Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH-PAEM) Engel Suçlar Nelerdir
polislik engel suclar

Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH-PAEM) Engel Suçlar Nelerdir

Son yıllarda on binlerce polis alım kontenjanı açılması ve ilana çıkılması polislik mesleğine giriş hayali kuran bir çok adayı heyecanlandırıyor. Bir çok aday polis okullarına giriş koşullarını taşıyıp-tanımadıklarını merak ediyor ve bir çok araştırma yapıyorlar. Sitemize de bu sebeple yoğun şekilde sorular geliyor. Bunlardan biri de; “Hangi suçlar polis okulunda okumaya engel olur?” sorusudur. 2019 yılında yapılacak olan1 15 bin polis alımında adayların aşağıdaki hususlara dikkate etmesi gerekmektedir.

Polis alımları Polis Akademisi tarafından yapılmakta olup, alım olacağı zaman ilk önce Polis Akademisinin resmi internet adresinde alıma ilişkin duyuru yayınlanır. Ardından yine aynı sitede ön başvurular açılır ve polis olmak isteyenler buradan E-Devlet şifreleri ve T.C. numaraları ile başvuru yaparlar. Daha sonra bu süreci asıl başvuru ve evrak teslimi-ön mülakat ve sağlık kontrolü- sözlü mülakat-fiziki yeterlilik parkuru gibi adımlar takip eder. Tüm adımları başarı ile geçenlerin dosyası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için incelemeye gider ve bu aşamada da sorun olmayanların ataması yapılır. Bu kişiler  önce sağlık taramasından geçer sonra eğitime başlarlar. Adayların mesleğe girişini etkileyecek adli sicil kayıtları da bu evrede sorun yaşatır.

Peki hangi adli sicil kayıtları polisliğe  engel olur?

Sicilinde; Yüz kızartıcı olarak tabir edilen taciz, istismar, gasp, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlar ile devlete karşı işlenen suçlar, devlete karşı yapılan kanunsuz toplantı, gösteri ve eylemlerde bulmak ve bunlara katılmak gibi sicili olanlar ile bu suçu işledikleri kesinleşmiş olanlar, bu suçlardan ceza alanlar yahut cezası ertelenmiş olanların polis okullarına giriş yapamayacağı belirtilmiştir. Bunun yanı sıra 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar ve bu cezaya sebep olacak eylemi kasten ve bilerek gerçekleştirdiğine hükmolunan kişilerin de polisliği kazansalar bile elenirler.

Soru: Kavgaya karıştığım için gözaltına alındım. Sorun çıkar mı?

Cevap: Yazımızda da belirtilerden anlaşılacağı üzere eylem hakkında verilen bir hapis cezası olmadığı ve de bu eylemin yüz kızartıcı bir sebep içermediği anlaşıldığından sorun olmaz.

Soru: x hükümeti ya da x milletvekilini protesto eden bir gösteri yürüyüşüne katıldığım esnada gözaltına alındım, mahkeme serbest bıraktı/hapis verdi sorun olur mu?

Cevap: Yazımızda da belirtildiği üzere devlet aleyhine işlenen suçlar yahut devlet aleyhine yapılan toplantı, gösteri ve eylemleri gerçekleştirdiği tespit edilenler ile bu eyleme katılanlar sorun yaşarlar

Soru: H.A.G.B( Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması) kararı sorun olur mu?

Cevap: Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı, yargılanan kisinin işlediği suçtan aldığı cezanın mahkemece açıklanmaması, yargılanan kişiye denetim süresi tanıması ve denetim suresi sonuna kadar mahkemeyi ertelemesi demektir. Kişi denetim süresi içerisinde denetim koşullarına uyduğu ve herhangi bir suça karışmadığı takdirde denetim suresi sonunda yapılan mahkemede kisiye CEZA VERİLMEZ ve kişi mahkemeden ceza almamış gibi olur. Bu kişilerin siciline de eklenmez, bu kişilerin sicili bozulmaz. Bu haseple bu kişiler suçları yüz kızartıcı suçlardan olmadığı takdirde BU MESLEKLERE GİRİŞ HAKKINA SAHİP OLUP, ALIM SÜRECİNDE SORUN YAŞAMAZLAR.

Not: Denetimli serbestlik ile Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı farklıdır. Denetimli serbestlik kararı verilen kişilerin cezası açıklanır ve sicillerine işlenir. Sadece hapis yatmazlar. Bu kişilerin sicili bozulur. Bu haseple yazıda belirtilen süre sınırını aşan ceza almış olanlar, denetimli serbestlik almış olsalar da sorun yaşarlar.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
252 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
alparslan
alparslan

Polis memuruna mukavet den 8 ay hagb aldım problem olurmu

alparslan
alparslan

Polis memuruna mukavemet sözlü itirazdan hagb kararı aldım 8 ay pomem de sorun olur mu ?

Cemil
Cemil

Uyuşturucu madde bulundurmaktan denetimli serbestlik yedim. 2019 Aralık ayında bitiyor. 2020de gireceğim kpss sınavı için polislik başvurusunda elemne ihtimalim nedir?

hasan
hasan

Selam admin ben fuhuştan idari para cezası aldım 480 tl ödedim bu para cezası güvenlik soruşturmasında arşiv kayıtlarında çıkar mı polis veya askeri personel olmama engel mi acaba açıklayıcı olursan sevinirim.

ali
ali

slm admin uyuşturucudan 1 sene denetim serbestlik yedim polis olmamam engel olurmu

Çağatay
Çağatay

Adım Çağatay 13 yaşında üstüme suç atıldı dolandırıciliktan numaram kullanıldi 3 yıl hagb aldım polis olmama engel olurmu şuan lise 4 teyim

emre
emre

merhaba ben geçen hafta biri ile kavga eetim ve karşı taraf darp aldı şikayetçi oldu banada vurduğu için bende darp aldım sonra bende şikayetçi oldum polis olmak istiyorum bu engel bir durum taşırmı ikimizinde darp raporunda kalıcı yara falan yok sadece basit şişik ve çizikler var ve ben polis çocuğuyum polis olabilirmiyim lütfen bilgilendirin beni

Yaşar
Yaşar

Selam ben 6222 den bu ceza yedim sahaya yabanci madde atmaktan mahkemeye çıktığımda 1 sene daha verdi 500 lira para cezası bu polis olmami engelermi teşekkürler

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...