken bir bisiklet kazası geçirdim ve sol testisim şişmişti daha sonra ameliyat olmadan tedavi oldum ama şuan şekil bozukluğu var diğerinde sorun yok acaba genel sağlıkta sorun olurmu lütfen yanıtlarmısımız

 21. Varikosel polis olmama engel mi hiç ilerlememiş ve herhangi bir ameliyat söylemedi gerek yok dedi herseyim normal sadece varikosel var engelmidir

 22. hocam merhabalar pame veya pomem de ön sağlıktan geçtikten sonra esas sağlıkta kronik prostat iltihabı öğrenciliğe engelmidir ? prostat değil kronik prostatit i soruyorum iyi günler

 23. 4 dişim eksik bide çürük dişim var intibakta dişe bakılıyor mu?

 24. Hocam pmyo da doktor sağ ektopik pitotik böbrek tanısı koydu ama sağlam yazdı elenirmiyim

 25. Hocam kontrolde cinsel bölgeye bakılıyormu ?

 26. Adminim sağ böbrek 2cm aşağıda tıptaki adı ektopik böbrek fakat herhangi bir tedavisi veya fonksiyonel bozuklugu yok organ sapasağlam. Tutup da elicekler mi şimdi beni?

 27. Abiler 20 yaşındayım doğuştan tek böbrekliyim ama diğer böbreğim gayet sağlıklı hiç bir sağlık sorunu yok polis olabilirmiyim

 28. Merhaba ibiler ben dogustan hormon eksikligi var ve ine vuruluyorum hormon inesi askere gidemiyorum ama bekci olmak istiyorum onun icin ne yapmam gerek

  • Hormon eksikligi dediysem sagda var solda yok ama bu hormon inesini kullaninca baya kuvvetli oluyorsun askere gitmeden bekci olabilirmiyim boyum 173

  • Sorun yaşayabilirsiniz.

 29. 2011 yilinda testis varikosel ameliyatı oldum çok sükür hic bir sporuma engel olmadı. Bunun haricinde midemde reflü ve gastrit var . Bu 2 sağlık sorunum polis olmama engel midir ?

 30. Merhabalar. Eskiden testis tersiyiyonu ameliyatı gecirdim ve bir testis alındi. Diğeri sağlam ve hormonal bir bozuklukta yok. Bu engel teskil eder mi ? Ve önsaglikta bunu belirtmemek sıkıntı yaratır mi ?

 31. hocam hipogonadizm olanlar yani yumurtalıklar küçük herhangi bi engel olurmu

 32. merhaba 2 ay önce taş düşürdüm herangi bir mudahale almadım sadece serum yedim kendim düşürdüm memurluğa etkisi varmı

 33. Karaciğer canlı donörüm safra kesesi alındı sınavı kazandım sağlık kuruluna kaldım bi problem yaşarmıyım karın bölgemde 20 cm ameliyat izi var

 34. Böbrek kumu sorun olurmu

 35. Böbrek daralması engel mi ?

 36. Admin beim de sol böbrek 6 cm sağ böbrek standart ölçüsünde 10 cm bende sağlık raporunda öğrendim herhangi bi sıkıntı yaşamıyordum üroloji doktoru sintigrafi istedi nükleer tıpdan sonuçlar çıkmadı daha yani kısaca böbrek doğuştan 4 cm küçük elenirmiyim.

 37. Admin bekçilik sınavını gectim sevkim yapıldı bütün poliklinik şerden gectim ürolojide sadece varikosel çıktı solda 3mm sagda 2.3mm heyetin karşısına Çıkacağım eleyebilirler mi bu sebepten dolayı.

 38. Mikroskopik hematüri çıktı idrarda elenme sebebi olurmu?

 39. Kolay gelsin bir sorum olacak sağlık işlemlerindeyim ultrason çekildi her hangi bir problem veya kist vb bişey yok temiz cıktı sadece böbrekler arasında boyut farkı var mm leri yazdı ikisi aynı boyda değil sorun olurmu

 40. Merhaba, karaciğer sağ-sol lob bileşkesi düzeyinde 42*20mm boyutunda anekoik kist görülmüş. Elenir miyim

 41. Girdigim carsi ve mahalle bekciligi saglik raporu asamasinda butun polikinliklden saglam aldim sadece uroloji polkinliginden muane bulgusuna sol epidimi kisti yazdi ama snuca saglam yazdi dktr ilac bile kullnmaya getek yok ddi cok onemli bisey degil ddi heyet ne der buna heyete gircem

 42. s.a kolay gelsin hocam bekcilik için saglik testinden gectim hepsi saglam yazdı uroloji tarafindan idrar yolu çapı genis çıkti saglam yazdilar ama ankaradan sorun çıkar mı ? teşekkürler

 43. Usta benim sadece sol böbrekte kum çıktı ultrasonda. Sonuç sağlam ama halen heyete falan çıkmadık. Sorun olur mu sizce ?

 44. 5mm lik böbrek taşı engel olur mu?

 45. Mart 2018 bekci alanındaki sağlık kurulunda böbrek taşı olduğu için sağlık kurulu raporu alamadım. Aralık ayındaki bekci alımında çarşı ve mahalle bekçisi olur raporu aldım. Ankara daha önceki alimdaki bekci sağlık kurulu raporuna bakar mı

 46. hocam pöh alımlarında endokrin veye üroloji bölümünde cinsel organa bakılıyormu benim arkadaş diyo komple soyunduruyolar felan

 47. peki yumurtalıklar küçük ise doğuştan ayni ama gerekli desteklemeyi almışsam fsh ve lh düşüktü onlarda şimdi normal aralıkta engel bir durum olurmu hipogonadizm yani

 48. Tümörden dolayı testisimin birini aldılar. İlk evre olduğu için tedavi görmedim. Askerden muaf tutuldum. Polis olabilir miyim?

 49. benm hemoglobin 17.9 cikti refarans deger 16 ama saglam yazildi bi sknti cikarmiki kafama takildi yardimci olursaniz sevinirm?

 50. anjiomyolipom bende mevcuttur.Bekçilik için bu engelmidir ?

 51. Admin ilk aldigin saglık raporunda bekçi olabilir raporu aldim fakat idrarde biraz kan çıkti. Dosya geri döndü ankaradan. Başka bir hastaneye sevk edildim. Ve burada beöbrekte taş çıktı olumsuz rapor verdiler. Ne yapmam gerek teşekkürler

 52. Hocam sol böbrekten taş nedeniyle açık ameliyat oldum polis olmaya engel mi

 53. Hocam benim tek böbrek ana doğuş yok ama diğer böbrek sağlıklı ve vücut için yeterli sorun olur mu ?

 54. Admin iyi günler benim 2014 de amatem de tedavim cıkıyor elenme sebebimi 1 kere saddce

 55. Hocam, benim doğuştan sol böbrek olması gereken yerden aşağıda pelvik bölgede defalarca üroloji doktorumla görüştüm. Böbreğin tüm fonksiyonlarıyla tıpkı sağ böbrek gibi çalıştığını söyledi. Kısacası;böbreğin pelvik(kasık civarı) bölgede olması şartlara uygun mudur ?

 56. Lazer ile böbrek taşı kırdırmak polisliğe engel mi

 57. Admin fıtık ameliyatı geçirdim bu problem olur mu tek over mevcut

 58. 2011 yılında sol bobrekten kapalı amelıyat oldum bundan 8 yıl once saglık raporlarında cıkarmı? suan bobrekte tas yok. kapalı oldugu ıcın elenme sebebı olurmu

 59. Hocam sağ böbrek küçülüp sol büyüyor dedi doktor ama tek böbrek iyi durumdaymış polis olma durumu nedir söyler misin

  • Merhabalar,
   Konu ile ilgili araştırma yapmış olsam da sizi aydınlatacak bir bilgiye ulaşamadım. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na danışabilirsiniz.
   Alacağınız cevabın gönlünüzce olmasını dileriz.

