Polislik (POMEM, PAEM, PMYO) Ağız ve Diş Şartları

Polis ve komiser yardımcısı adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH öğrenci adayı polis alımı için başvuran adayların sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, polis ve komiser yardımcısı öğrenci alımı için hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Polis adayları, Polis okullarına girebilmek için EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan ağız, diş, çene ve bunlara bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı ve komiser yardımcısı adayı öğrencilerin hepsinde aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle polis adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Polislik Ağız, Diş, Çene ve Bunlara Bağlı Sistemler Sağlık Şartları

Polis adaylarının ağız-diş ve buna bağlı sistemlere ait yapılarında

 • kronik hastalığı,
 • sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı,
 • organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı,
 • sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar

öğrenciliğe kabul edilmezler.

Nefes almayı veya konuşmayı güçleştiren, septum deviasyonları veya diğer burun ve boğaz patolojileri öğrenciliğe engeldir. Ancak başarılı cerrahi ile düzeltilmiş halleri sağlam kabul edilir.

 • Ön grup diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Ön grup dışındaki 5 ve 5’ten fazla diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
 • Üçüncü büyük azı dişlerinin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez.
 • Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.
 • Sabit protez yada dental implant uygulaması ile eksiklikleri giderilmiş olgular sağlam kabul edilir.
 • Alt ve üst dişler arası omm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati) öğrenciliğe engeldir.
 • Alt ve üst dişler arası 3mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati) öğrenciliğe engeldir.
 • 6mm’den fazla olan open-bite vakaları öğrenciliğe engeldir.
 • Çene ekleminin hastalıkları, trismus-konstrüksiyon veya ankilozları, kemik iltihapları ve şekil bozuklukları öğrenciliğe engeldir.

Dolgu ve kanal tedavisi olan dişler eksik olarak kabul edilmezler. Yarıdan fazlası duran çürük dişler eksik olarak kabul edilmezler. Diş teli tedavisi bekçilik alımında problem oluşturmaz.

Soru: Dişlerimde dolgu var. Eksik sayılır mı?

Hayır sayılmaz.

Soru: Dişlerimde implant var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Dişlerimde kanal tedavisi var eksik sayılır mı?

Hayır eksik sayılmaz.

Soru: Sadece diş kökü kalmış çürüklerim var. Eksik sayılır mı?

Evet eksik diş sayılır.

Konu hakkında merak ettiklerinizi soru sor ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Yazıya not ver.
Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 35 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 568 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

35
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Doğukan
Ziyaretçi
Doğukan

Ön Üst diste eksik var kaplama ile tedavisi yapıldı sorun olurumu?

Ayşe çiçek
Ziyaretçi
Ayşe çiçek

Yirmilik dışı çektirmek eksik diş sayılır mı

Çiğdem
Ziyaretçi
Çiğdem

4tanesi sondaki büyük azı dişler olmak kaydıyla 6 büyük azı dişim eksik ve Haricen de kaplamalı dişlerim var engel olur mu

mrv
Ziyaretçi
mrv

üst köpek dişim 1 tane eksik . diğer dişimden destek alarak köprü yaptrdım. eğer kazanırsam sağlıkta elenme sebebimidir. yönetmeliğe göre ön diş eksikliği elenme sebebi diyor kafamı bu madde çok karıştrıyo lütfen yardımcı olabilirmisiniz

Suzi
Ziyaretçi
Suzi

Ön iki köpek dişlerim diğerlerine göre biraz yukarda polis olmam için engel sayılır mı

Berke
Ziyaretçi
Berke

Abi bende çene geriliği var ama bana söylenene göre ön diş sağlamsa %90 geçermişim doğrumu ?

Sehms
Ziyaretçi
Sehms

Alt cenede onden iki disim eksik porselen kopru yaptirirsam saglik mulakatindan gecermiym?

Musa
Ziyaretçi
Musa

Üs dişlerimin tamamı kaplama porselen sorun olurmu

Ergül
Ziyaretçi
Ergül

Ön dişlerimin 1 tanesinde kanal tedavisi yarım kaldı bu sorun olurmu

Admin
Üye
Admin

Tamamlamanız önerilir. Ancak disiniz köku saglam, eksikliği olmayan bir dis ise kabul edilir. Ancak dis curuk, yarım, koku sağlam değilse eksik diş sayılır ve ön disteki eksik sayılacak bu dis elenmenize sebep olur.

suheyda
Ziyaretçi
suheyda

Ortodonti cerrahi gördüm alt çene de POMEM de sorun olur mu ? Çeneyi geri alıp dişleri düzelttiler Şekil bozukluğunu giderdiler problem olur mu ..

dogukan
Ziyaretçi
dogukan

22 tane dişim var ön dişlerim sağlam konusmada sıkıntı cekmıyorum azı dıslerım çürük onları çektırıcem sıkıntı olurmu konusmada herhangı bır problem cekmıyorm.3. azı dişlerım 20lık dısler yanı onlar sağlam

Rıdvan
Ziyaretçi
Rıdvan

2 yan kesici dilimde yamukluk var sorun olurmu

Obue
Ziyaretçi
Obue

Diş Teli Polisliğe engellidir teşekkür ederim

Onur
Ziyaretçi
Onur

Dişlerimde çok dolgu var sorun olurmu

emre
Ziyaretçi
emre

23. dönem pomem sözlü mülakatına hazırlanırken ön dişinde kırılma oldu bir talihsilzik bu zamana denk geldi simdilik mülakata gireceğim için protez takıp cıkarmalı diş taktırdım zaten bundan önce ön saglıkta her hngi sıkıntım yoktu buraya kadar gelmiştim fakat dişime implant yapılması lazım mış ve bende önümde ki hafta sözlü mülakata gireceğim komisyon karşısında protezi takmayıp cıksam sıkıntı olurmu yada takıp cıksam sonrasında tedavi edileceği icin bir sıkıntı olurmu cevaplarsanız sevinirim