Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH-PAEM) Engel Suçlar Nelerdir

Son yıllarda on binlerce polis alım kontenjanı açılması ve ilana çıkılması polislik mesleğine giriş hayali kuran bir çok adayı heyecanlandırıyor. Bir çok aday polis okullarına giriş koşullarını taşıyıp-tanımadıklarını merak ediyor ve bir çok araştırma yapıyorlar. Sitemize de bu sebeple yoğun şekilde sorular geliyor. Bunlardan biri de; “Hangi suçlar polis okulunda okumaya engel olur?” sorusudur. 2019 yılında yapılacak olan1 15 bin polis alımında adayların aşağıdaki hususlara dikkate etmesi gerekmektedir.

Polis alımları Polis Akademisi tarafından yapılmakta olup, alım olacağı zaman ilk önce Polis Akademisinin resmi internet adresinde alıma ilişkin duyuru yayınlanır. Ardından yine aynı sitede ön başvurular açılır ve polis olmak isteyenler buradan E-Devlet şifreleri ve T.C. numaraları ile başvuru yaparlar. Daha sonra bu süreci asıl başvuru ve evrak teslimi-ön mülakat ve sağlık kontrolü- sözlü mülakat-fiziki yeterlilik parkuru gibi adımlar takip eder. Tüm adımları başarı ile geçenlerin dosyası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için incelemeye gider ve bu aşamada da sorun olmayanların ataması yapılır. Bu kişiler  önce sağlık taramasından geçer sonra eğitime başlarlar. Adayların mesleğe girişini etkileyecek adli sicil kayıtları da bu evrede sorun yaşatır.

Peki hangi adli sicil kayıtları polisliğe  engel olur?

Sicilinde; Yüz kızartıcı olarak tabir edilen taciz, istismar, gasp, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlar ile devlete karşı işlenen suçlar, devlete karşı yapılan kanunsuz toplantı, gösteri ve eylemlerde bulmak ve bunlara katılmak gibi sicili olanlar ile bu suçu işledikleri kesinleşmiş olanlar, bu suçlardan ceza alanlar yahut cezası ertelenmiş olanların polis okullarına giriş yapamayacağı belirtilmiştir. Bunun yanı sıra 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar ve bu cezaya sebep olacak eylemi kasten ve bilerek gerçekleştirdiğine hükmolunan kişilerin de polisliği kazansalar bile elenirler.

ÖNEMLİ:   Nasıl Özel Harekat PÖH Olunur?

Soru: Kavgaya karıştığım için gözaltına alındım. Sorun çıkar mı?

Cevap: Yazımızda da belirtilerden anlaşılacağı üzere eylem hakkında verilen bir hapis cezası olmadığı ve de bu eylemin yüz kızartıcı bir sebep içermediği anlaşıldığından sorun olmaz.

Soru: x hükümeti ya da x milletvekilini protesto eden bir gösteri yürüyüşüne katıldığım esnada gözaltına alındım, mahkeme serbest bıraktı/hapis verdi sorun olur mu?

Cevap: Yazımızda da belirtildiği üzere devlet aleyhine işlenen suçlar yahut devlet aleyhine yapılan toplantı, gösteri ve eylemleri gerçekleştirdiği tespit edilenler ile bu eyleme katılanlar sorun yaşarlar

Soru: H.A.G.B( Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması) kararı sorun olur mu?

Cevap: Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı, yargılanan kisinin işlediği suçtan aldığı cezanın mahkemece açıklanmaması, yargılanan kişiye denetim süresi tanıması ve denetim suresi sonuna kadar mahkemeyi ertelemesi demektir. Kişi denetim süresi içerisinde denetim koşullarına uyduğu ve herhangi bir suça karışmadığı takdirde denetim suresi sonunda yapılan mahkemede kisiye CEZA VERİLMEZ ve kişi mahkemeden ceza almamış gibi olur. Bu kişilerin siciline de eklenmez, bu kişilerin sicili bozulmaz. Bu haseple bu kişiler suçları yüz kızartıcı suçlardan olmadığı takdirde BU MESLEKLERE GİRİŞ HAKKINA SAHİP OLUP, ALIM SÜRECİNDE SORUN YAŞAMAZLAR.

Not: Denetimli serbestlik ile Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı farklıdır. Denetimli serbestlik kararı verilen kişilerin cezası açıklanır ve sicillerine işlenir. Sadece hapis yatmazlar. Bu kişilerin sicili bozulur. Bu haseple yazıda belirtilen süre sınırını aşan ceza almış olanlar, denetimli serbestlik almış olsalar da sorun yaşarlar.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
208 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Aynur
Aynur
6 Temmuz 2020 01:29

Merhaba iki sorum olacak Üniversite okurken otelde ve günü birlik evlerde kaldım evsiz kaldığım zamanlarda fakat baskın olayı felan olmadı sadece kaydım var pomeme engel mi bir diğeri de köyde karşı taraf bizim tarafın oyu ay çıksın diye abimi hdp sen sandık görevlisi yazmış tabi bizim haberimiz yok abimle birlikte madur olanlar muhtara dava açtı hatta TRT habere bile çıktılar bunlar baban engel olur mu

Soner
Soner
5 Temmuz 2020 17:16

Merhabalar efrndim….
Şu anda facebook hesabımda ben yapmadığım halde kamu mensubuna yapılmış hakaret sebebiyle iddianame açıldı ama duruşmam gerçekleşmedi.ceza ne alırım bilginiz varmı.+polisliğe başvuracaktım sıkıntı olurmu iyi günler…

Ali
Ali
2 Temmuz 2020 20:14

Sayın Admin Arkadaşımın üzerinde uyuşturucu madde bulundu ardından test yapıldı benim değerlerim temiz çıktı arkadaşa 1 yıl denetim verildi benim hakkımda ise Kovuşturmaya yer olmadığı kararı yani takipsizlik çıktı polisliğe başvursam sonuç ne olabilir ? Teşekkürler

Erdem
Erdem
1 Temmuz 2020 17:23

Yasa dışı bahisden 11 ay 3 hafta ceza yattım afdan yararlanarak serbest kaldım üniversite mezunuyum acaba polisliğe basvursam sorun olurmu hocam?

Alifırat
Alifırat
1 Temmuz 2020 15:02

Devam eden bir dosyam var dosyada mağdur sıfatındayım engel olurmu benim için . tşkler şimdiden

sadiye
sadiye
1 Temmuz 2020 15:00

merhaba PMYO için akrabalarımın yada 1. dereceden yakınlarımın suçları beni etkilermi z

Büşra
Büşra
1 Temmuz 2020 06:38

Üniversite de yurtta kalırken uyarı aldım . Yurttaki düzene karşı çıkmıştım devlet para ödemek zorunda bırakıyor gibi konuşmalarımı tutanağa yapmışlardı bu polislere engel midir

Mehmet
Mehmet
1 Temmuz 2020 02:09

Merhaba iyi akşamlar 18 yaş altında kazara bir olayım içinde bulundum ve karşı tarafla hasım olduğumuz için benide olayda varmış gibi gösterdiler ve 3 ağır ceza mahkemesinde yargılandık 10 a yakım dosya vardı 3 kişiydik arkadaşımın 1 tanesi mahkeme gününe kadar içeride kaldı ben ve diğer arkadaşım parmak izi fotoğraf çekilip savcı tarafından gönderildik mahkeme günü karşı taraf şikayetini geri aldı hakim bir çok dosyadan beraat verdi ama bizim 3 müzede 3 sene denetimli serbestlik verdi aslında olayın içinde yokken bir anda olaya dahil oldum ben suan üniversite 4. Sınıfım polis olmak her zaman istediğim birşey sabıka kaydım gözükmüyor yok daha doğrusu ama diyelim ki polisliği kazandım ve güvenlik soruşturması arşiv araştırması zamanında benim polis olmama engel bir şey olur mu gerçekten çok merak ediyorum ??

amşe
amşe
30 Haziran 2020 23:19

Merhaba Admin Abimin kaçakçılıktan birkaç suç kaydı var engel olurmu acaba

Hande
Hande
29 Haziran 2020 16:01

Ben polis olmak istiyorum ama 2 amcam ve amcamın oğlu uyuşturu sebebiyle hapisteler onların bu durumu benim polis olmama engel midir umarım engel değildir polis olmak benim hayalim

Semih
Semih
27 Haziran 2020 01:55

Cinsel İstismar suçundan 8 gün hapis cezası yattım 16 yaşımda ve sonra çıkıp 2 yıl denetimli serbestlik aldım suçsuz olduğum tespit edildi polis olabilir miyim lütfen admin çok önemli bu benim için .

Mehmet
Mehmet
25 Haziran 2020 03:15

Merhaba admin babam 2 yil once yüz kizartici suctan dolayi memuriyetten atildi ama 1yil sonra mahkeme karari ile geri dondu bu durum benim polis olmama engel midir ?

Muhammed Demir
Muhammed Demir
23 Haziran 2020 01:43

Merhaba admin yanımızdaki arkadasımızın üstünde uyuşturucu çıktı ve bizi karakola götürüdüler arkadaş ustlenmesine rağmen ona satıcılık tan bizede içicilik ten işlem yaptılar ben içmediği mi ve kullanmadığımı beyan ettim . Beni uyuşturucu kullanıp kullanmadığımı tespit etmek için adli tıp kurumuna sevk ettiler vücut örneği aldılar, temiz çıktım ve davaya takipsizlik kararı verdi kapattı bu durum polis olmama engel ölümü.

furkan
furkan
18 Haziran 2020 10:45

furkan
18 Haziran 2020 10:33
2017 yılında hane içinde kavga ettim 1yıldan fazla ceza aldım kararda hükmün geri bırakılmasına diye ceza aldım hapiste yatmadım adli sicil kaydımda gözükmüyor polis olmama engel mi?
bu yazıma cevabınızı gördüm teşekkürler
Bu bilgiyi nerden öğrenip kesinleştirebilirim ? sicil kaydım olmadığı için girebilirim diye düşünüyordum

furkan
furkan
18 Haziran 2020 10:33

2017 yılında hane içinde kavga ettim 1yıldan fazla ceza aldım kararda hükmün geri bırakılmasına diye ceza aldım hapiste yatmadım adli sicil kaydımda gözükmüyor polis olmama engel mi?

Cihazınızda internet yok...