  • hocam yani şuan bakarsak tek böbrekli olarak gözüküyorum ama olabilir miyim ?

  • Merhabalar,
   Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

   Sitemiz tarafından yayınlanmıs ve aşağıda linki olan yazıda detayları görebilirsiniz. Ilk sorunuzda sorunuzu iyi anlayamamış olmamdan dolayı gerekli cevabı veremedigim icin tarafınızdan özür dilerim.

   http://www.bekcialimi.com/polislik-pomem-paem-pmyo-uroloji-sartlari

 60. Iyi gunler hpv bekci olmaya engelmi yada gecmis saglik kontrollerinde cikarmi suan sukur devam eden bsy yok.

 61. Sol böbrek pelvik yerleşimli. Subaylıkda sağlık kurulundan sağlam verdiler. Sorun olmaz dediler. Polislikde bi sorun teşkil edermi ?

 62. Hocam kasık mantarı veya herhangi bir mantar genel sağlıkta sıkıntı çıkarır mı polislik için

 63. Merhaba hocam benim yumurtalıklarımın 1 tanesi yerinde değildi ameliyat oldum 8-9 yasında geri yerine aldılar fakat diğerine nazaran yinede biraz daha yukarıda pomem sınavını kaZandım bu sağlık kontrolünde bir engel olur mu

 64. Merhaba eswl ses dalgası ile böbrek taşı kırdırmak polisliğe engel mi acaba yönetmelikde açık ve kapalı amaliyat öyküsü olmadan komplikasyonsuz düşürülmesi gerek yazyor eswl (ses dalgası) ile ilgili birşey bualamadım

 65. merhaba iyi günler 2017 yılında sol böbreğimde 4mm taş vardı idrar yolundan küçük bi operasyonla girip taşı kırdılar.Herhangi bir kesme yada ameliyat izi yoktur.bu bekçiliğe engelmidir acaba yardım edermisiniz ?

  • Engel olmaz kanısındayım

  • ahmet ben bende 2018 yılında taşı kırdırdım fakat doktor tarafından önsaglık kontrollerinde elendim. yönetmelikte cerrahi müdahale yazıyor. bilemiyorum belki de doktorun insafına kalmış olabilir bu durum cunku acık veya kapalı ameliyat olarak gecmesede cerrahi bir mudahale var… kesin bir bilgi alırsanız banada haber verirseniz cok sevinirim

  • pardon ben polislik için yazmıştım. bunu da belirtmek isterim. admin eğer polislikte kırdırmayla alakalı bir fikrin varsa yardımcı olabilir misin.?

  • O an inceleyen heyet takdir ediyor dediğiniz gibi

  • daha önce kırdırmayı sorun etmeyen birileri oldu mu peki. yani şansımın yüzdeliğini hesaplamaya calısıyorum .s

  • şeyma hanım 16 nisan salı günü ön sağlık kontrolüne giricem inşallah bir problem yaşamam diye ümit ediyorum 🙁

  • ahmet bey sonuçlar nasıl önsaglıktan geçebildiniz mi? cunku ben 24. donem için başvuru tekrar yaptım fakat hala tereddutteyim…

  • Şeyma hanım enteresan bir şekilde geçtim ön sağlıktan bende inanamadım başta ama geçtim çok şükür ameliyat olmadım kırdırdım dedim sorun etmediler 🙂

  • hayırlı ugurlu olsun, İnşallah bu anlayışı polisliktede gösterirler umarım 🙂

  • Çok teşekkür ediyorum,inşallah sizde sorunsuz şekilde atlatırsınız bir problem çıkmaz,iyi dileklerim sizinle 🙂

 66. Sağ böbrekte 7.5 mm sol böbrekte 14 mm kist var polislik için bi engel teşkil eder mı ?

 67. Bekcilik icin 1 derece varikosel engelmidir hocam

 68. Testisimin biri tümörden alındı. Diğeri sağlam. 5 yıl oldu ameliyat olalı. Tedavi görmeye gerek duymadı doktor. Sadece kan tomografiyle kontrol altındaydım. Sağlığımda çok şükür problem yok. Askerden muaf tutuldum. Bu durum Polis ya da bekçi olmama engel olur mu?

  • Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir. İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir. Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

  • Tek testisim var ve sağlam ancak tümör geçmişi sıkıntı yaratır mı bunu merak ediyorum. Bu sebeple elenen oldu mu acaba. Polislikte anlık sağlık durumu önemli diyolar. Çok şükür gayet sağlıklıyım.

 69. Merhaba sol böbreğim sağ böbreğimë göre biraz daha küçükmüs bu polislige engel midir

  • Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir.

  • 24.dönem pomem güven masası için alım olcak ya sağlık da ni esneme olur mu peki

  • Öğrenci alım şartları değişmez.

 70. merhaba benim böbreğim at nalı ama bir sorun çıkmazmış polis alımına engel mi

  • Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir.

 71. Testisimin biri tümör nedeniyle alındı b,c,d dilimlerinde genital sistemin iyi yada kötü huylu tümörleri ve cerrahileri yazıyor ama A diliminde tek testisli olmak hormonal bozukluk yoksa ilaç tedavi ihtiyacın yoksa engel değildir diyor tümör nedeni ile alınan testisin ve bu amaliyatın engel olup olmadığının cevabını verir misiniz bekçilik sınavını kazandım atama beklerken doktor beni 5C maddesinden elemeye çalışıyor şimdi mahkemelik oldum mevcut sağlık durumum gayet iyi hastalık yazacak hiçbirşey bulamıyorlar beni A diliminde mi değerlendirip atamam yapılacak

  • Maalesef bilemiyorum hangi maddeye girersiniz.

  • Abi son durum ne aynı dertten bende muzdaripim

  • Kardeşim mahkemeyi bekliyorum daha bu durumda polis okulunda eğitimde olan kişiler varmış A maddesi 1b den dolayı sağlam almışlar hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla ama hala endişeliyim 0541 603 40 42 beni ara sen

 72. admin kardeşim, bende varikosel var birinci dereceydi en son ilerleme olmnuş mu bilmiyorum, ancak subay astsubay alımlarında heyet tereddütsüz eliyomuş. polislik ve bekçlikte durum nedir, ben bekçilik ön mualaktı geçtim su anda

  • Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir

 73. Penisimde vitiligo mevcut. Üroloji doktorları cok dikkat ediyorlar mı bu duruma? Geçme şansım nedir?

 74. Sn admin merhaba ben 3 yıl önce tüberküloz geçirdim ve atlattim şuan bu sorun yok ama kayıtlarda çıkıyor 3 yıl öncesinde sizce genel sağlık taramasinda sorun cikarmi teşekkürler.

 75. Merhaba benim sağ böbreğimde 10 mm kis var dediler bu uzman erbaşlıkta elenmeye engelmidir

 76. merhaba nefrolojiden hematüri diye teshıs koydu erıtroısıt sayısı 8 cıktı ama urolojıden saglam aldım poıslıkte elenır mıyım

 77. Merhaba pomemde ogrenciyim nefroloji bölümde A3-B1 maddesi yazdı tanı olarakta hematuri yazdı fakat B1 maddesinde kontrol altına alınabilir hiperurisemi ve protunieri yazıyor muayene bulgularinda da normal yazıyor sizce bu sebepten elenir miyim

 78. sağ böbreğimte kum var pomemde engel olur mu

 79. merhaba 24. dönem pomeme basvuru yaptım sağ böbreğimde milimetrik kum var elenirmiyim

 80. Sağ böbrek doğuştan yok polisliğe engelmi

 81. Herkese selam. Hpv engelmi acaba.yonetmelikte hpv ile ilgili bir şey yok.Penisimde duruyor kötü gözükmüyor. Bazi sitelere baktim hpv si olan polis abilerimiz varmis onlara sormuslar onlar engel olmadığını yazmış. aboyle bir durumla karşılaşan varmı. Bide üroloji nasi bakıyor detayli eline alipmi bakiyor yoksa indir deyip uzaktanmi yani bu engelmi.abiler saygılar

  • Şansınızı deneyeceksiniz ama olumsuz olması muhtemel.

