Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Yaş Şartı ve Sınırı Değişti
pomem yas siniri degisti

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Yaş Şartı ve Sınırı Değişti

Polis Akademisi(PA) bağlı Polis Meslek Eğitim merkezleri (POMEM), lisans ve önlisans mezunu polis adayı öğrenci alan kurumlardır. 24. dönem POMEM öğrenci alımının gündemde olduğu bu günlerde Resmi Gazete’de önemli bir yayın yapıldı. POMEM giriş yönetmeliğinde yaş şartında değişiklik yapıldı.

19 Ocak 2019 tarihli resmi gazetede, POMEM giriş yönetmeliğinde aşağıdaki değişiklik yapıldı:

pomem yas degisiklik

MADDE 1 – 6/6/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “31 Aralık” ibaresi “1 Ocak” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Bakanlık” ibaresi “İçişleri Bakanı” olarak ve aynı fıkranın (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d) Mülakat sınav komisyonu; İçişleri Bakanının, biri öğretim elemanı (sivil veya emniyet müdürü) ile biri psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olmak üzere görevlendireceği beş personelden oluşur. İçişleri Bakanınca üyeler arasından biri başkan olarak görevlendirilir. İhtiyaca göre aynı usulle birden fazla mülakat sınav komisyonu kurulabilir.”

Bu düzenleme ile birlikte 2019 pomem yaş sınırı aşağıdaki gibi olmuştur:

POMEM adayları 2019 için 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 OCAK tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak zorundadır. yani 2 OCAK 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olanlar başvurabilir.

Aşağıdaki POMEM yaş hesaplama aracı ile siz de durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Doğum gün ay ve yılınızı girdikten sonra hangi yıl POMEM sınavlarına gireceğinizi belirtmeniz yeterlidir. Sonuç alanında durumunuzu hemen görebilirsiniz(TIKLA)

Örneklendirecek olursak:

  • 2 OCAK 1990 doğumlu aday 2019 de POMEM alımlarına başvurabilir.
  • 31 Aralık 1989 doğumlu olan aday artık POMEM alımlarına başvuramaz.

POMEM yaş sınırı konusunda yoğun bir kamuoyu vardı. Çalışmalarının karşılığını aldılar. Bekçi adaylarından da bu şekilde talepleri var; yaş şartı esnetilsin arttırılsın vs.. Olay kamuoyu oluşturup siyasi iradeye bu talebi yoğun şekilde iletmekten geçiyor…

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
80 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
Ali

İlkokul mezunu alimi varmi

Brc
Brc

Bekçi alımı içinde geçerli mi

Nail
Nail

01.11.1989 doğumluyum artık bekçiliği başvuru yapamazmıyım

Mehmet
Mehmet

Demek ki yaş sınırı 30 değil 29 dur sonucuna varıyoruz. Öyle mi?

Mehmet
Mehmet
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Sayın admin. 2019 dan 1990 çıkarırsak 29 kalıyor. Hatta biraz daha detaya inip en dip veya en uç yaş sınırını gözönünde bulundurursak şöyle ki: 2019.12.31_ 1990.01.01 den çıkaralım = 29 yıl.11 ay.30. Gün yapar. Önce ki yaş sınırı çok daha iyiydi. Çünkü 2019.12.31_1989.12.31= tam 30 çıkıyor.Sonuç Kaş yapalım derken göz çıkardılar.boşuna dememişler gelen gideni aratır.yaş düzeltmesindeki 1 günü aşağıya çekmeleri bizim için çok fazla mağduriyete sebebiyet verdi.Önce ki yaş sınırı daha iyiydi.Bence bu yaş yönetmeliğini birkez daha ele alıp gözden geçirsinler.Sayın admin bunu gereken merciilere iletmeniz çok isabetli olacaktır.şimdiden teşekkürler.

Ayhan
Ayhan

Benim oğlum iki yıllık açık öğretim okuyor 1991 doğumlu pomem e veya diğer polis kollarına nasıl başvurabilir

Mutu
Mutu

KPSS olmasında ne olursa olsun biz bu vatan için gidiyoruz bu vatanın evladı olarak başka devşet Milet için gitmiyoruz bizim milletimiz için gidiyoruz lise yapın KPSS olmasın herkes gitsin vatanımız bayramiz için savaşalım

Güney
Güney

Bu kanun 1989 dogumlu olanlar bekçilige alınmıcakmı artık onumu demek istiyor

Mustafa
Mustafa

Askerlik sarti varmi

Özcan
Özcan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Selam.12.05.1989 doğumluyum 2019daki pomeme basvuru yapabilirmiyim? Ve bu senekı kpss gırcem a grubundan temmuzdakı yanı 60 alırsam basvuru yapabilirmiyim

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...