Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Yaş Şartı ve Sınırı Değişti

Polis Akademisi(PA) bağlı Polis Meslek Eğitim merkezleri (POMEM), lisans ve önlisans mezunu polis adayı öğrenci alan kurumlardır. 24. dönem POMEM öğrenci alımının gündemde olduğu bu günlerde Resmi Gazete’de önemli bir yayın yapıldı. POMEM giriş yönetmeliğinde yaş şartında değişiklik yapıldı.

19 Ocak 2019 tarihli resmi gazetede, POMEM giriş yönetmeliğinde aşağıdaki değişiklik yapıldı:

MADDE 1 – 6/6/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “31 Aralık” ibaresi “1 Ocak” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Bakanlık” ibaresi “İçişleri Bakanı” olarak ve aynı fıkranın (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d) Mülakat sınav komisyonu; İçişleri Bakanının, biri öğretim elemanı (sivil veya emniyet müdürü) ile biri psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olmak üzere görevlendireceği beş personelden oluşur. İçişleri Bakanınca üyeler arasından biri başkan olarak görevlendirilir. İhtiyaca göre aynı usulle birden fazla mülakat sınav komisyonu kurulabilir.”

Bu düzenleme ile birlikte 2019 pomem yaş sınırı aşağıdaki gibi olmuştur:

POMEM adayları 2019 için 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 OCAK tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak zorundadır. yani 2 OCAK 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olanlar başvurabilir.

Aşağıdaki POMEM yaş hesaplama aracı ile siz de durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Doğum gün ay ve yılınızı girdikten sonra hangi yıl POMEM sınavlarına gireceğinizi belirtmeniz yeterlidir. Sonuç alanında durumunuzu hemen görebilirsiniz(TIKLA)

Örneklendirecek olursak:

  • 2 OCAK 1990 doğumlu aday 2019 de POMEM alımlarına başvurabilir.
  • 31 Aralık 1989 doğumlu olan aday artık POMEM alımlarına başvuramaz.

POMEM yaş sınırı konusunda yoğun bir kamuoyu vardı. Çalışmalarının karşılığını aldılar. Bekçi adaylarından da bu şekilde talepleri var; yaş şartı esnetilsin arttırılsın vs.. Olay kamuoyu oluşturup siyasi iradeye bu talebi yoğun şekilde iletmekten geçiyor…

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak on binlerce PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 55 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

55
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
murat
Ziyaretçi
murat

lisans 6. ayda mezun oluyorum bu sene başvuru yapabilirmiyim ?

Cüneyt
Ziyaretçi
Cüneyt

Bedelli askerlik yapacaklarda bekcilige basvuru yapabilsin bizde hemen yapmak isterdik kasıma atmislar haksızlık admin sesimizi duyururmusunuz

Cüneyt
Ziyaretçi
Cüneyt

Bekci aliminda askerlik şartı kaldırılır mi admin

Samet
Ziyaretçi
Samet

Bu yaş sınırı şimdilik polis alımları için galiba bekçilik yaş değişmemiştir inşAllah

Özcan
Ziyaretçi
Özcan

Selam 12.05.1989 doğumluyum 2019dakı a grubu kpss gırecem 60 alırsam basvuru yapabılırmıyım 2019dakı yenı pomem alımlarına ?

Pomem
Ziyaretçi
Pomem

Ekim 1990 doğumluyum başvurabilir miyim

Ismail
Ziyaretçi
Ismail

Mrb admin 10 bin bekçi alımında yaş ve mezuniyette değişiklik oldumu yaş kaç mezuniyet ne oldu saygilar

Erdal
Ziyaretçi
Erdal

Nasıl başvuru yapacağız

mami
Ziyaretçi
mami

birçok insan yaş şartı yükselecek diye beklerken yaş şartını daha da düşürmüşler abooow

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Peki ne mezunu bu ben 29 yaşındayım lise terk benim olurmu

Ayt
Ziyaretçi
Ayt

Şubat 1990 doğumlu kişi 24. Döneme basvuruda bulunabilecek mi?

Ftm
Ziyaretçi
Ftm

Yüksek lisans yapanlar için yaş şartı nedir acaba

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

1990 subat 20 dogumluyum kpss den 69 aldm polislik için ne yapmalıym hangi sınava girmeli yada nereye bas vuru yapmam lazım

Zeynep79
Ziyaretçi
Zeynep79

Kpss şartında da böyle destek olsanız

Önder
Ziyaretçi
Önder

05 01 1989 doğumluyum.bekcilige müracaat edebilir miyim.