Polis Okulları Eğitim Süreleri – BekçiAlımı

Polis Okulları Eğitim Süreleri

Polis olmak isteyen gençlerin önünde almaları gereken bir eğitim süreci vardır. Polis okullarında eğitim süreleri, gençlerin bu mesleğe adıma tmak için seçtikleri okula göre değişim göstermektedir. Tercih edilen polis okulu türüne göre eğitim süresi, türü ve biçimi değişmekte, her okul kendi çerçevesinde polis adaylarına eğitim verip gençleri mezun etmektedir. Bu nedenle, öncelikle okul türlerini, bu okullara kimlerin başvurabileceğini ve kazanan adayların ne kadar eğitim gördüklerini madde madde bu makalemizde paylaşacağız.

Polis Okulları Türleri Nelerdir? Eğitim Süreleri Ne kadardır?

1)Polis Meslek Eğitim Merkezi

Kısaca POMEM denilen bu okullara, lisans ve ön lisans mezunu gençler başvurabilirler. Buradan mezun olan adaylar polis memuru olurlar. POMEM’ler 4 ile 6 ay arası eğitim süresi vermektedir. Yatılı olarak okunur. Okunurken 400 TL civarı burs alınır. 35 civarı ilimizde mevcuttur.  Sayıları artmaktadır. Her sene 10 ile 20 bin arası öğrenci alırlar.

2)Polis Meslek Yüksekokulları

Kısaca PMYO denilen bu okullara, lise son ve lise mezunu gençler başvurabilirler. Buradan mezun olan adaylar polis memuru olurlar. PMYO’lar 2 yıl eğitim süresi vermektedir. Yatılı olarak okunur. Okunurken 400 TL civarı burs alınır. PMYO sayısı gittikçe azalmaktadır. Son durumda 5 adet PMYO okulu kalmıştır. 2500 civarı öğrenci alırlar.

3)Polis Amirleri Eğitim Merkezi

PAEM olarak bilinir. Bu okullara, lisans mezunu gençler başvurabilirler. PAEM okuyup mezun olan adaylar komiser yardımcısı olurlar. Yani amir statüsünde mezun olurlar. PAEM  1 yıl ile 11 ay arası eğitim süresi vermektedir. Yatılı olarak okunur. Okunurken 400 TL civarı burs alınır. Ankara Polis Akademisi’nde bulunur. Yani tüm PAEM öğrencileri Ankara’da okur. Yüksek lisans eğitimi verir. Buradan mezun olanlar yüksek lisans mezunu olurlar ve amir olarak kıdemli göreve başlarlar.

Bu okullara ait güncel haberler ve diğer alım şartları için aşağıdaki bağlantılara bakınız:

PMYO için Temel Yeterlilik Testi(TYT), POMEM için önlisans KPSS ya da lisans KPSS, PAEM için ise lisans KPSS puanı gerekir. Bu okullar her sene ve sene içinde dönem dönem ilana çıkar. Bu ilanlara başvurup, yukarıdaki eğitim süresince okulda yetiştirilip polisliğe adım atabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

29 Soru Cevaplandı

 1. Hatay Kirikhan da pomem varmi

 2. Lise mezunuyum ve 22 yaşındayım üniversite okumadım askerden geldim pöh olma şansım var mı bilgi verirseniz sevinirim

 3. ben 23 yaşındayım lise mezunuyum üniversiteye gitmedim askerlik görevimi yaptım pöh olma şansım var mı bilgi verirseniz sevinirim

 4. Polis olmak için hangi liseye gitmemiz lazım

 5. Lise mezunuyum PMYO okumak istiyorum. Bunun için ilk önce başvuru yapıp sonra mi yks ye girmem gerekiyo yoksa yks den sonra mi basvuru yapiliyo.
  Not* eğer aksilik olursa normal üniversitesi tercihi yapmak istiyorum da

 6. Üniversite mezunuyum, eğer kpss2020 de kazanırsam her şey kazanmış olursam pmyo da 2 yıl eğitim alıyorum değil mi? Yoksa üniversite mezunları farklı bir eğitim mi alıyor anlamadım çok teşekkürler

 7. Benim sol gözüm bulanık görüyor sadece yazıları okuyamıyorum ama sağ gözüm çok net görüyor bu polis olmama engel mi

 8. Lise mezunuyum ve polis olmam için sadece tyt mi gerekli? Kpss puanı ile alım olmuyor mu ?

 9. Merhaba.21 eylülde 2020 pmyo egitim yılı başladığında mezun olma tarihleri ne oluyor ?yaz tatili olmuyor degilmi

 10. Yani 2020 de pmyo yu kazandığımda
  Eyluldemi basliyacagim tahminen ne zaman hangi tarihte mezun oluyor yani tahmini bi cevap istiyorum aklim karıştı 2 yıl yaziyor sitede.
  2022 de m mezun olunur yani?

 11. Polislik için kaç tyt den kaç puan verip kesin olarak kazanabilirim

 12. pmyo girmenin yaş sınırı kaçtır ?

 13. Polissevdalisi

  Dövüşmeyi bilmiyorum sorun olurmu

 14. 22 yaşındayım tyt girdikten sonra nekadar sürede pmyo olarabulirim

 15. Selamün aleyküm kolay gelsin. POMEM olursam eğer amir,komiser, başkomiser olabilir miyim yoksa sadece polis memurumu olmam gerekir. Bu saydığım rütbelere ulaşmam için paem’mi okumam gerekli. Şimdiden teşekkür ederim.

 16. İki sorum olucak
  2 yıllık mı univeriste? PMYO üniversiteden mezun olunca ön lisans mezunu oluyoruz ya peki amirlik için lisans mezunu olanlar başvurabilir yazıyo biz basvuramiyor muyuz?

 17. Lisans mezunu oluyorum bu sene nasipse. Paem alımları ne zaman oluyor ? ağustosta sınav var. Paemden mezun olur olmaz komiser yrd. olarak mesleğe başlanıyor mu kesin şekilde ? Eylül ekim gibi olur diye düşünüyorum ama her sene aynı tarihlerde mi oluyor Paem alımları ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir