Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Genel Cerrahi Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan genel cerrahi ve buna bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislikte Genel Cerrahi Şartları

Genel cerrahiye ait sistemlerinde kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batin veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fitiklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum ve soru sor bölümünden iletebilirsiniz. Diğer sağlık şartlarını sitemizde arayarak bulabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2018'de alınacak binlerce polis arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 32 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

32 yorum

  1. Küçükken sol avuç içinde cam kesiği sonucu ameliyat olmuştum baş parmak ve yüzük parmağında hareket kısıklığı var yavaş hareket ediyor sorun olur mu ya diğerlerinde hiçbir sıkıntı yok

  2. Hocam bende 5 yil once safra kesesi tasindan kapali ameliyat olmustum. Ypnetmelikte engel degildir diyor ama bazilari dustugun hastaneye bagli gibi yorumlar yapip gozumu korkuttu. Boyle durum olabilir mi ? Yonetmelikte engel degidir yazmasina ragmen elenmek soz konusu olabilir mi mahkeme hakki dogmaz mi o zaman

  3. Hocam iyi günler. Bende hemoroid problemi var ama sadece anüsde küçük meme belirtilerine sahibim. Dönem dönem dışkılamaya engel olmayan agrısıda rahatsız edici düzeyde olmayan bir şekilde. Ve günlük yaşantıma oturup kalkma veya egzersiz yapmama herhangi bir şekilde engel veya rahatsızlık verecek bir sorun teşkil etmiyor bu kanda çıkarmı veya intibak döneminde elenmeme sebebiyet verir mi?

  4. Ben de kasık fıtığı var görünüşte belli ama günlük hareketlerime sporuma engel değil şişlik olmasa varlığını hissetmiyorum elenme sebebi midir ? Pmyo da sıkıntı olur mu

  5. Merhabalar karacigerde kidt hidatik var ancak canli hucre yok tedavi edildi engel midir ? İlaç da kullanmiyorum yada bir ameliyat gecirmedim sadece laparskopik islem uygulandi 4 yil once

  6. Kaburgalarımda kırık vardı ve 3 kaburgamın akciğere batan kısımları ameliyatla kesilip çıkartıldı. Paem için bir engel olduğunu düşünüyorum fakat acaba şansım olabilir mi ? Konu ile alakalı bilgisi olan lütfen cevap verebilir mi ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*