Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Genel Cerrahi Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi ve buna bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislikte Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

ÖNEMLİ:   PAEM Başvuru Evrakları

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
207 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammet
Muhammet
24 Mayıs 2020 04:07

Merhaba ben 2 sene önce karaciğer nakli oldum. Nakil alıcısıydım. Şuan kan testlerim çok iyi. Nakil olmam polisliğe veya bekçiliğe engel midir?

Veysel
Veysel
9 Mayıs 2020 02:15

Tüp mide (kapalı, obezite cerrahisi) PAEM e engel olur mu?

Fatih
Fatih
6 Mayıs 2020 23:34

Dalak büyüklüğü pomem e veya askeriyeye engel mi ?

Nur
Nur
11 Nisan 2020 21:54

Merhaba dizimden ameliyat oldum dizimin baska bi yerinden kıkırdak alip kıkırdak naklettiler bu sorun olur mu koşmam da yürümem de sorun yok dikmişim belli bile olmuyor neredeyse

Ersin
Ersin
10 Nisan 2020 00:01

Tendon kısalığı engel olur mu cerrahi operasyon sonrası durum ne olur. Şuanda kısalığın bana tek etkisi iki ayak üstü çökerken (squat) şeklinde topuklarım yukarı kalkıyor.

fırat balkan
fırat balkan
24 Mart 2020 23:05

gevşek les ameliyati (laparoskopi) olucam pmyo ya engel mi

Ozancan
Ozancan
31 Ocak 2020 22:33

Liponasti polisliğe engelmi

Yusuf
Yusuf
26 Ocak 2020 12:35

Dalak boyutu 133 mm bekci olmaya engelmidir?

Sibel
Sibel
9 Ocak 2020 02:00

Merhaba karaciğer kist ameliyatı oldum 7 yıl oldu iz var polisliğe engel mi

Ibrahim
Ibrahim
23 Aralık 2019 22:28

Göguslerim de hafif yaglanma var engelmidir on sagligi gectim ama genel sagliga kafam takildi?

Esra
Esra
23 Aralık 2019 00:38

Dalağım ve safra kesem alındı açık ameliyat olduğum için bi 20cm kadar izi var ama. Şuan herhangi bir sıkıntım kalmadı polis veya bekçi olabilirmiyim

Umut
Umut
13 Aralık 2019 13:09

Aksesuar dalak ve 9cm izi mevcut lütfen yardımcı olur musunuz subaylık için engel mi değil mi

Ömer faruk
Ömer faruk
12 Aralık 2019 17:13

Merhaba, safra kesemde 3 tane 6 mm lik taş var, yönetmelikte 1cm den az dediği için 3ünün toplamı etkiler mi ? Ameliyat olmamı önerir misiniz ? Teşekkür ederim

Ömer
Ömer
24 Kasım 2019 19:03

Safra kesesinde birden fazla (2-3) tane safra kesesi taşı var.
Ameliyat olmazsam Jöh veya Pöh’e engel olur mu?

ahmet özgen
ahmet özgen
20 Kasım 2019 02:10

admin kolumdan 3 yıl önce basit bir ameliyat oldum hiç bi engelim yok spor yapiyorm . 6 cm lik iz var engel mi polislige ?

Cihazınızda internet yok...

207
0
Hemen Destek İstex
()
x