Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Genel Cerrahi Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi ve buna bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislikte Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 165 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 573 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

165
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
ferdi
Ziyaretçi
ferdi

bekçi olmak istiyorum fakat safra kesesinde polip oldğu için ameliyat oldum enğelmidir
teşekur ederim

Umut can
Ziyaretçi
Umut can

Penisimde vitiligo mevcut , normalde cildiyenin konusu. Benim üroloji doktorundan geçme ihtimalim olabilir mi?

Ahmett
Ziyaretçi
Ahmett

Aksesuar dalak pomem için engel mi

Recep
Ziyaretçi
Recep

Karaciğerdeki tip 5 kist hidatik polisliğe engel mi?

Selma
Ziyaretçi
Selma

Merhaba safra kesemde taş vardı bu yüzden safra kesemi ameliyatla aldırdım polis olmaya engel olur mu elenir miyim cvbınızı bekliyorum tşk ederim

Muratcan
Ziyaretçi
Muratcan

Göğüslerimde yağlanma var fakat gatada olduğum kontrollere göre jinekomasti yok ve jinekomasti gözükmediği için plastik cerrahiye lazer liposuction olmam için yönelndirdiler ve jinekomasti hastalığı çıkmadığı için bu ameliyatı olmadım. Jinekomasti olmadığı halde göğüslerin görünümündeki büyüklük engel midir ameliyat olmalı mıyım ?

onur
Ziyaretçi
onur

safra kesesinde 7 buyuklugunde polip var bekcilige engelmi yonetmelikye boyle bisey yazmiyor

Serdar
Ziyaretçi
Serdar

Safra kesesinde polip var.safra kesisini aldırmayı düşünüyorum.
Ama bel fıtığım da var.fıtıktan geçme şansım olurmu

Serdar
Ziyaretçi
Serdar

Önceki alımlarda bel fıtığından yada safra kesesi polipinden elenen varmı arkadaşlar cevap yazarmisiniz lütfen

Gözde
Ziyaretçi
Gözde

Merhabalar cevaplarsanız çok sevinirim. Safra kesemi aldırdım. Kapalı ameliyat oldum. Hiç bir sorunum yok. Elenir miyim?

Onder
Ziyaretçi
Onder

Oncelikle mrb.bekcilik icin muracat ettim.velakin az bir miktarda jinekomasti var.okdr buyuk degil.sknti teskil edermi

Sinan
Ziyaretçi
Sinan

Safra kesesi ameliyatı engel mi

Tayfur
Ziyaretçi
Tayfur

Dalagın 142 milim büyük olması polisliğe engelmidir acil cevap verebilirmisiniz

M.tonn
Ziyaretçi
M.tonn

Dalak boyunun 15cm olması normal askerliğe engelmidir.
Birde apandisit ameliyatı polislik yada diğer bekçi ast subay gibi memurluklara engelmi ( apandisit ameliyatı 6 yıl önce oldum)

Zenci.prensess
Ziyaretçi
Zenci.prensess

Benim arkadaşım geçen sene göğüs küçültme ameliyatı oldu. Ama sağlıksal sebeplerden dolayı sırtında kamburlaşma falan vardı. Bu sene PMYO’ya başvurmayı düşünüyo. Engel olur mu?

anıl
Ziyaretçi
anıl

Safra kesesinde polip olması polislik ve bekçiliği engel midir?Polipin boyutu önemli mi.