Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Genel Cerrahi Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi ve buna bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislikte Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 115 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

115
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
kadir turgay
Ziyaretçi
kadir turgay

tedavi olunmuş bel fıtığı ameliyatı engel miydi ? teşekkürler

Polisadayi
Ziyaretçi
Polisadayi

Kasık fıtığı elenme sebebi mi. Ve elenme okursa ameliyat sonrası okula geri dönüş oluyor mu?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Ben şuan liseyi okuyorum acaba polislige basvurabilirmiyim yani ortaokul sayilirim

mehmet
Ziyaretçi
mehmet

başvurular bittimi.?

Admin
Üye
Admin

Başlamadı. Polis Akademisi sitesini takipte kalın

Dila
Ziyaretçi
Dila

Merhaba adamın şimdiden çok teşekkürler.sağlık geçmişine ne zaman bakıyorlar ve serçe parmağımın tendonu kopmuştu ameliyat oldum ve avuç içimde 12 dikiş vardı .bu olay mülakatlar dan sonra oldu. Kazanır cagrılırsam sorun olur mı

Eray
Ziyaretçi
Eray

Bende 18 mm dalak büyüklüğü çıktı sağlıkta aksesuar dalak polisliğe engel midir acil cevaplar mısınız?

Admin
Üye
Admin

Merhabalar aynı durumda olup Ankara’ya sevk alan arkadaşlar biliyoruz. Yani direkt elenmiyorsunuz. Sevk alıp ankaraya gidiyor orada degerlendiriliyorsunuz bunu biliyoruz.
Ancak bu arkadaşlar sagolsunlae sonuç aldıktan ve bizlerle işleri bittikten sonra dönüp bizleri aydınlatma geregi duymadıkları icin su an size sonucun ne olduğu konusunda bilgi veremiyoruz.

Eray
Ziyaretçi
Eray

Sıkıntılı olanlar mı Ankara ya çağırılıyor?

Admin
Üye
Admin

Direkt eleme sebebi olmayıp, sağlık komisyonunun isin icinden çıkamadığı hallerde.

Eray
Ziyaretçi
Eray

Bu konuda kimden fayda yararlanabilirim bilen birisi veya başından geçmiş birisi

Admin
Üye
Admin

Tecrube yaşamış adaylarımız lütfen bu yoruma cevap verip arkadaşımıza yardımcı olsunlar. Dilerseniz siz de Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığından bilgi talep edebilirsiniz

fecrigül
Ziyaretçi
fecrigül

meme dokusunda kitle var ama sağlık yönnden hiçbir zararı riski yok tedaviye gerek de yok elerlermi acaba

Admin
Üye
Admin

Merhabalar,
Yapmış olduğum inceleme sonucu, iyi huylu olup, dönme şansı olmayan bu tür kitlelerin ve de cerrahi yöntem ile şifa bulmuş hallerinin sorun teşkil etmediği yönünde görüşler olduğunu tespit ettim.
Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına danışarak daha emin ve net bilgiye ulaşabilirsiniz.

fecrigül
Ziyaretçi
fecrigül

teşekkür ederim iyi çalışmalar

Machine1
Ziyaretçi
Machine1

Hocam safra kesemde 5 mmlik polip var sorun yaratır mı ?

Admin
Üye
Admin

Merhabalar,
Aşağıda internet sitemiz tarafından yayınlanan yazıda durumunuz ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz;
https://www.bekcialimi.com/polislik-pomem-paem-pmyo-genel-cerrahi-sartlari

Machine1
Ziyaretçi
Machine1

Malesef engel varlığından habersiz olduğumuz doktorun önemsiz olarak gördüğü 5 mmlik polip yaktı bizi pomeme katılmaya hak kazansam bile gitmem

Merttt
Ziyaretçi
Merttt

Merhaba. 10 yıl önce göğüsten ameliyat olmuştum polisliğe engel midir göğsümde ameliyat izi var ama her hangi bi problem yok günlük hayatımda

merve
Ziyaretçi
merve

Kardeşim doğuştan damağı yarık doğdu daha sonra ameliyat oldu.Şuan görüntüsünde konuşmasında herhangi bir sorun yok. doktorlar bile kendisi söylemediği zamanlarda anlamıyorlar ameliyat olduğunu. Ameliyatın çok başarılı ve güzel yapıldığını söylüyorlar. polisliğe engel mi şuan tüm organları tam ve sağlam.

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

3 aylıkken kasık fıtığı amekiyatı oldum fiziksel olarak hiçbir problem yok zaten yeni öğrendim bunu komisyona bildirmeme gerek varmı

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

3 aylıkken kasık fıtığı amekiyatı oldum fiziksel olarak hiçbir problem yok zaten yeni öğrendim sıkıntı olurmu

Mami
Ziyaretçi
Mami

İyi aksamlar hocam 10 sene önce akcıger karacıger kisthıdadık ameliıyatı oldum .2 sene sonra askerlik geldi bana askerlikten muaf verdiler doktor bana ıtıraz etmemi soyledı boyle bir karar yalnıs senden organ kesmedik falan diye bende vermedim simdi ise pomeme basvurmak istıyorum engel olur mu bana

Hasab
Ziyaretçi
Hasab

Hocam jinekomasti ameliyatı engelmidir degilmidir doktorlar neye gire değerlendirecek bunu lütfen yardımcı olurmusunuz

Mustafa.33
Ziyaretçi
Mustafa.33

Dalağım normal boyutundan 2 cm büyük bu pomem için elenme sebebimi?

Eray
Ziyaretçi
Eray

Bir sıkıntı oldu mu dalak büyüklüğünden?