Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Genel Cerrahi Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi ve buna bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislikte Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 185 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

185
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Safra kesesinde birden fazla (2-3) tane safra kesesi taşı var.
Ameliyat olmazsam Jöh veya Pöh’e engel olur mu?

ahmet özgen
Ziyaretçi
ahmet özgen

admin kolumdan 3 yıl önce basit bir ameliyat oldum hiç bi engelim yok spor yapiyorm . 6 cm lik iz var engel mi polislige ?

küB
Ziyaretçi
küB

17 sene önce açık ameliyatla safra kesesini aldılar ve yaklaşık 20 cmlik bir iz var polis olmama engel mi ?

uğur
Ziyaretçi
uğur

hocam kuyruk sokumunda kızarıklık var ama pek belli olmuyor sorun olur mu bu sizce

uğur
Ziyaretçi
uğur

Hocam kuyruk sokumumda kızarıklık var biraz belli olmuyor ama pek sorun olur mu bu sizce

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Aksesuar dalak 17mm pmyo için engel midir?

İlyas
Ziyaretçi
İlyas

Kasıktan 1 yıl önce kist sebebiyle ameliyat olmuştuk ancak iki kere olundu bu polislik için engel mi acil cevap verirmisiniz şimdiden teşekkürler

Serhat
Ziyaretçi
Serhat

Admin 13 yıl önce akciğede kist ameliyatı oldum.hastaneye gittim bir sorunum yok ama sırtımda 15 cm lik bir iz var.bu engel olurmu ameliyatı çok eskiden olduk

Yakup
Ziyaretçi
Yakup

Paem için kasık fıtığı ( 2cm ) engelmidir ?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Mehaba
7 yıl önce karaciğer kist hidatik ameliyatı oldum.Ameliyattan sonra hastalık şifa buldu ultrason da hiçbir sıkıntı gözükmüyor.Karnımda 20cmcm ameliyat izi var.bu durum polis olmaya engelmidir ?

Admin
Ziyaretçi
Eda

Merhaba,göğsümde birden fazla fibroadenom var polisliğe engel mi?

A. Güler
Ziyaretçi
A. Güler

Laparaskopik bağırsak fıtığı (rektosel) ameliyatı polisliğe engel mi?

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Apandist ameliyatı polis olmaya engel mi? Pomem için? Teşekkür ederim 🙂

Sinan
Ziyaretçi
Sinan

Merhaba tese (taşak) ameliyati olan kişi heyet raporunda sıkıntı olurmu?

ferdi
Ziyaretçi
ferdi

bekçi olmak istiyorum fakat safra kesesinde polip oldğu için ameliyat oldum enğelmidir
teşekur ederim