Polis Okulları Eğitim Süreleri

Polis olmak isteyen gençlerin önünde almaları gereken bir eğitim süreci vardır. Polis okullarında eğitim süreleri, gençlerin bu mesleğe adıma tmak için seçtikleri okula göre değişim göstermektedir. Tercih edilen polis okulu türüne göre eğitim süresi, türü ve biçimi değişmekte, her okul kendi çerçevesinde polis adaylarına eğitim verip gençleri mezun etmektedir. Bu nedenle, öncelikle okul türlerini, bu okullara kimlerin başvurabileceğini ve kazanan adayların ne kadar eğitim gördüklerini madde madde bu makalemizde paylaşacağız.

Polis Okulları Türleri Nelerdir? Eğitim Süreleri Ne kadardır?

1)Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kısaca POMEM denilen bu okullara, lisans ve ön lisans mezunu gençler başvurabilirler. Buradan mezun olan adaylar polis memuru olurlar. POMEM’ler 4 ile 6 ay arası eğitim süresi vermektedir. Yatılı olarak okunur. Okunurken 400 TL civarı burs alınır. 35 civarı ilimizde mevcuttur.  Sayıları artmaktadır. Her sene 10 ile 20 bin arası öğrenci alırlar.

2)Polis Meslek Yüksekokulları

Kısaca PMYO denilen bu okullara, lise son ve lise mezunu gençler başvurabilirler. Buradan mezun olan adaylar polis memuru olurlar. PMYO’lar 2 yıl eğitim süresi vermektedir. Yatılı olarak okunur. Okunurken 400 TL civarı burs alınır. PMYO sayısı gittikçe azalmaktadır. Son durumda 5 adet PMYO okulu kalmıştır. 2500 civarı öğrenci alırlar.

MUTLAKA OKU

3)Polis Amirleri Eğitim Merkezi

PAEM olarak bilinir. Bu okullara, lisans mezunu gençler başvurabilirler. PAEM okuyup mezun olan adaylar komiser yardımcısı olurlar. Yani amir statüsünde mezun olurlar. PAEM  1 yıl ile 11 ay arası eğitim süresi vermektedir. Yatılı olarak okunur. Okunurken 400 TL civarı burs alınır. Ankara Polis Akademisi’nde bulunur. Yani tüm PAEM öğrencileri Ankara’da okur. Yüksek lisans eğitimi verir. Buradan mezun olanlar yüksek lisans mezunu olurlar ve amir olarak kıdemli göreve başlarlar.

Bu okullara ait güncel haberler ve diğer alım şartları için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

PMYO için Temel Yeterlilik Testi(TYT), POMEM için önlisans KPSS ya da lisans KPSS, PAEM için ise lisans KPSS puanı gerekir. Bu okullar her sene ve sene içinde dönem dönem ilana çıkar. Bu ilanlara başvurup, yukarıdaki eğitim süresince okulda yetiştirilip polisliğe adım atabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
28 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Betül
Betül

Hatay Kirikhan da pomem varmi

Serkan
Serkan

Lise mezunuyum ve 22 yaşındayım üniversite okumadım askerden geldim pöh olma şansım var mı bilgi verirseniz sevinirim

Serkan
Serkan

ben 23 yaşındayım lise mezunuyum üniversiteye gitmedim askerlik görevimi yaptım pöh olma şansım var mı bilgi verirseniz sevinirim

Mira
Mira

Polis olmak için hangi liseye gitmemiz lazım

Ayşe
Ayşe

Lise mezunuyum PMYO okumak istiyorum. Bunun için ilk önce başvuru yapıp sonra mi yks ye girmem gerekiyo yoksa yks den sonra mi basvuru yapiliyo.
Not* eğer aksilik olursa normal üniversitesi tercihi yapmak istiyorum da

MEHMET
MEHMET

Üniversite mezunuyum, eğer kpss2020 de kazanırsam her şey kazanmış olursam pmyo da 2 yıl eğitim alıyorum değil mi? Yoksa üniversite mezunları farklı bir eğitim mi alıyor anlamadım çok teşekkürler

Umut
Umut

Benim sol gözüm bulanık görüyor sadece yazıları okuyamıyorum ama sağ gözüm çok net görüyor bu polis olmama engel mi

Bilinmeyen
Bilinmeyen

Lise mezunuyum ve polis olmam için sadece tyt mi gerekli? Kpss puanı ile alım olmuyor mu ?

Ali
Ali

Merhaba.21 eylülde 2020 pmyo egitim yılı başladığında mezun olma tarihleri ne oluyor ?yaz tatili olmuyor degilmi

Ali
Ali

Yani 2020 de pmyo yu kazandığımda
Eyluldemi basliyacagim tahminen ne zaman hangi tarihte mezun oluyor yani tahmini bi cevap istiyorum aklim karıştı 2 yıl yaziyor sitede.
2022 de m mezun olunur yani?

ysada
ysada
Cevaplandı:   Ali

evet

Mahsum
Mahsum

Polislik için kaç tyt den kaç puan verip kesin olarak kazanabilirim

tahsin
tahsin

pmyo girmenin yaş sınırı kaçtır ?

Polissevdalisi
Polissevdalisi

Dövüşmeyi bilmiyorum sorun olurmu

Ömer
Ömer

22 yaşındayım tyt girdikten sonra nekadar sürede pmyo olarabulirim

Burak
Burak

Selamün aleyküm kolay gelsin. POMEM olursam eğer amir,komiser, başkomiser olabilir miyim yoksa sadece polis memurumu olmam gerekir. Bu saydığım rütbelere ulaşmam için paem’mi okumam gerekli. Şimdiden teşekkür ederim.

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...