  • Peki reis sen böyle hpv den elenen veya gorevde olan duydunmu? Birde dediğim gibi detaylımi bakıyorlar ürolojide yoksa kapıdan girince şöyle bi bakıp açmana gerek yokmu diyorlar yerinden ilinden doktorundan doktoruna değişiyormu. . Göz, kalp olsa soracam kimseyede soramıyorum o yuzden burdan soruyorum. Piskolojm bozuldu yatamıyorum geceleri bu soru aklımda habire. Hani hastalığım olsa neyse ama boyle eften püften ve yönetmelikte olamayan bireydenn elenmem zoruma gider 10 aydır zaten işsizim bide yuzup yuzup kuyruğuna gelip elenmek çok koyar.Hpv ile ilgili bir bildigin varsa yaz sayın kardeşim. eyvalhh şimdi den.

 82. Abicim benim sag testiste epididim kisti var yumurtalikla bi alakasi yok sorun olurmu doktor varlığı sorun yaratmaz demişti aldirmasam sorun olurmu rica etsem bilgi verirmisin yönetmelikte bulamadim veya aldirim m mi

 83. Urs operasyonu geçirmek polisliğe engelmidir?

 84. merhaba iyi günler idrar yolundan küçük bi operasyonla girip taşımı kırdılar.Herhangi bir kesme yada ameliyat izi yoktur.bu polisliğe engelmidir acaba yardım edermisiniz ?

 85. Merhaba kolay gelsin. Üretra darlığı yani idrar yolu darlığı engel midir ? &70 oranında iyileşme sağlandı.

  • Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Sizin durumunuzu tam olarak bilemiyorum.

 86. El bileğinde kist aldırmak polisliğe engel mi

 87. testisimin biri küçük. doktor atrofik testis dedi. bu sorun olur mu ? hormon düzenini bozan bi durum yok.

 88. böbreklerimde polikistik kist var ama boyları çok küçük sizce polislik için şansımı deneyeyimmi

 89. Lazer ile tas amelıyatı polisliğe engell mi.

  • Hayır.

  • Cok özür diliyerek solicem. Amelıyat oykusu olmıcak diyor ama. Lazer ameliyatı dıye gecıyor. Bobregı kesmiyorlar. Hıc kesik olmuyor. Bu engel degil dımı eminiz admin? Cunku lazer olucam

  • Yönetmeliğe bakabilirsiniz. Biz bu zamana kadar engel olan görmedik. Taş varlığı engeldir. Yani lazer olmasan taş dursa zaten elenirsin.

  • Hocam son sorum da tek gözde 2 derece olucak diyor ya mesela tek gözde 2 kusur var hem miyop hemde astigmat hee biri mi 2 olucak yoksa toplam mi 2 olucak

  • Toplamı en fazla 2

  • Eee ben dede aynı sıkıntı var bana elenirsin dedi bu adam sallıyor büyük ihtimalle

 90. Ben de lazerle taş kırdırıp aldırdım ama 23. Dönem de elediler beni 25.dönem bir daha girmeyi düşünüyorum ama bunun bir çözümü yolu falan Yok mu yönetmelikte sadece engeldir diyor yani kapalı ameliyat olduk diye polis olma şansımız Yok mu sonuçta şuan sağlıklıyım ?

 91. Utku bey merhaba idrar yolundan bir ameliyat geçirdim penisimde herhangi bir fonksiyon kaybı yok herşey normal ancak bu ameliyat izinden korkuyorum penisin alt tarafında sıkıntı olur mu acaba ?

 92. at nalı böbrek mevcut bende ama herhangi bir sağlık sorunu yaratmıyor A diliminde olarak görünüyor PMYO sağlık heyetinin vicdanına kalmış bir durummu bu yoksa direkt öğrenciliğe engel sebebimidir ?

 93. Bide taş aldırmak neden engel aldırdım bitti ameliyat izi Yok bir şey Yok gayette sağlıklıyım şuan mantıklı bir sebebi olması lazım engel olması için

 94. Herkesde taş çıkabilir bu gayet normal tedavisi de ameliyat ile aldırmak ve ben aldırdım bünün geri dönüşü Yok ben bunu yaptım diye neden hiç polis olamıyorum yok mu bunun çözümü gerçekten

 95. Testisin biri tümörden alındı ve ilk evre olduğundan hiç tedavi görmedim. Diğeri sağlam. Engel mi bu durum?

 96. Utku bey kolay gelsin, 2 tane sorum olacak.. 25. döneme başvuracam sol kol bileğimde yazıyla 2 adet küçük dövme vardı ameliyatla aldım aylar öncesinden, doktor raporunuda aldım ama çizikler hala duruyor, bu engel olabilir mi ? Bir diğer sorumda sağlık kontrolüne bakan doktorlara önceden ulaşma imkanımız var mı, gidip bilgi almak için.

 97. UTKU Bey sol böbreğim sağlam çalışma oranı % 67 ama sağ böbreğin çalışma oranı % 32 pöh için sorun olurmu

 98. Utku bey merhaba , benim açık taş ameliyat izim var ama şuan saglikliyim hareketlerimi de etkilemiyor bu benim pöh olmama engel mi ?

 99. Akdeniz ateşi hastalıgı polislige engelmi

 100. Zafer ŞAHİN

  Merhaba, babam polikistik hastası bendede iki böbrektede çok sayıda basit kistlere rastlandı en büyüğü 3 cm yaşım 22 polis olmak istiyorum olabilir miyim. Teşekkür ederim

 101. Merhaba geçtiğimiz zamanlarda ürülojiye kasıgımdaki agrı için gittim az Bi şişlik var güncel spor yapıyorum bana dedi ki çok zorlama zorlarsan kasık fıtıgına dönüşür dedi güncel olarak agrı sızı yok fakat mekik yada kasıklarımın aktif olarak çalıştırınca agrı yapıyor ve genel sağlık kontrolunde sorun olur mu

 102. Ben 21 donem polis egitimi aldim mezuniyete 2 gun kala sag ektobik bobrrk tanisi nedeni ile ilisigim kesildi yeni degisen yonetmelige gore sorun teskil ediyormu

 103. Doğuştan bir böbreğimin biri küçük diğeri normal çalışma oranları küçük böbrek %20 / normal böbrek ise %80 Polisliğe engel midir ?

  Tam ve sağlıklı mı olmalıdır ?

 104. Upj darlık ameliyatı oldum darlık giderildi bi sorun olurmu pomem alımlarında ?ameliyat izi 13 cm felan yani hem ameliyat açısından hemde iz konusunda bi sorun olurmu

 105. merhaba hipogonadizm polisliğe engel mi ? testisler yerinde suanlık 3 ayda bir ilaç kullanıyorum okula girmeden önce ilacı yaptırsam tüm hormon değerleri normal çıkıyor ama yinede ister istemez üroloji veya endokrinoloji uzmanı durumu anlar bunu engel sayarlar mı ??

  • hipogonadizm bildiğim kadarıyla engel ama kesin diyemem. incelemeniz lazım yönetmeliği

 106. Sağ epididim kisti engelmidir

 107. Yumurtalıklarımda dermoid kist tespit edildi ve bunlar genelde iyi huylu oluyor. Doktor ameliyatla alınabileceğini söyledi ameliyat olduktan sonra polislik adına herhangi bir engeli olur mu

 108. Yeni yönetmenlikte 29 eylül 2019

  Testis ve eklerinin basit kistleri, distal hipospodais, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir.

  Böylece varikosel sağlıktan geçiyor sayılıyor dimi??

 109. Tam bir teşhis konulamadi ama büyük ihtimalle damar genişlemesi denilen bir sorun var beni çok rahatsız etmiyor bu sorun ama orda sıkıntı çıkarır mı

 110. Doğuştan tek böbrekli olmak polislik için engelmidir

 111. İyi akşamlar hocam daha önce nisan 2019 da jandarma uzmanlık heyet raporunda sag testiste hidrosel oldugu söylendi ve heyet raporu olumsuz dendi simdi paem ve 26. Dönem pomeme girsim sonuc bekliyorum bu sınavların heyet raporlarında da hidroseli engel ederler mi acaba yardımcı olur musunuz lütfen

 112. Mevcut total bobrekfonksiyonlarina sol bobregin katkisi yuzde 64 sag bobregin katkisi yuzde 36 olarak hesaplanmistir. Sag bobreknormal lokalizasyon sekil ve boyuttadir. Sag bobregin kontrasyon fonksiyonu hafif azalmistir. Ilaca tam yanit vermistir. Bu tani PAEM de elenme sebebimidir.

 113. Solepididim8mmcapinda1 adet spermatosel bekçiliğe engelmidir

 114. Sol böbrek Orta polde 14 mm septalı komplike kist izlendi. Bu memurluğa geçişe engel midir ?

 115. Levent YEŞİL

  Bekçilik için başvuruda bulunmak istiyorum

 116. Idrarda eritrosit cikti benim bu bekcilige engel mi ankaradan döner mi

 117. Bobregimde polikistik kist mevcut polislige engelmi?

 118. At nalı bulgusu ile sevk edildim. Doktor böbrek sintigrafisi istedi. At nalı a dilimi 3 ç maddesine uyuyor ama fonksiyonlarına bakicaz denildi. Sol bobregim sağ bobregime göre biraz küçükmüş. Sol yuzde38. Sağ yuzde62 çalışır durumda. Araştırma göre elenme ihtimalim çok yüksek. Fakat bu böbreklerin illaki yüzde 50- 50 mi çalışması lazım. Yani bı derecesi yokmu. Elenirmiyim sizce.

 119. Merhabalar ben 26.dönem pomemi kazandım ve aklıma takılan idrar yolu darlığım var.Kendim 1,5 ayda bir 10 dakika sonda yapıp hastalıgımı önlüyorum ve günlük yaşantıma hiç etkisi yok neredeyse ön sağlıkta bu durumu bahsettim sıkıntı olmamıştı.Sağlık raporunda olsun uzmanların bakması olsun bu hastalığın derinliğine göre bir değerlendirme yapılıyor sanırım veya genel oalrak bir engel teşkil ediyor mu ?

 120. sa öncelikle sol böbreğim sağ böbreğimden yaklaşık %20 daha küçük ama fonksyonel bi bozukluğu yok msü de ya pmyo da bir sıkıntı olurmu

 121. Emirhan Çelik

  Sağ böbreğim sol böbreğime göre biraz daha büyük ama solda hergangi bir kücüklük yok normal boyutunda. msü de sağlıkta sorun olurmu ?

 122. Hormonal bozukluk polislige engel midir

 123. Sol renal ektopi yani sol böbrek sağ böbreğe göre biraz aşağıda polisliğe veya askerliğe engelmi?

 124. tek testisim yok polis olabilir miyim

 125. ünnetsizlik engel değildir değilmi?

 126. sünnetsizlik engel değildir değilmi?

 127. Polikistik over sendromu polisliğe engel mi yoksa küçük çaplı olması sorun teşkil eder mi?

 128. Merhaba sistit var bende sıkıntı olur mu? Randevu aldım ürolojiye gidicem peki kayıtlwrda çıkarsa da sıkıntı olur mu? Antibiyotik verecek yine muhtemelen ve enfeksiyon da var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir